Ο ΝΟΠ νίκησε 9-8 τη Νίκη Βόλου για την Α2 Εθνική

Παρασκευή, Φεβρουάριος 16, 2018 - 5:53μμ

Σημαντική όσο και δύσκολη νίκη με 9-8 πήρε ο ΝΟΠ στον Βόλο από την τοπική Νίκη για την 4η αγωνιστική της Α2 Εθνικής.
Η πατρινή ομάδα είχε και πάλι απουσίες (Καρβουντζής, Ορφανός, Χαλιώτης κ.ά.) και βρέθηκε με μειονέκτημα από το β' 8λεπτο όταν έχασε με αποβολή χωρίς αντικατάσταση τον Βικάτο (χάνει και το επόμενο ματς). Για 4 λεπτά ο ΝΟΠ έπαιξε με παίκτη λιγότερο, ενώ έχασε και τον προπονητή του (στο δ', αποβλήθηκε ο Κώστας Σακκαλής). Παρέταξε όμως ποιότητα και πήρε μια δίκαιη νίκη με 9-8 (προηγήθηκε και με 9-7).

Πιο συγκεκριμένα, η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έγινε 0:09 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι διαιτητές με το σκορ στο 4-5 απέβαλαν τον Τάσο Βικάτο του ΝΟ Πατρών με κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία, με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να κερδίσει πέναλτι και να παίξει για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Οι Βολιώτες δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στο πέναλτι, ενώ και στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Αρχικά ισοφάρισαν σε 5-5 όμως αν και ο ΝΟΠ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα με τον (5-6) με τέρμα του Φυκούρα. Το τρίτο οκτάλεπτο έληξε με 7-7 και τα πάντα ήταν ανοιχτά, ενώ τα νεύρα ήταν τεντωμένα.

Όμως, δύο γρήγορα γκολ των Κανελλόπουλου και Δίπλαρου στις αρχές της τελευταίας περιόδου έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στο ΝΟΠ. Οι Βολιώτες μείωσαν με τέρμα του Γιαβαρίδη, για το οποίο οι Πατρινοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Τα 8λεπτα: 2-2, 2-3, 3-2, 1-2)
Νίκη Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ 2, Γκανάτσιος 1, Κόφφας, Μακρής, Τάσιος, Θεοδωρόπουλος, Γκατζούνας, Γλούμης, Σαραγγανίδας, Γιαβαρίδης 2, Καρκαλιάνης 3, Μόσιος, Μαρτζούχος, Κοκκινάκης Δ.
ΝΟ Πατρών (Κώστας Σακαλής): Λιμαράκης, Τάτσιος, Πολάτος, Κανελλόπουλος Β. 1, Ανδρικόπουλος, Δίπλαρος 2, Φυκούρας 2, Καραβιώτης, Πατρινός, Γκότσης Π. 2, Βικάτος 2, Αθανασόπουλος