Ήττα του Προμηθέα στο Λαύριο, την Πέμπτη στην Πάτρα για το 3-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, Μάιος 24, 2021 - 10:17μμ
(Eurokinissi)

Δύο ομάδες που μοιάζουν ισάξιες, δυο ομάδες που λατρεύουν τα μεταξύ τους θρίλερ, δυο ομάδες που ίσως άξιζαν να παλέψουν για κάτι περισσότερο από την πρόκριση στον τελικό, τουλάχιστον τη φετινή περίοδο.

Λαύριο και Προμηθέας έδωσαν ακόμα μία σπουδαία μάχη το βράδυ της Δευτέρας (24/5), με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση (85-79) και να μένουν ζωντανοί για το όνειρο της πρόκρισης στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Στο 1-2 η σειρά, με τον επόμενο αγώνα να γίνεται στο Τόφαλος την Πέμπτη 27/5 στις 20:00. Εκεί ο Προμηθέας θα έχει την ευκαιρία να καθαρίσει, με το Λαύριο να ονειρεύεται τη νίκη για το 2-2 που θα οδηγήσει αυτή την απίθανη σειρά σε πέμπτο ματς.

Το καλό ξεκίνημα του Γερομιχαλού βοήθησε το Λαύριο να πιστέψει ακόμη περισσότερο στις δυνάμεις του, όμως το ματς ήταν ντέρμπι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τον Κλαβέλ να κάνει σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα για τον Προμηθέα και το 24-21 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 8/9 διπόντων των γηπεδούχων και των 7/8 διπόντων των φιλοξενούμενων!

Οι δυνατές μάχες, τα εντυπωσιακά καλάθια, η ένταση σε κάθε φάση χαρακτήρισαν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να σκοράρει γκολ-φάουλ, τον Προμηθέα να περνάει μπροστά με δύο (34-32), αλλά να μην προκύπτει προβάδισμα ασφάλειας ούτε για τους γηπεδούχους, ούτε για τους φιλοξενούμενους. Το 43-44 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα δίκαιο και αυτό που θέλαμε για να δούμε μάχη και στο δεύτερο εικοσάλεπτο, με τους Πατρινούς να μετρούν 15 ασίστ και 11 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας έδειχνε ελαφρώς πιο έτοιμος να πάρει το ματς, έχασε στο 31' τον Αγκμπελέσε με πέντε φάουλ, όμως ένα αντιαθλητικό στον Γκραντ κι ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου από τη δεξιά γωνία έδωσαν στους φιλοξενούμενους αέρα οκτώ πόντων (58-66). Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε στον πόντο με σερί 8-0, ο Ντέβιν Ντέιβις σκόραρε γκολ-φάουλ για το προσπέρασμα (68-66) στο 36' και το θρίλερ ήταν μπροστά στα μάτια μας.

Γκραντ και Ντέιβις σπατάλησαν φάσεις, ο Λούντζης είχε δύο άστοχες βολές στα 42.2", ο Σάβατς εκτέλεσε άσχημο τρίποντο και στον χρόνο που έμενε ο Κλαβέλ πήρε τη μπάλα, πάσαρε στον Λούντζη, όμως το φλότερ του βρήκε σίδερο για να πάει το ντέρμπι στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες αντάλλαξαν "γροθιές", με τον Κόζι να βάζει τρίποντο για το 83-79 στα 63" και να κρίνει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ψαριανός, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 16 (6/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιαλό 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόζι 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάβατς 11 (3), Περσίδης, Ανοσίκε 4 (6 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλαβέλ 9 (1), Γιάννης Αγραβάνης 2, Φορντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκραντ 20 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 6 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 22/39 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 14/20 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 24/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 13/20 βολές, 50 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη