Η Κουρέτα έδωσε τη... σκυτάλη στην Τσιμάρα

Τρίτη, Αύγουστος 24, 2021 - 10:02πμ

Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων πέτυχε μία σημαντική νίκη, επί της Ολλανδίας με 10-7, στη 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, διπλασιάζοντας τις νίκες της και είναι, πλέον, το φαβορί για την πρή θέση στον όμιλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες (3-3), όμως στο ημίχρονο, το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να παίρνει το προβάδισμα με 5-4. Στην τρίτη περίοδο, η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η Εθνική μας ομάδα ανέβασε ρυθμό στο τέλος του αγώνα και με επιμέρους σκορ 4-1, πήρε τη νίκη με 10-7.

Με τη νίκη αυτή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε στην κορυφή του ομίλου, έχοντας το απόλυτο των νικών, με 6 βαθμούς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ   7-10

Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 1-2 , 2-1 , 1-4

Ελλάδα: Καραγιάννη, Σάντα 2, Γκοτζιά, Σιούτη, Τσιμάρα 2, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κυριακάκη, Ανδρεάδη, Τριχά 3, Λασκαρίδου, Κουρέτα, Μήτσου

Ολλανδία: Μπάκερ, Ντε Βρις 4, Ντεν Ούντεν, Μουλχουίζεν 3, Ρέκεβις, Βαν Ντε Γκέιν, Βαν Γουινγκέρντεν, Σλοτ, Τζούτε, Βόορντοου, Ρόιγεν, Ντίκμανς, Βαν Λέουβεν.