Απτόητοι έφηβοι και Παίδες του «ΝΟΥΣ»

Δευτέρα, Οκτώβριος 11, 2021 - 9:05μμ
Ακαδημία του Προμηθέα

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους τα τμήματα του «ΝΟΥΣ» της Ακαδημίας του Προμηθέα, που συνεχίζουν να προελαύνουν στα πρωταθλήματα Εφήβων και Παίδων. Τεράστια νίκη και για την Εφηβική ομάδα του Παναχαϊκού επί του Απόλλωνα.

ο βράδυ του Σαββάτου οι Έφηβοι του ΑΣΠ Προμηθέα (ΝΟΥΣ) δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία στον αγώνα με την ΕΑΠ. Οι παίκτες του Ανδρέα Μελιγδή ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι, κέρδισαν όλα τα δεκάλεπτα και εν τέλει επικράτησαν με 64-33, κάνοντας το 2x2.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια για την Παιδική ομάδα του ΑΣΠ Προμηθέα (ΝΟΥΣ). Οι παίκτες του coach Σκροπολίθα πέρασαν εμφατικά από τη Ζάκυνθο, επικρατώντας της τοπικής ΑΓΕ Ζακύνθου με 73-27, ζευγαρώνοντας έτσι τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η παιδική ομάδα του Προμηθέα 2014 δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το «Three Action». Οι παίκτες του coach Κατοχιανού πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο τελικά υπέκυψαν στις λεπτομέρειες και γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα (60-49).

Τεράστια νίκη πέτυχε από την άλλη, η Εφηβική ομάδα του Παναχαϊκού απέναντι στον Απόλλωνα. Η ομάδα του coach Χουντή, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό ντεμαράζ στην τελευταία περίοδο (22-8) και επικράτησε με 58-52.

Σε μια άτυπη...ρεβάνς για όσα έγιναν στον αγώνα των Εφήβων, οι Παίδες του Παναχαϊκού δεν μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερα σθεναρή αντίσταση απέναντι στον Απόλλωνα, με αποτέλεσμα να δεχθούν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα (36-77).

Τέλος, τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε και η παιδική ομάδα του Σείριου, η οποία ηττήθηκε στο «Promitheas Park» το απόγευμα της Κυριακής από τον ΑΟ Δύμης. Η ομάδα του coach Σταματόπουλου φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκε με 11-10, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν τελικά με 30-52.