Ο Πήγασος 2-2 με το Λιμνοχώρι, ένταση, πάθος και τραυματισμοί στο Σαραβάλι

Πέμπτη, Ιανουάριος 25, 2018 - 2:18πμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά, όταν στο πρώτο κιόλας λεπτό ο Πήγασος Μπεγουλακίου άνοιξε το σκορ με τον Γιαννόπουλο, με μια όμορφη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κολώνη. Ο Πήγασος δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Στο 10ο λεπτό, όταν από ωραία συνεργασία του Ούτσικα και του Γεωργόπουλου, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Στουπάκη, και αυτός να κάνει ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή και να αποκρούει ο Δρόσος σε κόρνερ.

Το Λιμνοχώρι στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα, ισοφαρίζει το σκορ σε 1-1, όταν στο 9ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Παρτάλη, ο Καραλής δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σωστά την μπάλα και να καταλήξει στα δίχτυα. Στον αγώνα είχαμε έντονες διαμαρτυρίες των θεατών προς τους διαιτητές για φάσεις οφσάιντ, αλλά κυρίως για τα σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 35ο λεπτό, είχαμε μια πολύ καλή φάση για τον Πήγασο, με τον Ούτσικα, να τροφοδοτεί τον Στουπάκη σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, μα τον Δρόσο να διώχνει εντυπωσιακά στο δυνατό πλασέ του επιθετικού.

Στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κακαφώνης αφού υποδέχθηκε την πάσα του Ούτσικα, στέλνει την μπάλα χαμηλά στο αριστερό δοκάρι του αντιπάλου, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ. Να σημειωθεί ότι στην φάση αυτή, ο Δρόσος, ακούμπησε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 51ο λεπτό ο Πήγασος κατάφερε να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στουπάκη (2-1). Στο 67ο λεπτό, ένα δυνατό μαρκάρισμα του τερματοφύλακα του Λιμνοχωρίου προς τον Μπαλάση μέσα στην μεγάλη περιοχή, είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο επιθετικός σοβαρά στο κεφάλι, και να αντικατασταθεί αναγκαστικά από τον Πανίτσα. Δικαιολογημένα τα παράπονα των παικτών του Πήγασου και των φιλάθλων προς τον διαιτητή Μέρμηγκα, για το πέναλτι που δεν έδωσε σε αυτήν την φάση.

Στο 74ο λεπτό, έπειτα από μια καλή πάσα του Πανίτσα προς τον Κακαφώνη, ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, ωστόσο ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη και άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά. Γεγονός που προκάλεσε αναστάτωση στους παίκτες, με τον Κακαφώνη να συνεχίζει την φάση και τους αμυντικούς του Λιμνοχωρίου να έχουν σταματήσει απ’ την υπόδειξη του βοηθού. Η φάση ολοκληρώθηκε με τους αμυντικούς να προλαβαίνουν να σταματήσουν τον επιθετικό του Πήγασου ακριβώς στην γραμμή του τέρματος. Εκείνη την στιγμή, τα αίματα άναψαν με τους παίκτες του Λιμνοχωρίου να περικυκλώνουν τον διαιτητή Μέρμηγκα έντονα διαμαρτυρόμενοι, με αποτέλεσμα ο αρχηγός της ομάδας, Γκιώνης, να δεχθεί απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση.

Το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί. Έπειτα από χτύπημα φάουλ, ο Παρασκευόπουλος παίρνει το ριμπάουντ και σε δεύτερο χρόνο με κοντινό πλασέ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-2, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ: Καραλής, Χρονόπουλος, Κολώνης, Πύρρης, Αντωνίου, Αθανασόπουλος, Γιαννόπουλος, Κακαφώνης (89' Λαζανάς) Στουπάκης (70' Μπαλάσης – 76' Πανίτσας), Γεωργόπουλος, Ούτσικας. Αναπληρωματικοί: Βαγιώτης, Φραζέσκος, Μαρκαντώνης, Παπαδόπουλος.

ΛΙΜΝΟΧΩΡΙ: Δρόσος, Τσαγγαράς, Ζερδέβας, Γκιώνης, Κατριμπούζας, Μπεκίρης, Παρασκευόπουλος, Παρτάλης, Νιφόρας (75' Μπεκίρης), Κατσίνας, Λοτσάρης (68' Οικονομόπουλος). Αναπληρωματικοί: Λοτσάρης, Νιφόρας, Καλερώνης, Dovrai, Μπεκίρης.

* Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Πήγασου Κώστας Τσιπιανίτης φανερά απογοητευμένος από το αποτέλεσμα ανέφερε ότι: “Είμαι πολύ ευχαριστημένος απ’ την ομάδα μου, όμως το αποτέλεσμα μας αδικεί κατάφωρα. Δημιουργήσαμε πολύ καλές φάσεις τις οποίες δεν τις κάναμε γκολ, και ισοφαριστήκαμε και τις δύο φορές από ατομικά λάθη χωρίς να έχουμε απειληθεί καθόλου εκτός από ένα δοκάρι. Εγιναν κι άλλα πράγματα μέσα στο παιχνίδι που μας εμπόδισαν να φτάσουμε στην νίκη. Ο τραυματισμός του Σκουπάκη και η αναγκαστική αλλαγή του Μπαλάση προστέθηκαν στις απώλειες που είχαμε. Η φάση του πέναλτι ήταν πεντακάθαρη, δεν μπορώ να κατηγορήσω τον διαιτητή, δεν θέλω να εκφράσω παράπονα για την διαιτησία του. Προφανώς κάτι δεν είδε καλά σε αυτήν την φάση”.

* Ο προπονητής του Λιμνοχωρίου, Γ. Αγγελόπουλος τόνισε: “Η εικόνα της ομάδας μου παρ’ όλες τις ελλείψεις που είχαμε, ήταν καλή, σταθήκαμε τυχεροί σήμερα, αλλά δεχθήκαμε πολύ εύκολα τα γκολ, τα οποία μπορούσαμε να τα αποφύγουμε. Η διαιτησία έκανε λάθη. Είμαι αντικειμενικός και θα πω ότι ναι ήταν πέναλτι στην φάση του παιδιού που χτύπησε αλλά και στην φάση που πήρε την πρωτοβουλία ο διαιτητής, ότι δεν έπρεπε να αποβάλει την παίκτη μας. Σε γενικές γραμμές ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα”.