«Ξύπνησε» στο 2ο ημίχρονο και έκανε εντός έδρας σεφτέ ο Προμηθέας – ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Τετάρτη, Οκτώβριος 21, 2020 - 9:10μμ

Τη δεύτερη νίκη του στο EuroCup 2020/21 πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (21/10) ο Προμηθέας, που επικράτησε εντός έδρας της Ναντέρ (88-72), πήρε μια καλή διαφορά και πήγε στο 2-2 για να αφήσει τους Γάλλους στο 1-3.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του 40λεπτου, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να λειτουργεί άψογα ως δημιουργός, τον Χάρη Γιαννόπουλο να καθαρίζει στην τέταρτη περίοδο και τους Ραντίσεβιτς - Τζέιμς να δίνουν σημαντικές βοήθειες ως συμπληρωματικοί.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι Γάλλοι, από την άλλη, είχαν σε απίθανο βράδυ τους Αϊζάια Κορντινιέ - Άλφα Καμπά στο πρώτο μέρος όμως στο δεύτερο δεν βρήκαν συμπαραστάτες. Λύγισαν χωρίς να παίξουν καλό μπάσκετ, περίμεναν ηρωισμούς από τους Στόουν - Μπάικς, απέτυχαν και συνεχίζουν με στόχο να χωρέσουν στην πρώτη τετράδα του ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α' ημίχρονο, καθώς μπορεί ο Προμηθέας να μπήκε πιο δυνατά και να προηγήθηκε με 10-7 και με 15-11, όμως η αμυντική του λειτουργία είχε προβλήματα και σε συνδυασμό με τα υψηλά ποσοστά των Γάλλων, η Ναντέρ έτρεξε ένα σερί 8-0 και πήρε προβάδισμα για να κάνει το 15-19.

7DAYS20 reg season 2021 427

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Αγκμπελίζ να δίνει σημαντικές βοήθειες, ισοφάρισαν σε 21-21 που ήταν και το σκορ του 1ου 10λέπτου που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Φαγιέ.

Στο 2ο 10λεπτο, οι παίκτες του Γιατρά μπήκαν πιο δυνατά και με την παρουσία του Τζέιμς, πήραν προβάδισμα με 37-32 και 42-36 στο 18'. Οι Γάλλοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας υψηλά ποσοστά στην επίθεση, ισοφάρισαν σε 44-44 και ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο με 44-42.

Κομβικό κομμάτι του αγώνα ήταν το 3ο 10λεπτο όπου η Πατρινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και με σερί 7-0 κατέφερε να χτίσει μια σημαντική διαφορά. Από τη μια η πολύ καλή άμυνα των Αγκμπελιζ-Αγραβάνη, αλλά και το γεγονός πως ο Μίλερ βρήκε ρυθμό και σημείωσε 7 πόντους, ήταν οι λόγοι που η διαφορά έφτασε στο +10 (59-49).

Η Ναντέρ πίεσε στο τέλος και με μακρινά σουτ από τον Γουόρεν, κατάφερε να μείωσε σε 63-56 που ήταν   το σκορ στο τέλος του γ ΄δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο 10λεπτο παρά το καλό ξεκίνημα του Προμηθέα και το 12 (68-56), η Ναντερ δεν το έβαλε κάτω και έκανε σερί 7-0 για να μείωσε σε 68-63 στο 32΄αναγκαζοντας τον Γιατρά να καλέσει ταιμ.

Μετά το ταιμ ο Γιαννόπουλος το πήρε πάνω του και με 8 προσωπικούς πόντους, έφτασε τη διαφορά στους 10 (76-66) δίνοντας «αέρα» στον Προμηθέα. Οι καλές άμυνες τω γηπεδούχων σε συνδυασμό με τους κρίσιμους πόντους από Μίλερ και Γιαννόπουλο, κράτησαν εύκολα το προβάδισμα και έφτασαν στην 2η συνεχόμενη νίκη στο eurocup φτάνοντας πλέον στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-44, 63-56, 88-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Φαγέ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Μάντζαρης (11 ασίστ), Γιαννόπουλος 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 19 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντίσεβιτς 7 (7 ασίστ)

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Μπερχανεμέσκελ, Μπάικς (0/7 σουτ), Φορτάς, Φεβριέ 3 (1), Μπουκέ 2 (1/5 δίποντα), Κορντινιέ 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπά 20 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κονκλέν 2, Στόουν 16 (1/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόρεν 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ναντέρ: 17/37 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα παίξει στη Λουμπλιάνα με αντίπαλο την Τσεντεβίτα Ολίμπια (28/10 στις 19:30), ενώ η Ναντέρ θα υποδεχθεί τη Μπούρσασπορ (27/10 στις 19:00).