Ματσάρα στο Σαραβάλι, o Πήγασος 5-4 τον Φωστήρα Οβρυάς!

Πέμπτη, Ιανουάριος 25, 2018 - 1:56πμ
Στιγμιότυπο από το χορταστικό παιχνίδι στο γήπεδο Σαραβαλίου
Περίπου 120 θεατές παρακολούθησαν την μοναδική, ως προς την έκταση του σκορ, αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Κώστα Τσιπιανίτη, έφτασε τους 11 βαθμούς, ανεβαίνοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Φωστήρας Οβρυάς έπεσε στην 12η με 7 βαθμούς.

Στο 1ο κιόλας λεπτό, η ομάδα του Γιάννη Αλεξανδρόπουλου, ευτύχησε πρώτη να ανοίξει το σκορ με τον Λαμπρόπουλο, όταν πήρε όμορφη μπαλιά απ’ τον συμπαίκτη του και με ωραίο πλασέ στην δεξιά γωνία τουΜαγκαντώνη, έκανε το 1-0. Στο 12ο λεπτό ο Φωστήρας διπλασίασε το σκορ χάρις στον Πανόπουλο, μετά από πάσα σε ανοιχτό χώρο απ’ τον Αποστόλου, κάνοντας με ξερό σουτ το 2-0.

Στο 29ο, ο Φωστήρας κατάφερε να σκοράρει και πάλι. Ο Λαμπρόπουλος πραγματοποίησε ένα μακρινό σουτ στην δεξιά πλευρά του Μαγκαντώνη, με τον τελευταίο να μην μπορεί να αντιδράσει. Το μόνο που κατάφερε ο Πήγασος στο ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 1-3, όταν, έπειτα από μια ολιγωρία στα καρέ του Φωστήρα, η μπάλα έφτασε στον Ούτσικα, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κώστα Τσιπιανίτη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα με το νικητήριο γκολ να μπαίνει στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Πιο συγκεκριμένα, αρχικά, στο 77ο λεπτό ο Γεωργόπουλος με ένα καταπληκτικό χτύπημα φάουλ από τα 20 μ. έστειλε την μπάλα στα δεξί «Γ» του Αντωνόπουλου και μείωσε την διαφορά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πήγασος ισοφαρίζει το σκορ με κεφαλιά του Στουπάκη, ύστερα από σέντρα του Κακαφώνη.

Στο 80’ ο Πήγασος Μπεγουλακίου προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, όταν από καραμπόλα στην άμυνα του Φωστήρα, ο Στουπάκης παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ κάνει το 4-3. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Γελάσιος ισοφάρισε για την ομάδα του Φωστήρα, με κοντινό σουτ εξ επαφής έπειτα από την σέντρα του Καραμπελιά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπαλάσης σκόραρε το νικητήριο γκολ από την σέντρα του Ντενόπουλου διαμορφώνοντας το 5-4 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Διαιτητής: Νίκος Μακρυπόδης, βοηθοί: Λεωνίδας Τσούτσης, Σωτήρης Ασημακόπουλος

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: Μαγκαντώνης, Χριστόπουλος (71’ Αντωνίου) Κολώνης, Πύρρης, Χρονόπουλος, Αθανασόπουλος, Φραζέσκος (71’ Μπαλάσης) Κακαφώνης, Στουπάκης (87’ Ντεντόπουλος), Γεωργόπουλος, Ούτσικας. Αναπληρωματικοί: Γιαννόπουλος, Τακουμάκης, Καραλής, Λαζανάς

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΟΒΡΥΑΣ: Αντωνόπουλος, Χαϊκάλης, Γελάσιος, Νίκας, Σκιαδάς, Λεπενιώτης, Νταφογιάννης, Σουβαλιώτης, Παννόπουλος (72’ Γάτσος) Αποστόλου (81’ Καραμπελιάς) Λαμπρόπουλος. Αναπληρωματικοί: Μπαδάς, Μήλας, Ματζουράκης, Ξυπολιάς, Τζίφας.

* Ο προπονητής του Πήγασου Πατρών, Κώστας Τσιπιανίτης, είπε μετά το τέλος του αγώνα: «Θεωρώ όσο και αν φαίνεται υπερβολικό από τα 4 γκολ που δεχθήκαμε, ότι δεν ήταν κακή η εικόνα της ομάδας. Απλά όποιο λάθος κάναμε το πληρώσαμε, ενώ στην επίθεση ήμασταν εξαιρετικά άτυχοι. Στο δεύτερο ημίχρονο γύρισε η τύχη με το μέρος μας. Είχαμε κατοχή της μπάλας, δημιουργήσαμε φάσεις και στο τελευταίο λεπτό κερδίσαμε. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι».

* Ο προπονητής του Φωστήρα Οβρυάς, Γιάννης Αλεξανδρόπουλος, δεν θέλησε να κάνει δηλώσεις.