Tα κατάφερε περίφημα ο Νίκος Ηλιόπουλος!

Παρασκευή, Μάρτιος 13, 2020 - 7:01μμ

Με άλλη μία ελληνική επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι προκριματικοί του παγκοσμίου κυπέλλου ενόργανης γυμναστικής “AGF Trophy 2020” στο Μπακού, όπου ο πατρινός πρωταθλητής Νίκος Ηλιόπουλος σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του μονόζυγου, ενώ αντίθετα ο Αντώνης Τανταλίδης έχασε στο φινάλε την αντίστοιχη πρόκριση στον πλάγιο ίππο.

Παρά τον τραυματισμό του σε δάχτυλα του αριστερού χεριού κατά την προσπάθειά του στο δίζυγο μία ημέρα νωρίτερα, ο πολυσύνθετος Νίκος Ηλιόπουλος έδειξε την αξία του στο μονόζυγο, όπου με 13,500 βαθμούς κατέκτησε την 8η θέση και θα είναι παρών στον τελικό της Κυριακής (15/03), πλάι στους κορυφαίους εκπροσώπους του αγωνίσματος, που κυνηγούν την Ολυμπιακή πρόκριση μέσα από την σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων.
Βάσει κλήρωσης, μάλιστα, θα παρουσιάσει το πρόγραμμά του τελευταίος μεταξύ των οκτώ φιναλίστ.

Πολύ κοντά σε ανάλογη διάκριση βρέθηκε και ο Αντώνης Τανταλίδης στον πλάγιο ίππο, καθώς συγκέντρωσε 14,066 βαθμούς με πολύ καλή εκτέλεση του προγράμματός του, αλλά στο φινάλε του προκριματικού υποχώρησε στην 9η θέση και έχασε οριακά την είσοδό του στον τελικό.

Παράλληλα, το «βάπτισμα του πυρός» πήρε με την Εθνική ανδρών στο Αζερμπαϊτζάν ο Γιώργος Γαριβάλδης, ο οποίος συμμετείχε στον προκριματικό του άλματος και κατετάγη 24ος με 13,316 βαθμούς ως μέσο όρο (1ο άλμα: 13,133 β., 2ο άλμα: 13,500 β.).

Τον «χορό» των ελληνικών συμμετοχών στους τελικούς οργάνων του παγκοσμίου κυπέλλου του Μπακού θα ανοίξει το Σάββατο (14/03) ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους, κυνηγώντας το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιό του στην σειρά των προ-Ολυμπιακών τουρνουά.

Το πρόγραμμα των τελικών οργάνων του Σαββατοκύριακου, σε ώρες Ελλάδας (απευθείας μετάδοση από το COSMOTE SPORT 9 HD):

Σάββατο 14 Μαρτίου
10:00 – 10:35: Τελικός εδάφους (Α)
10:35 – 11:10: Τελικός δίζυγου (Α) / Τελικός άλματος (Γ)
11:10 – 11:45: Τελικός κρίκων (Α) (Λ. Πετρούνιας) / Τελικός ασύμμετρων ζυγών (Γ)
11:45 – 12:15: Απονομές μεταλλίων