Όλοι οι Αχαιοί αθλητές που συμμετείχαν σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Νίκος Ανδριακόπουλος

Από τους αγώνες του 1896 έως και το 2016 δεκάδες Αχαιοί κατάφεραν να πάρουν μέρος σε μια Ολυμπιάδα και να διακριθούν.

Ο απολογισμός τους έχει ως εξής:

1ος Νίκος Ανδριακόπουλος (Παναχαϊκή - ΠΓΣ) στη γυμναστική το 1896.

2ος Αντώνης Πεπανός (Παναχαϊκή - ΠΓΣ) στην κολύμβηση το 1896.

3ος Στέφανος Xριστόπουλος (Παναχαϊκή - ΓΕΠ) στην πάλη το 1896.

3ος Aριστόβουλος Πετμεζάς (Παναχαϊκή - ΠΓΣ) στη γυμναστική το 1896.

4ος Φρειδερίκος Μάρσαλ (Παναχαϊκή - ΠΓΣ) στο τένις το 1896.

4ος Γιώργος Μάρσαλ (Παναχαϊκή - ΠΓΣ) στο τένις το 1896.

4ος Λάμπρος Βασιλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 2000.

5ος Νίκος Ρουμελιώτης (ΕΑΠ) στο βόλεϊ το 2004.

6ος Μάκης Γεωργαράς (ΝΟΠ) στο πόλο το 1996.

6ος Ανδρέας Τρουπής (από Ολυμπιακό σε Πανελλήνιο Αθηνών) στο χάντμπολ το 2004.

6ος Χριστόδουλος Κολόμβος (Από ΝΟΠ σε Ολυμπιακό) με 2 γκολ στο πόλο το 2016.

8ος Λάμπρος Βασιλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 2000.

8η Αγγελική Γερόλυμου (από Ποσειδών/ΝΕΠ σε Βουλιαγμένη) στο πόλο το 2008.

9ος Λάμπρος Βασιλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 2004.

9oς Φίλιππας Καραμπέτσος (από ΝΟΠ σε Χίο) στο πόλο το 2012.

10oς Παναγιώτης Βουκελάτος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 2008

10ος Δημήτρης Μπιτσάκος (ΝΟΠ) στο πόλο το 1992.

10η Παναγούλα Βέμη (από Εσπερο σε Αναγέννηση) στο χάντμπολ το 2004.

12η Κρίστελ Βουρνά (από ΝΟΠ σε Εθνικό) στην κολύμβηση το 2012.

12ος Λάμπρος Βασιλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 2004.

13η Αντωνία Στεργίου (Κούρος) στον στίβο το 2012.

13oς Γιώργος Θεοδωρακόπουλος (από ΝΟΠ σε Ολυμπιακό) στο πόλο το 1972.

13ος Λάμπρος Βασιλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 1996.

14ος Γιάννης Παπαστεφάνου (ΝΟΠ) στο πόλο το 1948.

14ος Δημοσθένης Σταμπουλής (ΝΟΠ) στο πόλο το 1948.

14oς Γιώργος Θεοδωρακόπουλος (ΝΟΠ) στο πόλο το 1968.

14oς Νίκος Μολόχας (ΝΟΠ) στο πόλο το 1968.

14oς Νίκος Τσάγκας (από Αχιλλέα σε Εθνικό Πειρ.) στο πόλο το 1968.

16η Κρίστελ Βουρνά (από ΝΟΠ σε Εθνικό) στην κολύμβηση το 2012.

16η Νόρα Δράκου (ΝΟΠ) στην κολύμβηση το 2012.

16η Νόρα Δράκου (ΝΟΠ) στην κολύμβηση το 2012.

17oς Παναγιώτης Θεριανός (ΕΑΠ) στην πυγμαχία) το 2004.

17oς Μάριος Καπερώνης (ΕΑΠ) στην πυγμαχία το 2004.

23η Κρίστελ Βουρνά (από ΝΟΠ σε Εθνικό) στην κολύμβηση το 2016.

24η Αντωνία Στεργίου (Κούρος) στον στίβο το 2008.

27ος Γιώργος Παναγιωτόπουλος (Παναχαϊκή) στον στίβο το 1996.

31η Νόρα Δράκου (ΝΟΠ) στην κολύμβηση το 2016.

