Αμέσως μετά την διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Α/Γ και Κ23 στην Πάτρα, την Δευτέρα 10 και την Τρίτη 11 Αυγούστου στο ίδιο στάδιο, το Παμπελοποννησιακό, ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων (δέκαθλο-έπταθλο) των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών, Κ23 και Κ18.
Στα Σύνθετα Αγωνίσματα δικαίωμα συμμετοχής στην αντίστοιχη ηλικιακή κατηγορία έχουν:
ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ, οι αθλητές - τριές που έχουν γεννηθεί το 2002 και οι μεγαλύτεροι - μεγαλύτερες.
Κ23 (Α - Γ), οι αθλητές - τριες που έχουν γεννηθεί τα έτη 1998 - 1999 - 2000 - 2001 - 2002
Κ18, οι αθλητές - τριες που έχουν γεννηθεί τα έτη 2003 - 2004 - 2005
Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να σταλούν με email μέχρι τη Δευτέρα 3 Αυγούστου 2020 και ώρα 14:00 στον Σ.Ε.Γ.Α.Σ.
Οι αθλητές-τριες που δηλώνονται στα Σύνθετα Αγωνίσματα στην κατηγορία K23, δηλώνονται και αγωνίζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και στην κατηγορία Ανδρών - Γυναικών.
Oι αθλητές-αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στα Σύνθετα Αγωνίσματα (Δεκάθλου - Επτάθλου) εξαντλούν το ένα από τα ατομικά αγωνίσματα που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της αντίστοιχης Κατηγορίας.
Έτσι οι αθλητές - αθλήτριες που θα συμμετάσχουν στα Σύνθετα Αγωνίσματα πρέπει στα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Α-Γ και Κ23 (Πάτρα, 8 - 9/8/2020) και Κ18 (Λάρισα, 25 - 26/7/2020), να έχουν συμμετάσχει σε ένα αγώνισμα λιγότερο από αυτά που δικαιούνται συνολικά.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα:
Α' Ημέρα, Δευτέρα 10 Αυγούστου 2020
Πρωΐνή Περίοδος
Ώρα
έναρξης Αγώνισμα Α-Γ
Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ Αγώνισμα Παρατηρήσεις
09:00 100μ. με Εμπόδια Γ & K23 Γ 1 Σειρές
09:20 100μ. Α & K23 Α 1 Σειρές
09:40 Άλμα σε Ύψος Γ & K23 Γ 2
09:45 100μ. K18 Α 1 Σειρές
10:00 Άλμα σε Μήκος Α & K23 Α 2 Σκάμμα 1
10:30 Άλμα σε Μήκος K18 Α 2 Σκάμμα 2
11:10 Σφαιροβολία Α & K23 Α 3
11:10 100μ. με Εμπόδια K18 Γ 1 Σειρές
11:30 Σφαιροβολία K18 Α 3
11:55 Άλμα σε Ύψος K18 Γ 2
Απογευματινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης Αγώνισμα Α-Γ
Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ Αγώνισμα Παρατηρήσεις
17:00 Άλμα σε Ύψος Α & K23 Α 4
17:35 Σφαιροβολία Γ & K23 Γ 3
18:35 Σφαιροβολία K18 Γ 3
19:00 Άλμα σε Ύψος K18 Α 4
19:30 200μ. Γ & K23 Γ 4 Σειρές
19:50 400μ. Α & K23 Α 5 Σειρές
20:10 200μ. K18 Γ 4 Σειρές
21:00 400μ. K18 Α 5 Σειρές
Παρατήρηση: Μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν.
Β΄ Ημέρα, Τρίτη 11 Αυγούστου 2020
Πρωΐνή Περίοδος
Ώρα
έναρξης Αγώνισμα Α-Γ
Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ Αγώνισμα Παρατηρήσεις
08:30 110μ. με Εμπόδια Α & Κ23 Α 6 Σειρές
09:00 Άλμα σε Μήκος Κ18 - Γ 1
09:10 Δισκοβολία Α - Κ23 Α 7
09:40 110μ. με Εμπόδια Κ18 Α 6 Σειρές
10:10 Ακοντισμός Κ18 Γ 6
10:15 Άλμα σε Μήκος Γ & Κ23 Γ 5
10:30 Δισκοβολία Κ18 Α 7
10:45 Άλμα Επί Κοντώ Α & Κ23 Α 8
11:20 Ακοντισμός Γ & Κ23 Γ 6
12:00 Άλμα Επί Κοντώ Κ18 Α 8
Απογευματινή Περίοδος
Ώρα
έναρξης Αγώνισμα Α-Γ
Κ23 Α-Γ
Κ18 Α-Γ Αγώνισμα Παρατηρήσεις
17:30 Ακοντισμός Α & Κ23 Α 9
18:30 Ακοντισμός Κ18 Α 9
18:30 800μ. Κ18 Γ 1 Σειρές
19:00 800μ. Γ & Κ18 Γ 1 Σειρές
19:10 1.500μ. Α & Κ23 Α 10 Σειρές
19:40 1.500μ. Κ18 Α 10 Σειρές
Παρατήρηση: Μετά τον έλεγχο των δηλώσεων οι ώρες έναρξης των αγωνισμάτων ενδέχεται να τροποποιηθούν.