Πανελλήνιο ρεκόρ η Νόρα Δράκου στο επαγγελματικό πρωτάθλημα κολύμβησης ISL

Τρίτη, Οκτώβριος 20, 2020 - 2:02μμ

Με πολύ καλές εμφανίσεις ολοκλήρωσε ο Ανδρέας Βαζαίος την πρώτη φετινή παρουσία του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα κολύμβησης International Swimming League, ενώ παράλληλα πανηγύρισε με την ομάδα του, τους London Roar, μία πολύ εύκολη και ευρεία νίκη στον 2ο αγώνα της σειράς, που διεξάγεται υπό μορφή «φούσκας» στη Βουδαπέστη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής «έπεσε» σήμερα σε τρία αγωνίσματα και, τουλάχιστον στα δύο, τα πήγε εξαιρετικά. Πήρε τη δεύτερη θέση στα 100μ. μικτή ατομική με 52.88, πίσω από τον Ιταλό Μάρκο Όρσι της Iron (51.69) και την τρίτη θέση στα 200μ. πεταλούδα με 1:52.85, πίσω από τον Βραζιλιάνο συναθλητή του Βίνι Λάνζα (1:51.75) και τον επίσης Βραζιλιάνο Λεονάρντο ντε Ντέους των Aqua Centurions (1:52.80). Παρά την κούραση, ο Βαζαίος στάθηκε αρκετά καλά και στην τρίτη κούρσα του, στα 400μ. μικτή ατομική, όπου τερμάτισε έκτος με 4:09.36.

Η Νόρα Δράκου από την πλευρά της δεν κατάφερε ούτε σήμερα να βαθμολογηθεί στα 50μ. ύπτιο, πέτυχε όμως πανελλήνιο ρεκόρ 25άρας πισίνας, σημειώνοντας χρόνο 27.40.

Η Πατρινή κολυμβήτρια βελτίωσε το 27.71 που κατείχε η ίδια από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Νετάνια, το 2015, όμως η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή να της χαρίσει κάτι καλύτερο από την όγδοη θέση στον αγώνα προοδευτικού αποκλεισμού (skin race), ενώ λόγω της διαφοράς της από την πρώτη, την Ολλανδή Κίρα Τουσάιντ (25.75), δεν μπόρεσε να δώσει ούτε βαθμό στους Aqua Centurions.

Οι London Roar πήραν δια... περιπάτου την πρώτη θέση του 2ου φετινου αγώνα της ISL, με 609,5 βαθμούς, αφήνοντας πολύ πίσω την Iron (392,5β.) και την DC Trident (350β.). Οι Aqua Centurions της Δρακου και του Απόστολου Παπαστάμου (δεν αγωνίστηκε σήμερα), αν και ήταν δεύτεροι μετά την ολοκλήρωση της πρώτης ημέρας, υποχώρησαν τελικά στην τέταρτη και τελευταία θέση με 344 βαθμούς, “ πληρώνοντας” την κακή επίδοσή τους στα skin race, που έχουν μεγάλη βαρύτητα στη γενική βαθμολογία.