Ήττα για τον πολύ άστοχο Προμηθέα από τη Βενέτσια

Τρίτη, Ιανουάριος 21, 2020 - 9:47μμ

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε υπερπροσπάθεια στην τέταρτη περίοδο όμως ηττήθηκε από τη Βενέτσια με σκορ 68-70, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 3/20 τρίποντα! Αστόχησε στο φινάλε για τρεις ο Μπαμπ, στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Top-16 στο EuroCup.

Πριν από τον αγώνα με τη Βενέτσια, άπαντες στις τάξεις του Προμηθέα έκαναν λόγο για πρόωρο τελικό. Οι δυο ομάδες είχαν ρεκόρ 1-1 στο Group F του EuroCup και ο νικητής θα έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στα προημιτελικά.

Εν τέλει ο Προμηθέας σούταρε με τραγικά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 (15%, 3/20), η Βενέτσια άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη. Έστω κι έτσι, η ομάδα του Γιατρά είχε την ευκαιρία της στο φινάλε όμως ο Μπαμπ αστόχησε σε τρίποντο, το 17ο άστοχο των γηπεδούχων.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα χώρους προς τη ρακέτα των Πατρινών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος» και προηγήθηκαν 10-15 με τον Γουάτ.

Ο Λίποβι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-18 ωστόσο η πρωταθλήτρια Ιταλίας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-23, έχοντας 7/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ απέναντι στον Προμηθέα που επέμεινε δίχως επιτυχία στο τρίποντο (1/6).

Εν συνεχεία ο Μάικ Μπράμος ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-31, 13') ενώ ο Βίντμαρ σκόραρε για το +13 (23-36), την ώρα που ο Προμηθέας μετρούσε 9 χαμένες βολές!

Μάλιστα οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-44, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (13-22). Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν επιθετικά στον Έλις (19π., 7/8 δίποντα) όμως οι κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στη Βενέτσια να ξεφύγει με 40-55 στο 24'.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έφτασε στο λέι-απ για το 50-58 ενώ η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε την τρίτη περίοδο με 14.3% από την περίμετρο (2/14)! Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 8-0 για τον Προμηθέαβ Πατρών που ισοφάρισε σε 58-58 με τον Κατσίβελη όμως η κακή αμυντική λειτουργία έδωσε τη δυνατότητα στη Βενέτσια να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Τόνουτ έκανε το 65-69 και ο Λίποβι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 68-69 στα 14" κρατώντας όρθιους τους Αχαιούς.

Ο Τόνουτ κέρδισε φάουλ, πέτυχε την πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη όμως ο Μπαμπ αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο κι έτσι η Βενέτσια επικράτησε με σκορ 68-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 5, Μπαμπ 4, Λίποβι 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 2, Έλις 21 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Ούντανοχ 4, Στόουν 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράμος 7 (2), Τόνουτ 15 (2), Ντέι 7 (1), Ντε Νικολάο, Φιλόι 2, Βίντμαρ 4 (7 ριμπάουντ), Τσάπελ 8 (2), Ματσόλα 3 (1), Γουάτ 17 (8/9 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 21/26 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 17/28 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: 18/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.