Αμφίρροπο το ντέρμπι Ιταλία-Ισπανία, φαβορί η Αγγλία με τη Δανία

Τρίτη, Ιούλιος 6, 2021 - 2:02μμ

Ιταλία-Ισπανία και Αγγλία-Δανία είναι τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι 2 μεγάλοι αγώνες θα διεξαχθούν στο Wembley.

Σήμερα, στις 22:00, θα αναμετρηθούν η Ιταλία και η Ισπανία σ' ένα αμφίρροπο ντέρμπι. Μόνο νίκες έχει η Ιταλία στην πορεία προς τα ημιτελικά. Ένα παιχνίδι της, αυτό με την Αυστρία στη φάση των «16», κρίθηκε στην παράταση.

Η Ισπανία, μετά τις 2 ισοπαλίες και τη μία νίκη στον όμιλο, απέκλεισε στα νοκ άουτ παιχνίδια την Κροατία στην παράταση και την Ελβετία στα πέναλτι.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη, την ίδια ώρα, στις 22:00. Φαβορί είναι η Αγγλία, η οποία μετράει 4 νίκες και μία ισοπαλία χωρίς να δεχτεί γκολ.

Η Δανία ξεκίνησε με 2 ήττες το τουρνουά και στη συνέχεια σημείωσε 3 σερί νίκες, στις οποίες πέτυχε 10 γκολ.