Ο ΝΟΠ μεγάλη βαθμολογική νίκη με 8-7 επί της ΝΕΠ

Σάββατο, Φεβρουάριος 2, 2019 - 8:08μμ

Μετά από 5 συνεχόμενες ήττες, και για πρώτη φορά από το 2013, ο ΝΟΠ κατάφερε να νικήσει την ΝΕΠ με 8-7 στο τοπικό ντέρμπι της Α2 Εθνικής πόλο.

Πολύς κόσμος, αλά παλαιά, βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο "Αντώνης Πεπανός" όπου ο ΝΟΠ σχετικά καλύτερος και προηγούμενος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Κλασικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι, με νεύρα, πάθος, ένταση και πολλή γκρίνια.

Η ΝΕΠ 2 λεπτά πριν την λήξη, σκορ 8-7, έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν σε επίθεση με π/π κέρδισε νέα αποβολή (ο ΝΟΠ αμύνθηκε με 2λ) αλλά το σουτ του Δουρίδα από το "2" έφυγε άουτ!

Διαιτήτευσαν σε κλίμα εκατέρωθεν κακοπιστίας οι Παραϊκταρίδης, Κ. Κυράνης.

* Αποβλήθηκαν οι βοηθοί Βασίλης Λαμπάτος του ΝΟΠ (αρχές Β') και Παναγιώτης Ορφανός (αρχές Δ') ενώ κίτρινη είδαν οι δύο προπονητές.
* Πριν αρχίσει η Δ' περίοδος αποχώρησε χτυπημένος στο μάτι ο αρχηγός του ΝΟΠ Βασίλης Κανελλόπουλος.
* Η εξέλιξη του σκορ: (Α'): 0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, (Β'): 4-2, 4-3, 5-3, (Γ'): 5-4, 6-4, 7-4, (Δ/): 7-5, 7-6, 8-6, 8-7.

ΝΟΠ (Κώστας Σακαλής): Λιμαράκης, Μαλανδράκης, Πολάτος, Κανελλόπουλος Β. 1, Ανδρικόπουλος, Δίπλαρος 1, Γουρδούπης, Κωνσταντακόπουλος 1, Σπυράτος, Γκότσης Π. 2, Βικάτος, Φιρφιλιώνης, Περπινιάδης, Πασσάς 3, Νεγκίζ
ΝΕ (Λάμπρος Αναστασόπουλος): Λιβαθηνός, Γκίρης – Κανελλόπουλος 1, Μεντζίνης, Τουλγαρίδης 2, Νταλάπας, Φυκούρας, Γατομάτης, Καρύδης, Δουρίδας 3, Καρράς, Αντίοχος, Καρβουντζής 1, Νάσιος, Γιαννακέας, Μανουδάκης
* Τα άλλα παιχνίδια γίνονται την Κυριακή (3/2): 14:00 ΑΣ Άρης – ΝΟ Λάρισας, 15:00 ΠΑΣ Φοίβος – ΟΥΚ Βόλου, 16:00 Πανιώνιος – Νηρέας Γέρακα.