Το πρώτο μετάλλιο της Ολυμπιάδας

Φραντζής, Ζαχαράτος, Βασιλακόπουλος

Το πρώτο μετάλλιο στα πρωταθλήματα στίβου της Ολυμπιάδας κατέκτησε ο Ξενοφών Φραντζής το 1962, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου.

Τον Φραντζή, μαζί με τους άλλους δρομείς μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων τους προπονούσε ο Δημήτρης Ζαχαράτος, σαν παλαιότερος πρωταθλητής αυτών των αποστάσεων (ο Λάβδας προπονούσε τους αθλητές των άλλων αγωνισμάτων). Στην πρώτη συμμετοχή της Ολυμπιάδας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου εφήβων 5.000 μέτρων που έγινε τον Μάρτιο του 1962 στους Αγίους Αναργύρους, με πλήρη ομάδα με τους Φραντζή, Γρηγορόπουλο, Βασιλακόπουλο, Σπυρόπουλο και Αντωνόπουλο, ο Ξενοφώντας Φραντζής κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας τρίτος σε σύνολο 150 αθλητών.

Ηταν το πρώτο μετάλλιο της Ολυμπιάδας στην ιστορία της στον στίβο, ακολούθησαν άλλα 375 μέχρι σήμερα!

Είχε αρχίσει μια λαμπρή περίοδος, όπου αξιοσημείωτη ήταν η στήριξη των διοικήσεων στους αθλητές, με οδοιπορικά για τους αγώνες τους κ.ά.