Οι ποδοσφαιρικές επιτυχίες του Απόλλωνα Πατρών

Ο Απόλλων το 1945

Η ποδοσφαιρική ομάδα του Απόλλωνα Πατρών ξεκίνησε από την Β' κατηγορία του πρωταθλήματος ΕΠΣΠ το 1926-27 όπου ανέβηκε την ίδια χρονιά στην Α'.

Εκεί παρέμεινε έως το 1929-30 που υποβιβάστηκε για να ανέβει ξανά την περίοδο 1933-34 που και ήταν η τελευταία φορά που αγωνίστηκε σε μικρότερη κατηγορία. Στην πορεία του απορρόφησε και την Ενωση Αγίου Διονυσίου κι αργότερα την Ενωση Αγίου Ανδρέα.

Την περίοδο 1935-36 ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με την Παναχαϊκή και σε αγώνα μπαράζ έχασε τον τίτλο με σκορ 5-2.

Μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο ο Απόλλωνας κατέβασε στο πρωτάθλημα την καλύτερη ομάδα της ιστορίας του που του χάρισε και τους πρώτους τίτλους. Η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Απόλλωνα ήταν η κατάκτηση του κυπέλλου με σκορ 2-0 και με αντίπαλο τον Αχιλλέα το 1945. Την επόμενη χρονιά, 1945-46, έρχεται το πρώτο από τα τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα (1946-47 και 1947-48), ενώ την ίδια χρονιά στον τελικό της Ενωσης νίκησε και τον πρωταθλητή του περιφερειακού αλλά έχασε τις επόμενες δύο περιόδους από τον Παναιτωλικό. Το 1946-47 χάνει στον τελικό κυπέλλου από την Παναχαϊκή με 1-0, την επόμενη περίοδο όμως, 1947-48, καταφέρνει να το κατακτήσει. Μερικοί από τους παίκτες που έδωσαν αυτούς τους τίτλους στον Απόλλωνα ήταν οι : Στ. Ανδρούτσος, Ηλίας Γαρουφαλιάς, Σκούρτης, Βλασόπουλος, Γκούσης, Ανδρέας Κουλάδας, Ανδρέας Τσούκας, Βασίλης Λινάτσας, Μυλωνάς, Κορδάς, Ντίνος Αθανασίου κ.ά.

Στις 9 Ιανουαρίου 1946, ο σέντερ φορ της ομάδας Χατζιδάκης αγωνίστηκε σε φιλικό αγώνα της Εθνικής μας με τον Φωστήρα Αθηνών. Σημείωσε 2 τέρματα παίζοντας με πυρετό όπως αναφέρει ο τύπος της εποχής.

Το 1965-1966 κατακτά το τέταρτο και τελευταίο του πρωτάθλημα και κερδίζει την άνοδο του στη Γ' Εθνική. Σε διπλούς αγώνες με τον Αστέρα Αμαλιάδος με δύο νίκες κατακτά και το πρωτάθλημα της ΕΠΣΠ Πατρών. Στην Γ' Εθνική της περιόδου 1966-67 καταλαμβάνει την 3η θέση με 7 νίκες 9 ήττες και 2 ισοπαλίες.

ΛΕΖΑΝΤΑ: Β' μισό της δεκαετίας του '40 και η Πάτρα χαίρεται να βλέπει μπάλα στον Απόλλωνα. Διακρίνονται οι Μιχάλης Τζανής, Γιώργος Τριανταφύλλου, Χρήστος Βασιλείου, Γιώργος Γαζής, Μίκιος Χατζιδάκης, Βασίλης Πριονάς, Μαγειράκης, Μαθιόπουλος, Ανδρέας Μολφέτας, Γεράσιμος Παρίσης, Νιόνιος Χατζιδάκης