Αναντολού Εφές - Ούνικς Καζάν: Πρώτη νίκη στη EuroLeague

Παρασκευή, Οκτώβριος 22, 2021 - 9:04πμ
Αναντολού Εφές - Ούνικς Καζάν

Η Αναντολού Εφές έπειτα από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών και επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 71-68 για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Αναντολού Εφές πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη EuroLeague έπειτα από ένα σερί τεσσάρων ηττών. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν επικράτησαν της Ούνικς Καζάν με 71-68 με τον Μόερμαν να κάνει τα πάντα στο παρκέ κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, όταν τον χρειαζόταν περισσότερο η ομάδα και να σημειώνει 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Για ακόμα ένα ματς η Εφές δεν μπήκε πολύ καλά στο ματς και βρέθηκε να χάνει από νωρίς. Με ανά διαστήματα ξεσπάσματα έμενε κοντά στο σκορ για να έρθει ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Μόερμαν που έβαλε 10 πόντους, όλους στο τέταρτο δεκάλεπτο, συγκεντρώνοντας 21 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο έτερος Γάλλος Ροντρίγκ Μπομπουά με 14 πόντους και ο Ελάιζα Μπράιαντ που εξίσου με 14 πόντους έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο με την φανέλα της Εφές. Για την Ούνικς ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν με 16 πόντους.

ο αγώνας

Με τους Πλάις και Μπομπουά να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες για την Εφές στο ξεκίνημα και τον Λάρκιν να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του, οι Τούρκοι αν και δεν ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο ματς ισορρόπησαν τα πράγματα απέναντι στην Ούνικς με το ματς να είναι στον πόντο (25-26) μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί η Ούνικς πήρε την μεγαλύτερή διαφορά της στο ματς (8 πόντους) για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +5 (32-37) με την Εφές να κάνει μεγάλη προσπάθεια να βρει τον ρυθμό και τα πατήματά της.

Ο αργός ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού φαίνεται πως ευνόησε την Εφές η οποία με ένα σερί 6-0 πήρε κεφάλι στο σκορ και προσπέρασε με 38-37 αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ για λογαριασμό της Ούνικς. Πέντε σερί πόντοι από τον Λορέντζο Μπράουν έφεραν και πάλι μπροστά την Ούνικς, με το ματς ωστόσο να έχει αρχίσει να ζεσταίνεται. Ένα τετράλεπτο "νεκρό" διάστημα για την Ούνικς ήταν αρκετή για τους Τούρκους για να ανακτήσουν το προβάδισμα και να ξεσηκώσουν το κοινό τους με τον Μοερμάν να κάνει πολύ καλό ματς.

Ο Γάλλος ήταν καθοριστικός για την ομάδα του Αταμάν και με μεγάλα και δύσκολα σουτ χάρισε την πρώτη νίκη στην Εφές τη φετινή σεζόν στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Πέρεθ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (5 ασίστ), Μπομπουά 14 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπράιαντ 14 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκετσίμ, Γκαζί 5, Μόερμαν 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πλάις 12 (6 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 2, Ντάνστον 4.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς):Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ 5, Κάνααν 16 (3), Μπράουν Λ 16 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράντλεϊ 4, Χεζόνια 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουζίσκι 3 (1), Τζεκίρι 8, Μέιγιο, Βοροντσέβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 18/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 15/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 6η αγωνιστική της EuroLeague η Εφές αντιμετωπίζει στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό (27/10, 21:00) ενώ η Ούνικς Καζάν υποδέχεται τη Μπασκόνια (27/10, 19:00).