Έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Νέων η Μαρία Σεφεριάδη της Ολυμπιάδας

Κυριακή, Απρίλιος 18, 2021 - 1:47μμ
Η Μαρία Σεφεριάδη χαμογελαστή μετά την επιτυχία της στην αγκαλιά του πατέρα και προπονητή της, Γιώργου Σεφεριάδη

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Ανδρών - Γυναικών και νέων ανδρών - νέων γυναικών έγινε σήμερα Κυριακή (18/4) στα Μέγαρα και μαζί ημερίδα 10χλμ. βάδην και 5χλμ. βάδην, όπου είχαμε την μεγάλη επιτυχία της Μαρίας Σεφεριάδη της Ολυμπιάδας Πατρών.

Τους αγώνες διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία του Δήμου Μεγαρέων και μετείχαν σε αυτούς κορυφαία ονόματα του αγωνίσματος. Παρούσα στη διοργάνωση ήταν και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, που μία ημέρα από την παρουσία της στη Θεσσαλονίκη βρέθηκε και στην περιοχή Βαρέα ώστε να δει από κοντά τους αθλητές και τις αθλήτριες του βάδην.

Σε τροχιά ολυμπιακού ορίου κινήθηκε για περίπου 15χλμ. η Κυριακή Φιλτισάκου (Ανατολή Ν. Ιωνίας), που σε έναν ακόμη αγώνα έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η νεαρή αθλήτρια αναδείχθηκε νικήτρια στα 20χλμ. βάδην με 1 ώρα 32.40 και αγγίζοντας το ατομικό της ρεκόρ (1.32.23) το οποίο πέτυχε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η αθλήτρια στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής επέλεξε να ακολουθήσει ρυθμό που θα της έδινε μια επίδοση κάτω από το 1.31.00, ωστόσο στα τελευταία 5χλμ. υποχώρησε επηρεασμένη κυρίως από την έντονη υγρασία που δημιούργησε προβλήματα στους περισσότερους από τους συμμετέχοντες. "Είχε πολύ υγρασία που την επηρέασε, γενικά έχει κάνει αρκετούς αγώνες κι έχει κουραστεί. Έχουμε μπροστά μας αρκετές προσκλήσεις, ωστόσο αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να επικεντρώσουμε την προσοχή μας σε έναν αγώνα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Είναι ο αγώνας της κατηγορίας της και στον οποίο θεωρώ πως μπορεί να διακριθεί", είπε ο προπονητής της Ναπολέων Κεφαλόπουλος. Τη δεύτερη θέση στη σημερινή διοργάνωση με 1.33.20 κατέλαβε η πρωταθλήτρια του αγωνίσματος Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), που από τα πρώτα χιλιόμετρα ένιωσε μια μυϊκή ενόχληση στο στομάχι. "Από το πρωί ένιωθα πως έχω μια μυϊκή ενόχληση στο στομάχι, η οποία με επηρέασε και στη διάρκεια του αγώνα. Δεν το πίεσε, καθώς δεν υπήρχε λόγος, αν και πάντα η πρώτη θέση σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα αποτελεί μια πρόκληση. Θα συνεχίσω πιθανότητα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην", είπε η Ντρισμπιώτη. Την τριάδα στο αγώνισμα συμπλήρωσε η Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΠΓΣ) με 1.34.38, στη δεύτερη καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της.

Η Παναγιώτα Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου) δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα της, αφού δεν ήταν στην κατάσταση που θα της επέτρεπε να κυνηγήσει τον χρόνο που θα ήθελε.

Η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν δεύτερη στις Γυναίκες Κ23 πίσω από την Φιλτισάκου με 1.38.42 και τρίτη τερμάτισε η Μαρία Σεφεριάδη (ΑΕ Ολυμπία Πατρών) με 1.47.48, επίδοση που της δίνει την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Η νεαρή αθλήτρια, με διακρίσεις στην κατηγορία Κ18, είχε σταματήσει για περισσότερα από δύο χρόνια και επέλεξε να ξεκινήσει και πάλι την προπόνηση τον Δεκέμβριο του 2020 και γρήγορα κατάφερε να προσεγγίσει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η Μαρία Σεφεριάδη ήταν η έκπληξη της ημέρας αφού με χρόνο λίγο κάτω από το όριο για το Μπέργκεν έκλεισε με το σπαθί της θέση στην αποστολή.
Η Σεφεριάδη που ήταν 6η στο ευρωπαϊκό Κ18 του 2018 επανέρχεται σε διεθνή διοργάνωση 3 χρόνια μετά. Τερμάτισε σε χρόνο 1:47:48 και το όριο ήταν 1:48:00. Έτσι έγινε η 3η νέα Κ23 που πιάνει το όριο μετά τις Κυριακή Φιλτισάκου και Όλγα Φιάσκα.
«Είχα σταματήσει για 2 χρόνια τις προπονήσεις γιατί πέρασα στην Ιατρική αλλά λόγω της καραντίνας αποφάσισα να αρχίσω ξανά προπονήσεις. Με μόλις πέντε μήνες προπόνηση έπιασα το όριο και είμαι πολύ χαρούμενη» είπε η ίδια μετά τον τερματισμό, στην αγκαλιά του προπονητή και πατέρα της, ο οποίος «πετούσε στα σύννεφα» στον τερματισμό. Ηταν το 4ο μετάλλιό της σε πανελλήνια πρωταθλήματα στίβου με τη φανέλα της Ολυμπιάδας!

Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (ΟΦΗ) αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 20χλμ. Ανδρών, διανύοντας την απόσταση σε 1.32.24. Δεύτερος με 1.42.44 ήταν ο Κώστας Σταμέλος (ΟΚΑ Βικέλας) και τρίτος ο Τάσος Στάμος (ΟΚΑ Βικέλας) με 1.43.28.

Η Αντωνοπούλου (Ικαρος Ν. Ιωνίας) άφησε για λίγο τα 5χλμ. και πήρε θέση εκκίνησης στα 10χλμ. βάδην, προκειμένου να πετύχει το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 και τα κατάφερε. Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα τερμάτισε σε 49.05 και έκλεισε μια θέση για τη διοργάνωση του Ταλίν. Η 17χρονη αθλήτρια πραγματοποίησε το πρώτο 10άρι της καριέρας της και έδειξε πως σύντομα θα μπορεί να κυνηγήσει καλύτερες επιδόσεις.