O «Θρύλος» τετράσφαιρος και στην Λεωφόρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, Μάιος 16, 2021 - 9:27μμ
Eurokinissi

Το καλύτερο δυνατό φινάλε πέτυχε ο υπερηχητικός Ολυμπιακός στη Λεωφόρο επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 4-1 με δύο γκολ από τους Μασούρα και Ελ Αραμπί.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12' με 2-0 με δύο γρήγορα γκολ από τον Έλληνα εξτρέμ με τους "ερυθρόλευκους" να εκμεταλλεύονται κάθε λάθος του Παναθηναϊκού, να βγαίνουν γρήγορα στο τρανζίσιον και να τιμωρούν τους πράσινους.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο ντέρμπι και κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ διαφορά, αμφότερα από τον Μασούρα (7’, 12’) πριν ακόμα συμπληρωθεί το 13ο λεπτό, βγαίνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο επιθετικό τρανζίσιον με άξονα το πρέσινγκ και τα αβίαστα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι είχαν ψηλά τις γραμμές τους, αλλά οι μεταβάσεις τους ήταν τραγικές και η αμυντική τους γραμμή βρισκόταν μονίμως σε θάλασσα, με συνέπεια κάθε αντεπίθεση των ερυθρόλευκων να καθιστά υποσχόμενη ευκαιρία.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Βιγιαφάνιες απόλεσε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ σε 1-2 στο 17’, καθώς αστόχησε στο καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης και υπέδειξε με καθυστέρηση μέσω VAR ο Σουηδός διαιτητής Έκμπεργκ, με τον Σα να σώζει την εστία του.

Ο Ιωαννίδης σημάδεψε το δοκάρι σε ωραία λόμπα από πλάγια αριστερά στο αμέσως επόμενο λεπτό (18’), αλλά ο Ελ Αραμπί δεν αστόχησε στο 38’ διαμορφώνοντας το 0-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο 53’ με ωραίο σουτ του Μαουρίσιο (1-3) και έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ στο 72’ με τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός σημείωσε το τελικό  1-4 με τον Ελ Αραμπί.

Στους 26 βαθμούς έκλεισε τελικά η διαφορά του Ολυμπιακού από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε τελικά ο Άρης.

Ο Δικέφαλος υπέστη την πρώτη του εντός έδρας ήττα εντός συνόρων στην σεζόν από τον Αστέρα Τρίπολης (0-1), με τον Ολυμπιακό να κλείνει εντυπωσιακά την σεζόν με το 1-4 επί του Παναθηναϊκού.

Την ίδια στιγμή ο Άρης κράτησε το 0-0 στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και διατήρησε την τρίτη θέση, τερματίζοντας πάνω από την Ένωση.

Αναλυτικά η τελική βαθμολογία των πλέι-οφ μετά το τέλος της διαδικασίας έχει ως εξής: