Εντυπωσίασαν οι 33 Αχαιοί αθλητές που συμμετείχαν στο 85ο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου εφήβων - νεανίδων (Κ-20) που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης.
Κατά τη 2η ημέρα είχαμε το χρυσό μετάλλιο από τον Ηλία Αργύρη της Ολυμπιάδας στα 800μ. με την σπουδαία επίδοση 1.51.63. Δεύτερο μετάλλιο χθες για την Ολυμπιάδα, και πάλι από αθλητή του Κώστα Λεβιδιώτη καθώς η Αναστασία Καρέλα τερμάτισε 2η στα 200μ.
Πολλά μετάλλια και το απόγευμα του Σαββάτου
Ασημένιο μετάλλιο πανηγύρισε και ο εντυπωσιακός δεκαθλητής Πολυχρόνης Ιατρόπουλος με 6.442 βαθμούς, μόλις 44 λιγότερους από τον 1ο, κι αφού πρώτα έκανε ένα καταπληκτικό 1.500άρι και «μάζεψε» σχεδόν 400β. που υστερούσε πριν το 10 αγώνισμα!
Το νταμπλ και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Τη συλλογή μεταλλίων έκλεισε η ομάδα σκυταλοδρομίας του Πέλοπα στα 4Χ400μ. Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο οι εντυπωσιακοί σπρίντερ του Γιώργου Μιχαλόπουλου.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:
* 1ος Ηλίας Αργύρης (Ολυμπιάδα) στα 800μ. με ν.α.ρ. 1.51.63 (4ος στον προκριματικό με 1.59.26). 4ος με την 4Χ400μ. σε 3.27.46.
* 1ος Ανδρέας - Ελευθέριος Μπαχός (Αθηνόδωρος) στα 10.000μ. με ν.α.ρ. 45.33.72.
* 2ος Πολυχρόνης Ιατρόπουλος (Αθηνόδωρος) στο δέκαθλο με ν.ρ.Αχ. 6.442 β. (2ος στα 100μ. με 11.56, 2ος στο μήκος με 6.60μ., 4ος στη σφαίρα με 10.50μ. 3ο στο ύψος με 1.73μ., 1ος σα 400μ. με 51.09, 3ος στα 110μ. εμπ. με 17.16, 3ος στον δίσκο με 31.70μ., 1ος στο επί κοντώ με ν.ρ.Αχ. 4.20μ., 2ος στο ακόντιο με 47.36μ., 1ος στα 1.500μ. με 4.20.91).
* 2ος Αλέξανδρος Μορτζάκης (Ολυμπιάδα) στα 10.000μ. με 45.34.11.
* 2η Αναστασία Καρέλα (Ολυμπιάδα - κορασίδα) στα 200μ. με 24.95 (2η στον προκριματικό με 25.06). 7η στα 400μ. με 59.58 (3η στον προκριματικό με 58.16).
* 3ος Παναγιώτης Μαλαπάνης (Κούρος) στη σφαίρα με ν.α.ρ. 16.12μ. (7ος στον προκριματικό με ν.α.ρ. 14.67). 12ος στον δίσκο με 35.60μ. (10ος στον προκριματικό με ν.ρ. Αχ. 40.38μ.).
* 3η Μαρίνα Γιαννάδη (Αθηνόδωρος) στα 100μ. εμπ. με ν.ρ. Αχαΐας 14.43. 17η στα 200μ. με ν.α.ρ. 26.42.
* 3η Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου (Κούρος - κορασίδα) στο ύψος με 1.67μ. (4η στον προκριματικό με 1.65μ.).
* 3η Αικατερίνη Λουκάτου (Παναχαϊκή) στα 100μ. με 12.13 (3η στον προκριματικό με 12.20).
* 3ος Γιώργος Σταυρόπουλος (Πέλοπας - παίδας) με την 4Χ400μ. σε ν.ρ.σ. 3.22.57. 8ος στα 800μ. με 1.59.86 (7ος στον προκριματικό με 2.00.13).
* 3ος Δημοσθένης Παπαηλιού (Πέλοπας - παίδας) με την 4Χ400μ. σε ν.ρ.σ. 3.22.57. 20ός στα 400μ. με 51.91.
* 3ος Θόδωρος Βλάχος (Πέλοπας - παίδας) με την 4Χ400μ. σε ν.ρ.σ. 3.22.57. 25ος στα 400μ. με 52.69.
* 3ος Χαρίλαος Σαμαντάς (Πέλοπας) με την 4Χ400μ. σε ν.ρ.σ. 3.22.57.
* 4ος Αλέξανδρος - Διαμάντης Σκούρτης (Ολυμπιάδα - παίδας) με την 4Χ400μ. σε 3.27.46. 7ος στα 1.500μ. με 4.05.34.
* 4ος Σπύρος Παράσχης (Ολυμπιάδα - παίδας) με την 4Χ400μ. σε 3.27.46.
* 4ος Διονύσης Μπελεζίνης (Ολυμπιάδα) με την 4Χ400μ. σε 3.27.46. 19ος στα 400μ. με 51.75.
* 5ος Αντώνης Πανταζόπουλος (Έσπερος - παίδας) στα 3.00μ. με 8.57.19. 12ος στα 1.500μ. με 4.10.44.
* 5η Ευγενία Μπαρούνη (Ολυμπιάδα) στα 10.000μ. με ν.α.ρ. 1.00.54.44.
* 5η Μαρία - Ανθή Βυθούλκα (Πέλοπας) στα 5.000μ. με ν.α.ρ. 18.56.37. 6η στα 3.000μ. με ν.α.ρ. 10.31.23.
* 5ος Περικλής Μάγαλος (Ολυμπιάδα) στα 10.000μ. με 59.59.45.
* 6ος Αντώνης Κότσο (Έσπερος - παίδας) στα 5.000μ. με 16.37.76. 14ος στα 3.000μ. με 9.38.70.
* 6η Μαρία Ασπρομάλη (Αρίων) στο ακόντιο με 37.45μ.
* 6ος Γιάννης Βάρβιας (Αθηνόδωρος - παίδας) στο ύψος με 1.89μ.
* 7ος Ανδρέας Γεωργίου (Αθηνόδωρος - παίδας) στα 800μ. με ν.α.ρ. 1.58.78 (6ος στον προκριματικό με 1.59.94). 12ος στα 1.500μ. με 4.16.42.
* 7η Ιωάννα Λαυράνου (Ολυμπιάδα - κορασίδα) στα 1.500μ. με 5.04.11.
* 7η Ζωή Λαζαράκη (Πέλοπας) στα 1.500μ. με 5.07.78.
* 7η Ζωή Ντουλαπτσή - Τέιβεν (Κούρος) στο ακόντιο με ν.α.ρ. 37.26μ.
* 9ος Αντώνης Τσάμης (Πέλοπας - παίδας) στα 3.000μ. με ν.α.ρ. 9.19.91.
* 10ος Διονύσης Καψάλης (Αθηνόδωρος - παίδας) στα 3.000μ. με ν.α.ρ. 9:33.02.
* 12η Λυδία Σώλου (Κούρος - κορασίδα) στα 400μ. εμπ. με ν.α.ρ. 1.09.05 (12η στον προκριματικό με ν.α.ρ. 1.09.18).
* 15η Χρυσούλα Μπινιέρη (Πατραϊκή - κορασίδα) στο επί κοντώ με 3.00μ.
* 15ος Κωνσταντίνος Γκοτσόπουλος (Αρίων - παίδας) στη σφαίρα με 13.45μ.
* 15η Μαρία - Νεκτάρια Κοκολάκη (Αρίων - κορασίδα) στη δισκοβολία με 30.97μ.
ΤΑΣΣΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