Σπουδαίο διπλό ο Ωλενιακός, 3-1 τον Πήγασο

Πέμπτη, Ιανουάριος 25, 2018 - 2:03πμ

Την Κυριακή 5/11, περίπου 50 άτομα παρακολούθησαν τον αγώνα στο Δημοτικό γήπεδο του Σαραβαλίου για την 7η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ (1ος Όμιλος).

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ένα μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με λιγοστές ευκαιρίες προς την εστία. Το μόνο αξιόλογο ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Πήγασος Πατρών με τον Λάβδα να εκτελεί την εσχάτη των ποινών και να διαμορφώνει το 1-0, το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και πολλές “μάχες” στο ύψος του κέντρου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Παπαγεωργίου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και σε διάστημα 2 λεπτών, απείλησε δις. Στο 55ο λεπτό, όταν ο Σπαθής από τον άξονα πέρασε 2 παίκτες και σε φάση τετ α τετ με τον Παννόπουλο έδωσε πάσα που δεν αξιοποιήθηκε. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της εστίας του Ωλενιακού, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Κακαφώνη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο οποίος έστειλε σούταρε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 75ο λεπτό, η ομάδα του Αντώνη Ζήκου κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν ο δραστήριος Γιάννης Σκεπετάρης εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά κοντά στην γραμμή του πλαγίου άουτ, και ο Νικόλαος Σκεπετάρης κέρδισε κατά κράτος στον αέρα τον Καραβότα και με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 81ο λεπτό, ο τερματοφύλακας του Πήγασου Νικόλαος Φράγκος, χτύπησε άσχημα στο κεφάλι μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και αντικαταστάθηκε από τον Καλιανέζο, αν και έπαιζε σε διαφορετική θέση. Η διακοπή διήρκησε περίπου 6 λεπτά. Ο Ωλενιακός τρία λεπτά μετά, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς, έπειτα από σέντρα του Γιάννη Σκεπετάρη στην αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, και ο Αθανάσιος Κερπινιώτης, (ο οποίος ένα λεπτό πριν είχε περάσει αλλαγή) με κεφαλιά “ψαράκι”, έκανε το 1-2. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί για την ομάδα του Ωλενιακού, όλοι οι παίκτες και προπονητές έγιναν ένα κουβάρι.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ωλενιακός τριπλασίασε τα γκολ του, όταν και οι 11 παίκτες του Πήγασου ανέβηκαν στο κόρνερ για να “σώσουν την παρτίδα”, και αφού η άμυνα του Ωλενιακού απέτρεψε τον κίνδυνο, ο Γιάννης Σκεπετάρης με κούρσα πριν απ’ το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε με ευκολία το 1-3.

Στο τέλος του παιχνιδιού, οι του Πήγασου είχαν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Με αυτήν την νίκη, ο Ωλενιακός σκαρφάλωσε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 10 βαθμούς, ενώ αντίθετα ο Πήγασος Πατρών έμεινε στους 4 βαθμούς και στην 14η θέση.

Διαιτητής: Σακελλαρίου Παναγιώτης. Βοηθοί: Μέρμηγκας Νικόλαος, Τραυλός Διονύσιος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: Φράγκος (86’ Καλιανέζος), Διαμαντόπουλος, Κακαφώνης, Καραβότας (89’ Σπυρόπουλος), Μερελής, Λεβέντης, Παπαγεωργίου, Πολίτης (60’ Χαρμαντάς) Λάβδας, Σπαθής. Αναπληρωματικοί: Κατσίβελης, Λάμπρου, Πόγκας, Γιαχαλής,

ΩΛΕΝΙΑΚΟΣ: Γιαννόπολος Χ., Κωνσταντινίδης, Κερπινιώτης Κ., Κατριβέσης, Γιαννόπουλος Β., Ζήκος, Πογιαντζής (Κερπινιώτης Α.) Σκεπετάρης Ν. (90’ Αγγελούσης) Σοφούλης, Σκεπετάρης Ι-Α., Πύργας (60’ Καγκελάρης). Αναπληρωματικοί: Δημητρακόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Σταυριανός, Νικολακόπουλος.

* Μετά τον αγώνα, ο προπονητής του Πήγασου Πατρών, Παναγιώτης Παπαγεωργίου τόνισε: «Η εικόνα της ομάδας μου ήταν καλύτερη σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά τρεις στιγμές αδράνειας μας στέρησαν την νίκη. Ήταν τρεις στιγμές αδυναμίας και έλλειψης συγκέντρωσης που μας κόστισαν το παιχνίδι. Θεωρώ ότι η διαιτησία σήμερα ήταν πολύ κακή και για τις δύο ομάδες αλλά κυρίως για μας. Και είναι πολλοστή φορά που έχω πρόβλημα με την διαιτησία αλλά δεν το ρίχνω εκεί. Δηλαδή 8 λεπτά καθυστέρηση με τον παίκτη μας κάτω και κρατάει μόνο 6 συν τα υπόλοιπα που προηγήθηκαν στον αγώνα. Γενικά έχω πολλά παράπονα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα».

* Ο προπονητής του Ωλενιακού, Αντώνης Ζήκος δήλωσε τα εξής: «Είναι παιδιά που είναι μικρή σε ηλικία. Είναι δουλεμένα όμως αρκετά χρόνια. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ γιατί κάναμε ατομικά λάθη και λόγω απειρίας. Στην συνέχεια όμως παίζοντας πολύ έξυπνα και δείχνοντας τις πραγματικές μας δυνατότητες φτάσαμε σε αυτό το σκορ. Τα λάθη των διαιτητών θεωρώ είναι λάθη ατομικά αλλά και αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι. Είναι νεαροί σε ηλικία και παίρνουν αρκετές ευκαιρίες από τον σύνδεσμο και νομίζω ότι αυτό είναι σωστό».