Στην τέταρτη θέση του Πανελλήνιου οι Έφηβοι του Προμηθέα

Κυριακή, Μάιος 5, 2019 - 11:04μμ

Την ήττα με 65-70 από τον Άρη (που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο) γνώρισε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα Πάτρας, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός βάθρου τερματίζοντας 4η. Τον τίτλο του Πρωταθλητή Εφήβων κατέκτησε ο Ολυμπιακός που νίκησε την Ασπίδα Ξάνθης με 87-49, ενώ το Περιστέρι κατέλαβε την 2η θέση επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με με 86-63.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Μετά από ένα θεαματικό και πολύ αμφίρροπο 1ο ημίχρονο, οι ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές και άστοχες στην επανάληψη με τον Άρη να παίρνει προβάδισμα 10 πόντων στα μισά της 4ης περιόδου και να το διατηρεί παρά την αντεπίθεση του Προμηθέα, που μείωσε στο καλάθι στο 39΄.

Το τελικό 65-70 μπορεί ν’ αποβεί καταδικαστικό για τις ελπίδες του Προμηθέα για ένα μετάλλιο, με τους νεαρούς αθλητές του να ηττώνται από τον εξαιρετικό Άρη και την κούραση από τα 5 συνεχόμενα παιχνίδια και την χθεσινή υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός στο ξεκίνημά του με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό πως και οι 2 ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, ψάχνοντας τον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία, με τον Προμηθέα να εκδηλώνει τις οργανωμένες επιθέσεις του κυρίως κάτω από το καλάθι, ενώ ο Άρης σούταρε αρκετά από την περιφέρεια (3/10 τρίποντα). Η ομάδα της Πάτρας πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της 1ης περιόδου για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-19.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 2ο περίοδο με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο μισό της περιόδου. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7 (30-37 στο 17΄) με σερί 7-0, αλλά ο Άρης μείωσε αρχικά στο καλάθι στο 18΄30΄΄ (35-37) και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 40-39 μετά από buzzer beater τρίποντο του Βουρτζούμη (το 3ο του στο 1ο ημίχρονο).

Ο Κουρτίδης ήταν ο 1ος σκόρερ των φιλοξενούμενων (που σούταραν 6/19 τρίποντα) με 16 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κουρουπάκης με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και Μαντζούκας με 14 πόντους (αλλά 5/13 σουτ), ενώ άξια αναφοράς για τους Πατρινούς ήταν, επίσης, τα 6 ριμπάουντ του Λαναρά, οι 4 ασίστ του Καφέζα και τα 3 κλεψίματα του Μπαζίνα.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην επανάληψη με το άγχος και την κούραση να κυριαρχούν και τις 2 ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα να σκοράρουν στην 3η περίοδο 26 πόντους και οι δύο μαζί. Ο Άρης, με νέο buzzer beater τρίποντο (του Βλάσιου, αυτή την φορά) μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (54-51).

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το momentum και μπήκε πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι προηγούμενος με 59-51 στο 33΄και 67-57 στο 35΄. Ο Προμηθέας φάνηκε πως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και μείωσε στους 5 (67-62 στο 36΄) με καλάθι του Καφέζα και τρίποντο του Μαντζούκα.

Το σκορ δεν άλλαξε τα επόμενα τρία λεπτά με την ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη να βγάζει καλές άμυνες, αλλά να αστοχεί σε 2 τρίποντα και να κάνει 2 λάθη. Ο Καφέζας του Προμηθέα μ’ εκπληκτικό goal-φάουλ μείωσε στο καλάθι (67-65) στο 39΄, αλλά ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Κώστας Βλάσιος, με καλάθι 45΄΄ πριν το φινάλε και κλέψιμο στην επόμενη επίθεση έγειρε την πλάστιγγα στο πλευρό του Άρη.

Το τελικό 70-65 σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων και προξένησε τους πανηγυρισμούς των αθλητών του Άρη (που εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο) και του Ολυμπιακού, που αναδείχθηκε πρωταθλητής.

Κορυφαίοι για τον Άρη οι Κουρτίδης με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και  Σιδηροηλίας με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Προμηθέας δεν εκμεταλλέυτηκε την υπεροχή του στα ριμπάουντ (43-31 με Κουρουπάκη και Λαναρά να έχουν από 11) και "πλήρωσε" τα λάθη (16-7) και την αστοχία του από την περιφέρεια 5/22 τρίποντα). Αξιοσημείωτοι και οι 6 χαμένοι αιφνιασμοί (7/13 για τον Προμηθέα).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 40-39 (ημιχ.), 54-51, 70-65.

ΑΡΗΣ ΑΣ (Μπουσβάρος): Βλάσιος 13 (3), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 6, Φρύδας, Βουρτζούμης 9 (3), Ανδρέου, Σιδηροηλίας 16 (1), Νετζήπογλου 2, Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 24 (3).

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Καφεζάς 10 (1τρ., 6ασ.), Δατσιάδης, Μπαζίνας 2 (3κλ.), Μαντζούκας 19 (3τρ., 7ρ.), Μερμίγκης, Λογοθέτης 3, Κουρουπάκης 15 (11ρ.), Λαναράς 12 (1τρ., 11ρ., 3ασ.), Αδαμόπουλος 4 (7ρ.).