Υψηλές πτήσεις για τους Αχαιούς στο πρωτάθλημα 10.000μ.

Πέμπτη, Ιούλιος 16, 2020 - 5:00μμ
Ο Κώστας Ιατρόπουλος

Διεξήχθη στο Αργος Ορεστικό το πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000μ. ανδρών γυναικών και νέων ανδρών - νέων γυναικών.

Μετείχαν και τρεις αθλητές από την Αχαΐα, με τον Κώστα Ιατρόπουλο του Αθηνόδωρου να τερματίζει στην 4η θέση στους νέους με ν.α.ρ. 5ος ήταν ο Ντένις Γιούρα του Εσπερου και 6ος ο Ηλίας Καραμπούλας του Αθηνόδωρου. Στους άνδρες τερμάτισαν αντίστοιχα στην 6η, 7η και 9η θέση.

Χρυσό μετάλλιο για τον Μάριο Αναγνώστου στα 10.000 μ. με 29.54.41 στη διοργάνωση του Άργους Ορεστικού. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα ολοκλήρωσε το 10αρι σε 29:54.46. Επίδοση που αποτελεί τη δεύτερη καλύτερη της καριέρας του στη συγκεκριμένη απόσταση, καθώς έχει ατομικό ρεκόρ στα 29:36.64. Ο 21χρονος δρομέας ήταν πρώτος και οδηγούσε την κούρσα από την αρχή του αγώνα και παρά το γεγονός ότι πιέστηκε δεν έχασε το προβάδισμα και τον πανελλήνιο τίτλο. Δεύτερος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Σταμούλης και τρίτος ο Λάμπρος Μαλτέζος.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) επικράτησε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. με 35.11.94 και νέο ατομικό ρεκόρ στην απόσταση και ακολούθησαν οι Μοσχούλα Μανούσου Παρασκευοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) και η Φωτεινή Μυστακίδου (ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος Γ.) με 36.19.90 και 36.38.18.