Τάε κβον ντο: Σάρωσαν οι Πατρινοί στο πανελλήνιο πρωτάθλημα - "Χρυσοί" οι Πανόπουλος και Σοφοτάσιος

Τετάρτη, Ιανουάριος 31, 2018 - 1:13πμ
 Ο Αργύρης Σοφοτάσιος από την Δύναμη Πατρών και ο Αντώνης Πανόπουλος της Αστραπής ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων και νεανίδων που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στην Χαλκίδα. Οι δύο Πατρινοί αθλητές αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας και συγχρόνως πήραν το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο σε ένα μήνα περίπου. Σε συλλογικό επίπεδο την διαφορά έκανε η Δύναμη Πατρών, η οποία συνολικά κατέκτησε πέντε μετάλλια.

Τα κορίτσια της Δύναμης Πατρών

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή, όπου την πρώτη θέση στα -68 κιλά κατέκτησε ο Αργύρης Σοφοτάσιος της Δύναμης, ο οποίος όπως όλα δείχνουν έχει την κυριαρχία στην κατηγορία του. Χρυσό μετάλλιο είχαμε και για τον Αντώνη Πανόπουλο της Αστραπής, ο οποίος μετά από τέσσερις δυνατούς αγώνες ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα -78 κιλά.

Επίσης αργυρά μετάλλια κατέκτησαν η Ρέα Νασοπούλου στα – 59 κιλά, η Γεωργία Παναγιωτοπούλου στα -44 κιλά, η Μαρία Λάμπρου στα 68 κιλά και η Κατερίνα Αγγελοπούλου στα – 49 κιλά από την Δύναμη Πατρών με προπονητή στον Ξενοφώντα Σταύρακα. Δεύτερη θέση είχαμε και για τον Πέτρο Τσούλο στα -59 κιλά, από την Αστραπή του Κώστα Αντωνακόπουλου.

Ο Μιχάλης Κωτσόπουλος με τους αθλητές του

Τέλος για το Fight Club Patras τα ασημένια μετάλλια κέρδισαν οι Νίκος Γιαχαλής στα -51 κιλά και Κώστας Σταμίρης μετά από δύσκολους αγώνες. Οι αθλητές του Μιχάλη Κωτσόπουλου κατάφεραν να φτάσουν τελικούς και να πάρουν τη δεύτερη θέση.