33ος Νίκος Αγγελόπουλος (Ολυμπιάδα) στο στίβο το 1980.

36ος Νίκος Ζαχαρόπουλος (ΝΟΠ) στην κολύμβηση το 1960.

36ος Σπύρος Ανδριόπουλος (Πάτραι) στον στίβο το 1996.

36ος Λευτέρης Θανόπουλος (από Ολυμπιάδα σε Ελ. Βενιζέλο) στον στίβο το 2004.

42η Μαρία Πολύζου (από Εσπερο σε Πανελλήνιο) στον στίβο το 1996.

103η Σοφία Ρήγα (από Κούρο σε Ελ. Βενιζέλο) στον στίβο το 2016.

ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΑΤΥΧΟΙ

* Εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού Δημήτρης Χριστόπουλος (Παναχαϊκός) στον στίβο το 1896.

* Εγκατέλειψε λόγω πτώσης Κανέλλος Κανελλόπουλος (ΠΟΠ) στην ποδηλασία το 1984.

* Ακυρος Γιώργος Παναγιωτόπουλος (Παναχαϊκή) στον στίβο το 1996.

* Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού Αντώνης Πεπανός (Παναχαϊκός) στην κολύμβηση το 1896.

ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ

* Δημήτρης Χριστόπουλος (Παναχαϊκός) στην κολύμβηση το 1896.

* Εκτός τελικού Λεωνίδας Τσικλητήρας (ΓΕΠ) στoν στίβο το 1896.

* 3ος έως 8ος ο Διονύσης Φραγκόπουλος (ΓΕΠ) στο τένις το 1896.

* 3oς έως 15ος ο Λεωνίδας Τσικλητήρας (ΓΕΠ) στη γυμναστική το 1896.

* 3ος έως 18ος ο Aνδρέας Παπαϊωάννου (ΓΕΠ) στη γυμναστική το 1896.

* 3ος έως 15ος ο Aνδρέας Παπαϊωάννου (ΓΕΠ) στη γυμναστική το 1896.

ΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΧΑΪΑΣ

Δεν ανήκαν ποτέ σε σωματείο της Πάτρας, αλλά αναφέρονται οι επιδόσεις των Αχαιών:

* 1η θέση Γιάννης Μητρόπουλος (από την Ζαχλωρού) του Εθνικού ΓΣ το 1896 στη γυμναστική.

* 4η θέση το 2004 Δημήτρης Μάζης (από την Πάτρα) στο πόλο.

* Στην 7η θέση το 2008 ο Δημήτρης Μάζης στο πόλο.

* Στην 10η θέση το 2000 ο Δημήτρης Μάζης στο πόλο.

* Στην 10η θέση το 1904 ο ομογενής των ΗΠΑ εκ Καλαβρύτων Χρήστος Ζεχουρίτης στον στίβο.

ΟΙ ΞΕΝΟΙ

* 1η θέση το 1896 ο Βέλγος Λουδοβίκος Σούτερ (Παναχαϊκός) στον πλάγιο ίππο

* 1η θέση το 2000 ο Καμερουνέζος Ζοέλ Επαλέ (Παναχαϊκός) στο ποδόσφαιρο

* 2η θέση το 1896 ο Βέλγος Λουδοβίκος Σούτερ (Παναχαϊκός) στο άλμα

* 2η θέση το 1896 ο Βέλγος Λουδοβίκος Σούτερ (Παναχαϊκός) στο δίζυγο

ΜΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Οι μη πατρινοί, που όμως διακρίθηκαν όντας αθλητές συλλόγου της Πάτρας:

* Στην 10η θέση το 2004 η Ελένη Πόταρη (μεταγραφή στην Ορμή) στο χάντμπολ.

* Στην 10η θέση το 2004 η Ελένη Ποιμενίδου (στην Ορμή) στο χάντμπολ.

* Στην 10η θέση το 2004 η Ελένη Νικόλη (στην Ορμή) στο χάντμπολ.

* Στην 25η θέση το 2012 ο Μιχάλης Σταματόγιαννης (στον Αίολο) στον στίβο.

ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΜΗ ΠΑΤΡΙΝΟΙ

Αθλητές, παλαιότερα σε σωματεία της Πάτρας, αλλά μη Πατρινοί:
* Στην 1η θέση το 1896 ο Αιτωλοακαρνάνας Παντελής Καρασεβδάς (από Παναχαϊκό σε Εθνικό Γ.Σ.) στην σκοποβολή.
* Στην 1η θέση το 2000 ο Καμερουνέζος Σέρτζε Μίμπο (πρώην αθλητής της Παναχαϊκής) στο ποδόσφαιρο.
* Στην 1η θέση το 2000 ο Σέρβος Σλόμπονταν Μπόσκαν (πρώην αθλητής της ΕΑΠ) στο βόλεϊ.
* Στην 1η θέση το 2000 ο Σέρβος Ιγκόρ Βουσούροβιτς (πρώην αθλητής της ΕΑΠ) στο βόλεϊ.
* Στην 3η θέση το 1924 ο Αγγλος Χάρολντ Μόρφι (πρώην αθλητής του Παναχαϊκού) στην κωπηλασία.
* Στην 5η θέση το 2004 ο Ναουσαίος Κώστας Προύσαλης (πρώην αθλητής της ΕΑΠ) στο βόλεϊ.
* Στην 5η θέση το 2004 ο Aργεντίνος Χόρχε Ελγκέτα (πρώην αθλητής της ΕΑΠ) στο βόλεϊ.

ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ

Δηλώθηκαν αλλά δεν συμμετείχαν στους Αγώνες:

* Δ. Φραγκόπουλος (ΓΕΠ) στην κολύμβηση (100μ., 500μ., 1.200μ.) το 1896.

* Β. Χαντζής (ΓΕΠ) στην κολύμβηση (100μ., 500μ., 1.200μ.) το 1896.

* Aγ. Διαμαντόπουλος (Παναχαϊκός) στην κολύμβηση (100μ., 500μ., 1.200μ.) το 1896

* Ηρ. Βλάχος (ΓΕΠ) στην κολύμβηση (100μ.) το 1896.

* Σόλ. Ξενόπουλος (Παναχαϊκή - ΓΕΠ) στην κολύμβηση (100μ., 500μ., 1.200μ.) το 1896.

Η ΜΕΣΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟ 1906

Η Πάτρα εκπροσωπήθηκε και το 1906, στην Μεσολυμπιάδα που έγινε στην Αθήνα, διοργάνωση που ουδέποτε αναγνωρίζεται. Τιμής ένεκεν ιδού οι συμμετοχές σε κείνους τους Αγώνες:

1ος Δημήτρης Tόφαλος (ΓΕΠ) στην άρση βαρών.

1ος Aνδρέας Πολλάκης (Παναχαϊκός) στη γυμναστική

2ος Aνδρέας Πολλάκης (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

2ος Σπύρος Λάζαρος (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

2ος Kώστας Λάζαρος (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

2ος Bασίλης Ψάχος (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

2ος Γιώργος Ψάχος (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

2ος Κώστας Παρνασσάς (ΓΕΠ) στη γυμναστική.

3ος Θεμιστοκλής Διακίδης (Παναχαϊκός) στον στίβο.

3ος Kώστας Kοζανιτάς (Παναχαϊκός) στη γυμναστική.

4ος Θόδωρος Μακρής (από ΓΕΠ σε Πανελλήνιο) στον στίβο.

6ος Κωνσταντίνος Πανταζόπουλος (ΓΕΠ) στην αναρρίχηση επί κάλω.

8oς Θρασύβουλος Παλαιολόγος (ΓΕΠ) στην πάλη.

14ος Bασίλης Παπαγεωργίου (ΓΕΠ) στον στίβο.

15ος Ανδρέας Τσολιάς (ΓΕΠ) στον στίβο.

24ος Σωτήρης Αναστασόπουλος (ΓΕΠ) στον στίβο.

* Δεν έχει επιβεβαιωθεί η -σύμφωνα με κάποιες πηγές- συμμετοχή του Θρ. Παλαιολόγου (ΓΕΠ) στον στίβο

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΩΝ

* Αργύρης Σοφοτάσιος 5ος στην Ολυμπιάδα νέων στο τάε κβον ντο (-73κ.) το 2018 στο Μπουένος Αϊρες της Αργεντινής

Τ.S

Υποστήριξη: SilkTech