Ο Απόλλων Πατρών αποκλείστηκε στο Κύπελλο από τον Ιωνικό 76-69

Κυριακή, Σεπτέμβριος 19, 2021 - 7:00μμ
Ξεκίνησε καλά στη Νίκαια, αλλά...

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν για τους «μελανόλευκους» για την 1η αγωνιστική της β' φάσης του 47ου Κυπέλλου Ελλάδας δεν είχε θετικό αποτέλεσμα.

Το απόγευμα της Κυριακής (19/9) έχασε 76-69 από τον Ιωνικό Νικαίας εκτός έδρας και αποκλείστηκε.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Πάτρας να κυριάρχησε (39-48), ωστόσο ο Ιωνικός βελτιώθηκε αμυντικά και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας την πρόκριση με 76-69, έχοντας τον Γιουτζίν Τζέρμαν πρωταγωνιστή με 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-48 όμως ο Ιωνικός που παρατάχθηκε δίχως τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (σ.σ. υπέστη θλάση και θα μείνει εκτός δράσης για δυο εβδομάδες) έκανε επιμέρους σκορ 17-8 στην τρίτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε.

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Απόλλων προηγήθηκε με 23-25 έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντεζόν Ντέιβις (8π.) απέναντι στον Ιωνικό που σούταρε 1/4 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως ο Σέντρικ Μπάρφιλντ κουβάλησε επιθετικά τον Απόλλωνα για το 41-48 του ημιχρόνου. Ο Ιωνικός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους 14-3 και προηγήθηκε με 55-51, βελτιώνοντας την άμυνά του και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 58-56 στο 30'. Ο Απόλλων Πάτρας πίεσε όμως ο Ιωνικός έφτασε στην πρόκριση, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους (7/10 βολές, 7/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στα 29:13 που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 41-48, 58-56, 76-69.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζέρμαν 24 (7/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές), Κολοβέρος 13 (1), Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (0/3 σουτ, 7/7 βολές), Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγάζκ 12 (8 ριμπάουντ).
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Βετούλας): Κόουλμαν 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπάρφιλντ 10 (2/6 τρίποντα), Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 6 (0/4 τρίποντα), Διαμαντάκος 10 (6 ριμπάουντ), Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9 (1), Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν 2, Ντέιβις 12 (2), Τόμας 3.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 18/34 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 28/34 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Απόλλωνας Πάτρας: 16/28 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.