Οι τρεις Πατρινοί και το ντέρμπι στην Α1 βόλεϊ

Κυριακή, Δεκέμβριος 15, 2019 - 9:41μμ

Eνα σπουδαίο ματς με δυνατές συγκινήσεις, υψηλού επιπέδου θέαμα και τρομερό σασπένς έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων της Α1 βόλεϊ.

Θλιβερή σημείωση πως μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν Ράπτης, Πελεκούδας και Ασπιώτης, τρεις Πατρινοί δηλαδή, που όπως κάθε πατρινός παίκτης του βόλεϊ, αν θέλει να παίξει στην Α1, θα πρέπει να φύγει από την Πάτρα...

Το πρώτο σετ κράτησε σχεδόν μία ώρα (!) καθώς υπήρχε διακοπή για 20+ λεπτά λόγω ρίψης δακρυγόνου από την αστυνομία με το σκορ στο 5-3. Στο τρίτο σετ, υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός και φοβερή ανατροπή στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να καθαρίσει το ματς, με τους Φίνγκερ και Γκέργκι να δίνουν προβάδισμα τρίων πόντων στους Πειραιώτες, όμως οι πράσινοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 20-23 πήραν πέντε σερί πόντους και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-23.

Τα σετ: 25-20, 14-25, 25-23, 23-25, 9-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. - 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.