Η τελική ομάδα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν έχει ολοκληρωθεί. Υπάρχουν ακόμη εκκρεμότητες αλλά 23 ημέρες πριν από την έναρξη του μεγάλου ραντεβού στο Τόκιο, 80 αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας έχουν εξασφαλίσει εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ανάμεσά τους και δύο πατρινοί, αμφότεροι πρώην αθλητές του ΝΟΠ, η κολυμβήτρια Νόρα Δράκου και ο πολίστας Χριστόδουλος Κολόμβος.
Στίβος – 20 (το 2016 ήταν 25)
Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ
Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ
Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν
Μίλτος Τεντόγλου – μήκος
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ βάδην
Ελένη Πόλακ – επί κοντώ
Ειρήνη Βασιλείου - 400μ
Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50χλμ βάδην
Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20χλμ βάδην
Κυριακή Φιλτισάκου – 20χλμ βάδην
Κώστας Δουβαλίδης – 110μ εμπόδια
Κώστας Φιλιππίδης – επί κοντώ
Εμμανουήλ Καραλής – επί κοντώ
Δημήτρης Τσιάμης – τριπλούν
Μιχάλης Αναστασάκης – σφυροβολία
Χρήστος Φραντζεσκάκης – σφυροβολία
Ραφαέλα Σπανουδάκη – 100/200μ
Ελισάβετ Πεσιρίδου -100μ εμπόδια
Σταματία Σκαρβέλη – σφυροβολία
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου – δισκοβολία
Κολύμβηση – 12 (το 2016 – 14)
Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ μαραθώνια κολύμβηση
Ιστιοπλοΐα – 8 (το 2016 – 7)
Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
Γιάννης Μιτάκης – φιν
Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Σκοποβολή – 2 (το 2016 – 2)
Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
Κωπηλασία – 4 (το 2016 – 10)
Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
Πάλη – 2 (το 2016 – 1)
Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ
Ποδηλασία – 3 (το 2016 – 3)
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
Δημήτρης Αντωνιάδης – ορεινή ποδηλασία
Υδατοσφαίριση – 12 (το 2016 – 13)
Εθνική ομάδα πόλο ανδρών (12 ανάμεσά τους ο Χριστόδουλος Κολόμβος)
Ξιφασκία – 1 (το 2016 – 2)
Δώρα Γκουντούρα – σπάθη
Επιτραπέζια αντισφαίριση – 1 (το 2016 – 1)
Παναγιώτης Γκιώνης – απλό
Αντισφαίριση – 2 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
Τάε κβον ντο – 1 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
Φένια Τζέλη – 57 κιλά
Καλλιτεχνική κολύμβηση – 8 (το 2016 – 2)
Ομαδικό – Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη
Ντουέτο – Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη
Τζούντο – 2 (το 2016 – 2)
Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ
Τοξοβολία – 1 (το 2016 – 1)
Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό
Γυμναστική – 1 (το 2016 – 9)
Ελευθέριος Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους