Ήττα για τον κουρασμένο Προμηθέα στο Ρέθυμνο

Σάββατο, Νοέμβριος 16, 2019 - 6:16μμ

Την ήττα με το κολακευτικό (βάσει της γενικότερης εικόνας του παιχνιδιού) 63-70 γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας στην Κρήτη από το Ρέθυμνο Cretan Kings.

O Προμηθέας, που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και προβλημάτισε με την 2η συνεχόμενη κακή εμφάνισή του, καλείται, πλέον, να ανασυνταχθεί, γυρίζοντας στη βάση του μετά από απουσία μιας εβδομάδας και να βρει το δρόμο της επιστροφής στις νίκες, καθώς ακολουθούν οι αγώνες κόντρα σε Ουλμ (Τετάρτη 20/11, 19:30) και Πανιώνιο Su Casa (23/11, 15:45) στο “Τόφαλος” και η ομάδα της και η ομάδα της Πάτρας θέλει να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του 7DAYS EuroCup και της EKO Basket League.

pro1920 bl 07133

γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-0 στο 1ο λεπτό, αλλά ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και με 2 εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 6-5 στο 2΄. Οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη συνέχεια, με το Ρέθυμνο να παίρνει διαφορά 5 πόντων (19-14) 50΄΄ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου και τον Προμηθέα να μειώνει στους 3 (19-16) με καλάθι του Κατσίβελη στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας δεν παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στο 2ο δεκάλεπτο, αφού, μετά το καλάθι που μείωσε σε 19-18, δέχθηκε σερί 8-0 για να βρεθεί πίσω με 9 πόντους στο 13΄(27-18). Παρότι μείωσε σε 3 (29-26) στο 16΄, συνέχισε να είναι πολύ άστοχος από την περιφέρεια (μόλις 4/17 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο), με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (35-28).

pro1920 bl 07128

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Τουναντίον, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απελπιστικά άστοχοι, αφού ευστόχησαν μόλις σε 2 σουτ στην 3η περίοδο, έχοντας 0/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα, ενώ, επιπλέον, υπέπεσαν σε 6 λάθη, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να προηγηθεί με διψήφιες διαφορές, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +12 (50-38).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28 (ημιχ.), 50-38, 70-63.

pro1920 bl 07125

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 16 (2), Λαναράς, Μάρεϊ 8, Χάρις 3 (1), Γκόρντον 6, Λι 7 (7 ρ., 3 ασ.), Χότον 8 (6 ρ.), Μαραγκάκης, Καμπερίδης 9 (1), Γαρέζος, Ραζής, Φράνκαμπ 13 (1τρ., 4 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 15 (1 τρ., 4 ρ., 6 ασ.), Λίποβι (3ρ., 3ασ.), Αγραβάνης 5 (1τρ., 4ασ.), Μπόγρης, Μαντζούκας 6 (1τρ., 5ρ.), Μπαμπ 3 (1), Κασελάκης 8 (2 τρ., 6 ρ.), Κατσίβελης 6, Φίλερ 6 (1), Ρόμπινσον 12 (1), Έλις 2, Μπαζίνας.