Βυθίζονται Παναιγιάλειος και Πανμοβριακός- Εύκολη νίκη ο Διαγόρας στο ντέρμπι

Κυριακή, Μάρτιος 17, 2019 - 9:01μμ

Καταδικαστική ήταν η 22η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, για τον Παναιγιάλειο και τον Πανμοβριακό. Οι δύο ομάδες της Αχαΐας ψάχνουν πλέον ένα μικρό θαύμα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για να γλιτώσουν τον υποβιβασμό.

Μάλιστα την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες αναμετρούνται στο Αίγιο, με τον χαμένο να αποχαιρετάει και τον νικητή να διεκδικεί τις τελευταίες του ελπίδες, στις τρεις αγωνιστικές που θα απομένουν.

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων πήρε με χαρακτηριστική άνεση το ντέρμπι των ομάδων της Αχαΐας, με νίκη 3-1 επί του Παναιγιάλειου, κερδίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία για δεύτερη σερί σεζόν και βυθίζοντας τους Αιγιώτες στον προβληματισμό του πως θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Ο Πανμβοβριακός παρ’ ότι δημιούργησε κι έχασε πολλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σώσει ούτε το βαθμό απέναντι στον αδιάφορο Παλληνιακό και επιστρέφει κατά πάσα πιθανότητα στις τοπικές κατηγορίες.

Τα αποτελέσματα της 22η αγωνιστικής στον 6ο όμιλο:

Φοίβος Κρεμαστής-Διαγόρας Ρόδου 1-2

Πανηλειακός-Αστέρας Αμαλιάδας 5-1

Θύελλα Ραφήνας-ΠΑΟ Βάρδας 2-1

Πανμοβριακός-Παλληνιακός 0-1

Διαγόρας Βραχνεΐκων-Παναιγιάλειος 3-1

Αχαρναϊκός-Ιάλυσος 0-0

Ρεπό: Νίκη Τραγανού

Η βαθμολογία

Ιάλυσος Ρόδου 51

-------------------------------

Διαγόρας Ρόδου 47

ΠΑΟ Βάρδας 36

Παλληνιακός 33

Θύελλα Ραφήνας 33

Διαγόρας Βραχνεΐκων 31

Πανηλειακός 30

Νίκη Τραγανού 22

---------------------------------

Αχαρναϊκός 21

Πανμοβριακός 19

Παναιγιάλειος 18

Φοίβος Κρεμαστής 13

Αστέρας Αμαλιάδας 3

Η επόμενη αγωνιστική (23η)

Παναιγιάλειος – Πανμοβριακός

Ιαλυσός Ρόδου – Διαγόρας Βραχνεΐκων

Αχαρναϊκός – Νίκη Τραγανού

Παλληνιακός – Πανηλειακός

ΠΑΟ Βάρδας – Φοίβος Κρεμαστής

Διαγόρας Ρόδου – Αστέρας Αμαλιάδας

Ρεπό: Θύελλα Ραφήνας

Τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους ομίλους:

1ος όμιλος

Νέστος Χρυσούπολης-Απόλλων Παραλιμνίου 2-2

ΑΕ Καλαμπακίου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-2

Πανσερραϊκός-Ορφέας Ξάνθης 1-0

Αλέξανδρος Κιλκίς-Ασπίδα Ξάνθης 3-0

Άρης Αβάτου-ΠΑΟΚ Κοσμίου 4-2

Αετός Ορφανού-Καβάλα 1-2

Εθνικός Σιδηροκάστρου-Κεραυνός Πέρνης 0-3

2ος όμιλος

Εδεσσαϊκός-ΠΑΟ Κουφαλίων 1-1

Αγροτικός Αστέρας-ΑΣ Γιαννιτσά 1-0

Μελιτέας Μελίτης-Νίκη Αγκαθιάς 1-1

Ολυμπιακός Κυμίνων-Μακεδονικός1-3

Βέροια-Ερμής Αμυνταίου 3-0

Άρης Παλαιοχωρίου-ΠΟ Τρίγλιας 1-2

ΑΠΕ Λαγκαδά-Αλμωπός Αριδαίας 0-3

3ος όμιλος

Σούλι Παραμυθιάς-Μακεδονικός Φούφα 2-1

Ναυπακτιακός Αστέρας-Θρίαμβος Σερβιανών 1-0

Μακεδονικός Σιάτιστας-Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας 0-2

Γρεβενά Αερατά-Κρόνος Αργυράδων 0-3

ΑΟ Φλωριάδας-Τηλυκράτης Λευκάδας 0-3 α.α

ΑΕ Λευκίμμης-Θεσπρωτός 1-3

Ρεπό: ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου

4ος όμιλος

Ολυμπιακός Βόλου-ΑΟ Σελλάνων 3-1

ΑΣ Μετέωρα-Πιερικός 2-2

Αστέρας Ιτέας-Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 α.α

Οικονόμος Τσαριτσάνης-Θησέας Αγριάς 1-1

Απόλλων Μακρυχωρίου-Φωκικός 3-4

ΓΣ Αλμυρού-ΑΟ Στυλίδας 6-0

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Νίκη Βόλου

5ος όμιλος

ΟΦ Ιεράπετρας-Ατρόμητος Πειραιά 3-1

Ατσαλένιος-ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 1-1

ΑΟ Παλαιόχωρας-Προοδευτική 1-1

ΑΟ Επισκοπής-Γιούχτας 1-1

Εθνικός-Κερατσίνι 3-0

Αμπελακιακός-ΑΕ Νέαπολης 2-0

Ρεπό: Ιωνικός

7ος όμιλος

19η αγωνιστική

Χαραυγιακός-Πανθηραϊκός 1-2

Ηλυσιακός-Άγιος Ιερόθεος 0-0

Χαλκίδα-Άγιοι Ανάργυροι 0-1

Αιγάλεω-Κόρινθος 3-2

Αιολικός-Απόλλων Ερέτριας 4-0

Θύελλα Καμαρίου-Καλλιθέα 0-0

8ος όμιλος

Αστέρας Βλαχιώτη-ΑΟ Κατασταρίου 1-1

Πάμισος-Παναρκαδικός 0-0

Μανδραϊκός-Ένωση Λέρνας 0-1

Παναργειακός-Ερμιονίδα 1-0

ΑΟ Υπάτου-Ασπρόπυργος 0-1

ΑΟ Εικοσιμίας-ΑΕ Πελλάνας 0-2

Αμβρυσσέας Διστόμου-Καλαμάτα 0-1

Σχεδιασμός & Ανάπτυξη: ΙΜΕ Πληροφορική