Ξέσπασε… στον Ήφαιστο ο Ολυμπιακός

Τρίτη, Οκτώβριος 23, 2018 - 1:09μμ

Ο Ολυμπιακός μάζεψε 50 ριμπάουντ στο ΣΕΦ, πήρε διψήφιο νούμερο πόντων από τέσσερις παίκτες και πανηγύρισε με εμφατικό τρόπο, 83-46, τη νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου, τρίτη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1.

Σε... ρυθμούς προπόνησης, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ άφησαν πίσω τη βαριά ήττα από την Αρμάνι Μιλάνου και επικεντρώνονται στον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη (25/10, 22:00). Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» αναδείχτηκε ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους (2 τρίποντα), ο Ουίλιαμς-Γκος ήταν πολύ καλός στο α΄ μέρος (11π.), ενώ ξεχώρισαν στη στατιστική τα 8 ριμπάουντ που μάζεψαν οι Πρίντεζης, Βεζένκοφ. Στην 4η περίοδο, ο Ζακ ΛεΝτέι σημείωσε double double μέσα σε 16 λεπτά, με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Δέκα πόντους είχε και ο Μιλουτίνοβ. Σμιθ (11π.) και Γκότσερ (10π.) ήταν οι κορυφαίοι του Ηφαίστου.

Ο Μιλουτίνοβ γινόταν αποδέκτης της μπάλας τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ο Βεζένκοβ πίεζε στην άμυνα και ήταν εύστοχος από τα 6.75 για το 17-5 στο 7'. Ο Ήφαιστος που έδειξε επιρρεπής στα λάθη από νωρίς (17 στο σύνολο) έμεινε κοντά στο σκορ, πάντως, 19-10 στο 10ο λεπτό.

Οι νησιώτες απάντησαν με σερί 6-0 εν συνεχεία, ο Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ για να... συνεφέρει τους παίκτες του, αλλά ο Ουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό 40-22 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους σκορ 21-14, χωρίς να αποδώσει υψηλής ποιότητας μπάσκετ, 61-36 του 30'.

Στην 4η περίοδο, οι ΛεΝτέι και Τίμα πήραν προσπάθειες με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 83-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Ουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6, Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1), ΛεΝτέι 10

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5, Μπράζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Ουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2