Ο Έσπερος ΑΟΠΑ έκανε την ανατροπή και κέρδισε την ΕΑΠ

Κυριακή, Φεβρουάριος 11, 2018 - 11:47μμ
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ

Με ανατροπή στην επανάληψη ο Έσπερος ΑΟΠΑ νίκησε την ΕΑΠ 52-52, αν και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο 31-20. Η διαφορά έγινε στη γ’ περίοδο όταν ο Έσπερος ΑΟΠΑ με επί μέρους σκορ 23-10 προσπέρασε 43-41. Πάντως το παιχνίδι στη συνέχεια εξελίχτηκε σε μεγάλο ντέρμπι και στην τελευταία επίθεση  του αγώνα με 7΄΄ στην ΕΑΠ για προσπάθεια ο Έσπερος ΑΟΠΑ έπαιξε άμυνα και κράτησε τη νίκη με τον Καλπακή στην εκπνοή να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων.

Τα 10λεπτα: 10-16, 20-31, 43-41, 54-52

Διαιτητές: Μακρόπουλος και Κοτσίρης.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Σπύρος Δεράος): Γιαλελής, Φραντζής 14 (3), Λαμπρόπουλος 12 (2), Ροκανάς 7 (1), Ζαφείρης 6, Βύρλας 9, Σερέτης, Σκόνδρας, Παπανικολόπουλος, Αγγελόπουλος 6.

ΕΑΠ (Γιώργος Σκροπολίθας): Σαρίκας 11 (1), Δούρος 5 (1), Καλπακής 2, Φωτιάδης 5, Καραϊσκάκης 7, Κάντας 5 (1), Παπαδόπουλος 17, Τσουλέας, Χουλιάρας.