Η Απολλωνάρα με το δεξί στην Α1 (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, Οκτώβριος 3, 2021 - 6:46μμ
Θρίαμβος επί του Ιωνικού

Με το δεξί μπήκε ο Απόλλων Πατρών στο 82ο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 Εθνικής, στο οποίο επέστρεψε ύστερα από τετραετή απουσία.

Η επιστροφή του Απόλλωνα στα σαλόνια της Stoiximan Basket League ήταν εξαιρετική, παρά το γεγονός ότι κινδύνεψε στο τέλος. Οι Πατρινοί κέρδισαν τον Ιωνικό (80-72) και τον... Νίκο Δίπλαρο, ο οποίος πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας με 24 πόντους και 10 ασίστ.

Η επιστροφή στην Α1 ήταν ένα όνειρο που επιτεύχθηκε πριν από μερικούς μήνες απέναντι στην αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού. Το απόγευμα της Κυριακής (3/10) ο Απόλλωνας βρέθηκε ξανά στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, είχε τον κόσμο του στο πλευρό του, νίκησε με 80-72 τον Ιωνικό και έδειξε ικανός και να προσφέρει κάτι διαφορετικό, αλλά και να μείνει στη Stoiximan Basket League.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Νίκο Δίπλαρο σε εκτέλεση, άμυνα και δημιουργία (24 πόντοι, 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 33 λεπτά), καταπληκτικός και ο Ορλάντο Κόουλμαν (22 πόντοι, 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να ακολουθεί την ώρα που από τον Ιωνικό ένα stat-line τα έλεγε όλα. Ο Γιουτζίν Τζέρμαν έκλεισε το παιχνίδι με 22 πόντους από 8/24 σουτ (5/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα), σε ένα πραγματικά ιδιαίτερο απόγευμα.

Νωρίς έβαλε τις βάσεις της νίκης ο Απόλλωνας, που προηγήθηκε με εννέα (15-6) στο έκτο λεπτό χάρη σε 3/4 σουτ από την περιφέρεια την ώρα που ο Ιωνικός μετρούσε συνολικά 2/11 προσπάθειες. Τζέρμαν και Αθηναίου είχαν 1/10 σουτ, το 22-13 της πρώτης περιόδου ήταν δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στην άμυνα κοντά στο καλάθι και γι' αυτό έμειναν κοντά (36-29) στο ημίχρονο. Οι Πατρινοί κρατούσαν το προβάδισμα παρά τα 7/19 δίποντα και τα οκτώ λάθη για τις τέσσερις ασίστ τους, καθώς ο Ιωνικός είχε 1/12 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Τζαμέλ Άρτις στους... πέντε πόντους!
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Απόλλωνας κρατούσε τα ηνία, χωρίς να ξεφεύγει, το 54-47 της τρίτης περιόδου άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, μέχρι ο Δίπλαρος να πάρει τους γηπεδούχους στις πλάτες του, να σκοράρει κατά ριπάς και να κόψει τα πόδια των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να απειλήσουν όσο ο Γιουτζίν Τζέρμαν έπαιζε μόνος εναντίον όλων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσολάκος, Τσώνος
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 36-29, 54-47, 80-72

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει στη Ρόδο με τον Κολοσσό, ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί τον Άρη στη Νίκαια.