Δεν τα κατάφεραν ΕΑΠ και Ολυμπιάδα

Κυριακή, Ιανουάριος 20, 2019 - 9:01πμ

Με ήττες για ακόμα μία αγωνιστική συνέχισαν το πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ των Ανδρών, ΕΑΠ και Ολυμπιάδα. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν μάλιστα να πάρουν ούτε βαθμό στην 10η αγωνιστική.

Πιο κοντά βρέθηκε η ΕΑΠ, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ, από τον Απόλλωνα στην έδρα της, σε μία αναμέτρηση που θα μπορούσε να έχει φύγει και με τη νίκη.

Τα τέσσερα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν, να κριθεί η νίκη στο τάι μπρέικ. Πολλά παράπονα έχουν οι άνθρωποι της ΕΑΠ από τη διαιτησία και ιδιαίτερα από την απόφασή τους στο 23-21 του τέταρτου σετ να δώσουν παράβαση στους γηπεδούχους. Μία απόφαση που άλλαξε την ιστορία του παιχνιδιού.

Τα σετ:  25-22, 23-25, 18-25, 26-28.

Η Ολυμπιάδα είχε σαφώς πιο δύσκολο έργο στο Ηράκλειο, απέναντι στον πρωτοπόρο του 1ου υποομίλου, ΟΦΗ, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα με 3-0 σετ.

Στην ουσία η ομάδα του Δαρρείου αντιστάθηκε στους Κρητικούς μόνο στο 2ο σετ, όπου έμεινε κοντά τους μέχρι τους 20 πόντους. Κάποια ατομικά λάθη στέρησαν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν οι «πορτοκαλί» το σετ και μοιραία έχασαν και το παιχνίδι.

Τα σετ: 25-14, 25-21, 25-13.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 1ος υποόμιλος - 10η αγωνιστική
Ροδίων Άθλησις - ΓΣ Πανιώνιος 2-3 (25-21, 25-21, 15-25, 25-27, 13-15), Διαιτητές: Νικολόπουλος, Σταματίου.
ΟΦΗ - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-0 (25-14, 25-21, 25-13), Διαιτητές: Τραχαλάκη, Αγγελίδης.
ΣΦΑΜ Φοίβος - ΑΣ Πανερυθραϊκός 0-3 (19-25, 21-25, 21-25),Διαιτητές: Τσίτσικας, Χαμπιλού.
ΑΟ Αιγιαλέων - ΑΟ Καλαμάτα 80 1-3 (21-25, 20-25, 25-21, 21-25), Διαιτητές: Γεράνιος, Λιναρδάτος.

Α2 Ανδρών - Α' όμιλος - 2ος υποόμιλος - 10η αγωνιστική
ΑΕ Αρμενίων - Παναχαϊκή Πετ. 2013 3-0 (25-0, 25-0, 25-0)
ΔΑΣ Δραπετσώνας - ΑΣ Κόροιβος 3-0 (25-23, 25-09, 25-22), Διαιτητές: Οικονόμου Β., Τριανταφυλλόπουλος.
ΕΑ Πατρών - ΓΣ Απόλλων 1-3 (25-22, 23-25, 18-25, 26-28), Διαιτητές: Γκόλφης, Σπυρόπουλος.
ΑΣ Κέρκης - ΑΟ Νέοι Βύρωνος 3-1 (20-25, 25-18, 25-15, 25-21), Διαιτητές: Ράντσιου, Καραδημητρίου.