Ο Πήγασος Μπεγουλακίου νίκησε 2-0 τη Θύελλα Αιγίου για την Α’ κατηγορία της ΕΠΣΑ

Πέμπτη, Ιανουάριος 25, 2018 - 2:25πμ

Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε την νίκη περισσότερο και το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας περισσότερες φορές την εστία της Θύελλας Αιγίου.

Η πρώτη φάση ήρθε μόλις στο 37ο δευτερόλεπτο, έπειτα από κόρνερ όταν η μπάλα έφτασε στον Γεωργόπουλο και εκείνος με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα με τον επόπτη να υποδεικνύει όμως παράβαση οφ-σάιντ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Θύελλα, ήρθε στο 7ο λεπτό, έπειτα από ένα καλό σουτ του Ραμπούσγια, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 29ο λεπτό, από κόρνερ, όταν μετά από φάση διάρκειας στην περιοχή της θύελλας η μπάλα βρήκε στον Μάλλιο και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του. Αξιοσημείωτο είναι ότι είχαμε και δεύτερο αυτογκόλ στο 42ο λεπτό, όταν ο Σπηλιωτόπουλος στο ύψος του κέντρου, έκανε κακή πάσα προς τα πίσω στον τερματοφύλακα Ασημακόπουλο, ο οποίος βρισκόταν εκτός θέσης και δεν πρόλαβε να πιάσει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ελάχιστες ευκαιρίες στο ματς. Πολλά νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες ήταν το κυρίαρχο σημείο.

Ένα φάουλ, ωστόσο, στο 73ο λεπτό ήταν αρκετό για να ανάψουν τα αίματα στον πάγκο του Πήγασου, με τον προπονητή της ομάδας να έχει έναν έντονο διάλογο με τον διαιτητή Οικονόμου. Έντονες αποδοκιμασίες ακούστηκαν και από μία ημερίδα θεατών στην κερκίδα.

Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε νικήτρια τον Πήγασου που επικράτησε δίκαια με 2-0 της Θύελλας Αιγίου σκαρφαλώνοντας έτσι στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

* Ο προπονητής του Πήγασου Μπεγουλακίου, Κ. Τσιπιανίτης ανέφερε ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με την συνολική εικόνα της ομάδας λόγω των προβλημάτων τραυματισμών που αντιμετώπιζαν, της κακής προετοιμασίας με της προσθαφαιρέσεις στο έμψυχο υλικό και τις απουσίες παικτών λόγω εργασίας. Τόνισε ότι η εικόνα της ομάδας στο γήπεδο έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα που έχουν στις προπονήσεις γενικότερα, αλλά παρ’ όλα αυτά έδειξε καλό πρόσωπο στον αγώνα.

* Από την άλλη μεριά, ο προπονητής της Θύελλας Αιγίου, Κ. Αθανασίου υποστήριξε οι παίκτες λόγω της νεαρής ηλικίας δεν μπορούν να ανταποκριθούν και να διαχειριστούν ανά πάσα στιγμή αυτά τα παιχνίδια, τονίζοντας επίσης για την αμυντική και την επιθετική λειτουργία, ότι δεν ήταν ικανοποιημένος και τόνισε ότι θα μπορούσε η ομάδα να τελειώσει δύο πολύ καλές φάσεις που της παρουσιάστηκαν. Ολοκλήρωσε λέγοντας ότι: «Πρέπει να προχωρήσουμε και να παίξουμε ποδόσφαιρο, με στόχο την παραμονή στην κατηγορία».

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ (Κώστας Τσιπιανίτης): Καραλής, Τακουμάκης (46′ Ούτσικας), Κολώνης, Πυρρής, Χρονόπουλος, Αθανασόπουλος, Φραζέσκος, Κακαφώνης (76′ Λαζανάς), Αντωνίου (76′ Βαγιώτης), Γεωργόπουλος, Ντεντόπουλος (53′ Γιαννόπουλος). Στον πάγκο και οι: Βαγιώτης, Μαρκαντώνης, Πανίτσας, Μπαλάσης.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ (Κυριάκος Αθανασίου): Ασημακόπουλος, Σπηλιωτόπουλος (81′ Περισνάκα), Ραμπούσγια, Δαυλάς, Μανέτας, Γιαννόπουλος, Νταλάκος, Λιάτος, Ασπρούκος (58′ Γκοτσόπουλος), Μάλλιος (65′ Μητρόπουλος), Μουκάι (75′ Σανδραβέλης). Στον πάγκο και οι: Σκιαδάς, Μητρόπουλος, Πράσινος, Γκοτσόπουλος, Μπάτα.