Συγκλονιστικός ο Απόλλων επέστρεψε στην Α1 (διαρκής ενημέρωση)

Τετάρτη, Ιούνιος 23, 2021 - 7:20μμ
Ας κρατήσουν οι χοροί!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που ήταν ντέρμπι καθ 'όλη τη διάρκειά του, ο Απόλλων Πατρών πήρε το πρώτο εισιτήριο για την Stoiximan Basket League επικρατώντας του Ολυμπιακού με 70-63.

Οι Πατρινοί κάλυψαν την εις βάρος τους διαφορά από την ήττα στο πρώτο ματς με 81-78 και ανέβηκαν στην μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη ο Ολυμπιακός Β' δεν έχει χάσει τις ελπίδες του και θα παλέψει για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου μέσα από τα playoffs της Α2.

Η στιγμή της απονομής στον πρωταθλητή Απόλλωνα Πατρών

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πολλές φορές πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς, να πάρουν τη διαφορά που ήθελαν και να πανηγυρίσουν την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης (ΦΩΤΟ)

Παρά το δυνατό ξεκίνημα του Απόλλωνα Πάτρας κυρίως στην άμυνα, ο Ολυμπιακός Β' βρήκε λύσεις, πήρε σημαντικούς πόντους από τον Νικολαΐδη μαζί και το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Οι παίκτες του Τσαλδάρη έκλεψαν την μπάλα, πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ και άρχισαν σιγά - σιγά να χτίζουν μία διαφορά. Η ομάδα της Πάτρας, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Διαμαντάκο, έμεινε κοντά στο σκορ και πίεσε τον Ολυμπιακό Β' στην άμυνα, όμως οι "ερυθρόλευκοι" έκλεισαν το πρώτο μισό στο +4.

Στο δεύτερο μισό, ο Ολυμπιακός Β' έφτασε να προηγείται ακόμα και με επτά πόντους, ωστόσο ξόδεψε γρήγορα τα φάουλ που είχε να δώσει με αποτέλεσμα η Πάτρα να βρίσκει σκορ από τις βολές και να καλύπτει τη διαφορά. Με το ματς να παραμένει ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, ο Απόλλων Πάτρας έτρεξε ένα σερί, πήρε προβάδισμα ικανό να τον ανεβάσει στη μεγάλη κατηγορία και εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για την Basket League.

Πλήθος συγχαρητηρίων για την ιστορική άνοδο του Απόλλωνα

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Συμεωνίδης- Μάλαμας
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63
ΑΠΟΛΛΩΝ (Νίκος Βετούλας): Πουλιανίτης 4, Αγγέλου 8 (1), Ζούμπος 16 (2), Αντωνάκης 6, Διαμαντάκος 22 (1) (βασική 5άδα), Τσιακμάς 8 (1), Μολφέτας 3, Π. Μπαζίνας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τσαλδάρης): Τσόχλας 11 (1), Νικολαϊδης 19 (3), Παπαδιονυσίου 3, Σκουλίδας 3 (1), Χρηστίδης 9 (1) (βασική 5άδα), Μελισσαράτος 14, Κολοβέρος 2, Καμπούρης 2, Κουρτίδης.

Ατελείωτο πάρτι εντός και εκτός παρκέ μετά την άνοδο του Απόλλωνα

Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ:
Α΄ περίοδος: 2-0 (1΄), 6-2 (2΄), 6-2 (3΄), 8-5 (4΄), 8-5 (5΄), 10-8 (6΄), 10-11 (7΄), 13-16 (8΄), 14-18 (9΄), 14-19 (10΄).
Β΄ περίοδος: 17-21 (11΄), 19-23 (12΄), 21-23 (13΄), 23-25 (14΄), 25-27 (15΄), 27-29 (16΄), 30-30 (17΄), 30-32 (18΄), 33-36 (19΄), 35-39 (20΄). Ο Διαμαντάκος 3.46΄ πριν τη λήξη της β΄ περιόδου και με το σκορ στο 27-29 αποχώρησε με πόνους στη μέση (προφανώς από χτύπημα αντιπάλου). Μετά από λίγο επανήλθε στο παρκέ.
Γ΄ περίοδος: 38-39 (21΄), 38-41 (22΄), 40-41 (23΄), 40-43 (24΄), 41-48 (25΄), 43-48 (26΄), 46-48 (27΄), 49-48 (28΄), 49-50 (29΄), 51-50 (30΄). Ο Ζούμπος με τρελό τρίποντο πέτυχε το 49-48 στο 2.35΄ πριν τη λήξη της γ΄ περιόδου, δίνοντας το προβάδισμα στον Απόλλωνα μετά από ώρα.
Δ΄ περίοδος: 51-54 (31΄), 53-54 (32΄), 55-54 (33΄), 58-57 (34΄), 62-57 (35΄), 64-59 (36΄), 67-61 (37΄), 67-61 (38΄), 67-63 (39΄), 70-63 (40΄). Ο Απόλλων για πρώτη φορά στο +5 (62-57) με καλάθι του Διαμαντάκου στα 5.05΄ για το τέλος του αγώνα.

67-59 +8
* Το παιχνίδι παρακολούθησαν ο πρόεδρος του Απόλλωνα, Γιώργος Αθανασίου, οι Κώστας Μαρλαφέκας, Γιώργος Ροκανάς, Φίλιππος Καμίσης, Ηλίας Χριστόπουλος, Κώστας Τσανταρλιώτης, Βασίλης Γιαννόπουλος, Ανδρέας Κάπελας, ο πρόεδρος της θυγατρικής Απολλωνιάδας, Γιάννης Κοσμάτος, ο πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου, Τάκης Παπαδόπουλος, ο ταμίας της ΕΣΚΑ-Η, Δημήτρης Ρόζης, ο πρόεδρος της ΟΔΚΕ, Κώστας Μπούσιας και μέλη του τοπικού Συνδέσμου Διαιτητών, ο αντιπρόεδρος του ΠΕΑΚ, Μιχάλης Κουρέτας, ο προπονητής της ΑΕΚ Βαγγέλης Αγγέλου, ο προπονητής του Μεσολογγίου, Ντίνος Καλαμπάκος, ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, οι Αντώνης Χαροκόπος, Σταύρος Δανιήλ, Βασίλης Πίγκας, Βασίλης Θεοδοσόπουλος, ο γενικός διευθυντής της Ακαδημίας των Σπορ, Γιάννης Παπαγιαννόπουλος, ο Νάσος Μπαζίνας του Προμηθέα, κ.ά.
* Στο κλειστό γυμναστήριο του Απόλλωνα και η κούπα του πρωταθλητή της φετινής Α2 Εθνικής, η οποία απονεμήθηκε στους Απολλωνιστές.

- Αγρίνιο 1-4 - -
* Οι ομάδες που θα καταβάλλουν τις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs όπως όριζε εξ αρχής το σύστημα διεξαγωγής. Τα playoffs θα κριθούν στις τρεις νίκες με τις ομάδες να κουβαλούν τα μεταξύ τους αποτελέσματα. Οι νικητές των ημιτελικών θα αναμετρηθούν σε νέα σειρά Best of 3 (κουβαλώντας τα μεταξύ τους αποτελέσματα) και η νικήτρια θα γίνει η δεύτερη ομάδα που θα κερδίσει την άνοδο.