Κεραυνούς από τον Δία και μεγάλη νίκη κόντρα στον Πείρο

Πέμπτη, Ιανουάριος 25, 2018 - 1:46πμ

Με αυτή την νίκη, ο Δίας σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση με 19 βαθμούς, μαζί με Φαραικό και Αστέρα Τσουκαλείκων, ο οποίος έχει αγώνα λιγότερο. Στην πρώτη θέση παρέμεινε ο Πείρος με 22 βαθμούς.

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων από τις καταστροφικές πλημμύρες στη Μάνδρα και Νέα Πέραμο.

Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε ένα δυνατό παιχνίδι κυρίως στον άξονα με σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετά τάκλιν, με ελάχιστες όμως φάσεις για γκολ και απ’ τις δύο ομάδες. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση, λόγω της βροχόπτωσης των προηγούμενων ωρών και δυσκόλεψε αρκετά το έργο των παικτών. Οι αξιόλογες στιγμές του ημιχρόνου ήταν τα δύο δοκάρια και απ’ τις δύο ομάδες πριν την ανάπαυλα.

Στο 42’ ο Βέσσης, με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο έπειτα από σέντρα του Θεοδωρόπουλου, και στην εκπνοή, έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα του Πείρου, ο Βαλσάμης έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζιμίκου.

Στο δεύτερο μέρος, οι ομάδες μπήκαν πιο δυνατά. Στο 58’ ο Δίας προηγήθηκε στο σκορ, όταν ο Ανδρέου με όμορφη πάσα, βρήκε τον Καραΐσκο, ο οποίος με έξυπνη λόμπα, “κρέμασε” τον Τζιμίκο και διαμόρφωσε το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Βαλσάμης, με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Ανδρέου, έκανε το 2-0 για τον Δία. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από την γηπεδούχο ομάδα και τον πάγκο μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Κώστα Κυριτόπουλου, ήταν να μειώσει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέσση, στο 72ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά ο Πείρος προσπάθησε να ισοφαρίσει, απειλώντας δύο φορές στα καρέ του Δία. Αρχικά με το τετ α τετ του Μπούρδου στην συμπλήρωση των 90’, που απέκρουσε ο Κωστογιαννόπουλος, αλλά και στις καθυστερήσεις, όταν ο Βέσσης με δυνατό σουτ στην μικρή περιοχή του Δία,εξουδετέρωσε εντυπωσιακά και πάλι ο τερματοφύλακας.

Διαιτητές: Κωνσταντίνος Ανδριανός, βοηθοί: Παναγιώτης Τιμολέων, Κωνσταντίνος Τζούνης.

ΔΙΑΣ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ: Κωστογιαννόπουλος, Καμπάκος, Γασπαρινάτος, Παπαδάτος, Ανδρέου, Καραΐσκος, Βαλσάμης, Μούζος (’90 Παπανικολάου), Στασινόπουλος (79’ Δελδήμος), Νικολογιάννης (83’ Κοντογιαννάτος). Αναπληρωματικοί: Κωστούλιας, Πρωτόγερος, Σωτηρόπουλος

ΠΕΙΡΟΣ ΙΣΩΜΑΤΟΣ: Τζιμίκος, Θεοδωρόπουλος, Μαγνήσαλης (69’ Καρμοκόλιας), Παπανδρέου, Βανταράκης, Παπαδιονυσίου, Κυριακόπουλος, Λαζανάς, Μπούρδος (26’ Τσιμπίτσης – 83’ Μπουρής), Βέσσης, Αντωνόπουλος

* Ο προπονητής του Δία Σαραβαλίου, Νίκος Τσολόπουλος, δήλωσε τα εξής: «Κατ’ αρχήν να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την σημερνή νίκη. Ήταν μία σημαντική νίκη απέναντι στο πρωτοπόρο. Αυτό μας δίνει ώθηση και ψυχολογία για την συνέχεια. Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος, ήταν μοιρασμένο και για τις δύο μεριές. Είχε ευκαιρίες και ο Πείρος και εμείς. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν εκατό τοις εκατό καλύτεροι, μπορούσαμε να βάλουμε και περισσότερα γκολ. Φάγαμε ένα γκολ από πέναλτι και στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλι πήγαμε να ισοφαριστούμε στο παιχνίδι. Τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και πάλι».

* Ο προπονητής του Πείρου Ισώματος, Κώστας Κυριτόπουλος τόνισε ότι: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Παίξαμε πολύ σωστά. Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και το ξέραμε από την αρχή. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Συγχαρητήρια στους αντίπαλους για την σημερινή νίκη και συγχαρητήρια στους παίκτες μου».