Μεγάλη νίκη για την ΠΓΕ, 75-59 το Κορωπί

Κυριακή, Δεκέμβριος 8, 2019 - 8:35μμ

Η Παναχαϊκή έδειξε τα...δόντια της στο κλειστό της γυμναστήριο επικρατώντας του Κορωπίου με 75-59 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ' Εθνικής.

Το Κορωπί «παγιδεύετηκε» στην τρομερή άμυνα των Πατρινών και υπέστη την 2η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Παναχαϊκή-Κορωπί 75-59
Διαιτητές:Κοτσίμπος-Σκανδαλάκη
Τα δεκάλεπτα:17-12, 34-27, 54-42, 75-59
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ(Λιόνας): Μοσχοβάκης 12 (2), Γατσούλης 3 (1), Τσουλέας 2, Χρυσανθόπουλος, Παπανικολόπουλος 14 (2), Λυμπερέας 4, Γκόβας 19 (3), Καραγιάννης 15, Μπαρδάκας 6, Κουμανιώτης.
ΚΟΡΩΠΙ(Δρακόπουλος-Κουκουζέλης): Ιωάννου, Κατωπόδης 9 (3), Τετζεράκης, Κεχρής, Μερκούρης 11 (1), Κουτουφάς 15 (2), Κλασίδης 1, Μερκεβίτσιους 13, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας 8.

* Ο Γλαύκος κατάφερε να φύγει από την Τρίπολη καθώς επικράτησε των Δρομέων με 64-73 και επέστρεψε στα θετικά αποτέλεσματα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο(34-27), όμως η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου (52-54) παίρνοντας εν τέλει τη νίκη.

* Τελος,  η Αχαγιά βύθισε ακόμη περισσότερο την Ακράτα καθώς επικράτησε με 67-57 στην έδρα της. Η ομάδα του Ζίσηλα διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως οι μόλις 10 πόντοι στο τελευταίο δεκάλεπτο στοίχισαν απέναντι στην Αχαγιά που κατέκτησε την δεύτερη 5η νίκη της στο πρωτάθλημα.