Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΝΕΠ - Το χειροκρότημα στα κορίτσια του Μπιτσάκου

Παρασκευή, Ιούλιος 17, 2020 - 10:15μμ

Ο Νηρέας Χαλανδρίου πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία του το εισιτήριο για τον Τελικό του 3ου Stoiximan Final-4 Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, στην τρίτη του συμμετοχή, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος των Νέων Γυναικών, επικρατώντας της ΝΕ Πατρών με 15-12, την Παρασκευή (17/7), στο Κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό.

Στον αυριανό τελικό (18/7, 21.30), ο Νηρέας Χαλανδρίου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που απέκλεισε με 9-5 τον ΝΟ Βουλιαγμένης.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-2, η ΝΕ Πατρών αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 4-4, όμως ο Νηρέας Χαλανδρίου πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 6-4 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου αντιστάθηκε στην επανάληψη και μείωσε σε 11-10, 3:12 πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ είχε μειώσει νωρίτερα σε 10-8, όμως ο Νηρέας κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 15-12. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Τριχά και η Τορνάρου με 4 γκολ.

Στα στατιστικά στοιχεία του αγώνα, ο Νηρέας Χαλανδρίου πέτυχε 3 γκολ στην κόντρα, 4/5 με πέναλτι, 4 από την περιφέρεια, 2/4 στον παραπάνω και 2 από τον φουνταριστό. Η ΝΕ Πατρών πέτυχε 2/2 πέναλτι, 6 από την περιφέρεια, 2/8 στον παραπάνω και 2 από το φουνταριστό.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ   15-12

Τα οκτάλεπτα: 4-2 , 2-2 , 4-2 , 5-6

Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Κοβάσεβιτς Ε., Μαυρωτά Ιφ. 3, Μαντουδιώτη, Τριχά 4, Πάτερου, Τορνάρου 4, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου Δ. 1, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 3, Κοβάσεβιτς Σ., Κοτσάφτη, Ρουσάκη

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ντάσιου 1, Λούδη Ε. 1, Σινέμογλου, Γεωργίου, Μπαλάτσα Ν. 2, Μιχαηλίδου Κ. 1, Μοίραλη 1, Μπιτσάκου 3, Μανιάτη, Λυκοθανάση 3, Μιχαηλίδου Δ., Κιούρκα, Κουρέτα