Έκανε το καθήκον του ο Προμηθέας, 90-85 τον Ηρακλή!

Τετάρτη, Απρίλιος 28, 2021 - 9:53μμ
Euroknissi

Ο Ηρακλής πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις απέναντι στον ανώτερο Προμηθέα, όμως στο τέλος η εμπειρία και η ποιότητα των Πατρινών τους οδήγησαν στη νίκη (85-90) το βράδυ της Μ. Τετάρτης (28/4) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο, αφήνοντας εκτός πλέι οφ τους Θεσσαλονικείς.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης και το πλουσιο φωτορεπορταζ με βίντεο!

Δυνατό το ξεκίνημα στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Ενετσιόνια και Χάγκινς με δύο διαδοχικά τρίποντα έβαλαν τον Ηρακλή μπροστά (8-6 στο 3'), ενώ με δύο εύστοχες βολές του Αμερικανού γκαρντ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-9 στο 4ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους 8-2 για να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +5 (12-17, στο 7'). Με πέντε μαζεμένους πόντους του Ενετσιόνια που ήταν σε τρομερό βράδυ, οι Θεσσαλονικείς μάζεψαν τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (21-22).

Με τα αδέλφια Γκραντ να πετυχαίνουν έξι μαζεμένους πόντους, ο Προμηθέας ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +5 στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου (23-28). Τα αρκετά λάθη όμως της ομάδας του Μάκη Γιατρά, σε συνδυασμό με το πάθος που έβγαζαν οι γηπεδούχοι, έδωσαν το δικαίωμα στον Ηρακλή να προσπεράσει στο σκορ με το τρίποντο του Ίμπανκς στο 16' για το 34-33. Οι Πατρινοί όμως με ένα buzzer-beater του Γιαννόπουλου στην εκπνοή, έστειλε της δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια (43-43).

Παρόμοιο σκηνικό και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεκολλήσει στο σκορ και να χτίσει μια καλή διαφορά. Πέντε μαζεμένοι πόντοι έφεραν τον Προμηθέα στο +5 για το 55-50 στο 24', ενώ τα πολλά εύκολα λάθη του Ηρακλή και τα χαμένα σουτ, λόγω της νευρικότητας που έβαζε η ομάδα του κόουτς Σκουρτόπουλου, οι Πατρινοί ξέφυγαν ακόμα και στο +8 (55-63, στο 27').

Διαφορά η οποία ξύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι χάρη σε ένα σερί 7-0 μείωσαν στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (62-63 στο 29'), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 64-67.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι περίοδο πήρε μια... άγρια ομορφιά, κάτι απολύτως φυσικό αφού ο Ηρακλής αρνούταν να παραδοθεί, κυνηγώντας μέχρι τέλους τις πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι οφ. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέντε πόντους στο 32', ωστόσο με μπροστάρη τους Βεργίνη και Σαγκς που πέτυχαν τρία διαδοχικά τρίποντα έτρεξε ένα γρήγορο 9-0 για το προσπέρασμα και το +4 (76-72, 34').

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90