Ιδιαίτερα θετικές ήταν οι εντυπώσεις από τη διεξαγωγή του "5th Patras Race Walking Festival" στην πόλη της Πάτρας επί της Αγίου Ανδρέου. Με τα καλύτερα λόγια μίλησαν για τη διοργάνωση όλες οι αποστολές. Στα πλεονεκτήματα του αγώνα, η άριστη και γρήγορη διαδρομή, η καλή οργάνωση, ο έντονος συναγωνισμός, οι πολλοί θεατές, η φιλοξενία και ο καλός καιρός.
Εντυπωσιακή ήταν η κούρσα στα 10.000μ των γυναικών Κ20, όπου ευνοημένες βγήκαν τόσο η πρώτη Sorana Tutu (50'.26'') από τη Ρουμανία, όσο και η δεύτερη Αναστασία Αντωνοπούλου (50'.34'') του Ίκαρου Ν. Ιωνίας που κατάφεραν να πιάσουν το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας τους που πρόκειται να διεξαχθεί στο Κάλι της Κολομβίας.
Η Ολυμπιάδα Πάτρας, που ήταν και η διοργανώτρια του Φεστιβάλ, είχε την χαρά να δει τον αθλητή της Ντίνο Ντεντόπουλο, να τερματίζει στη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20.000μ βάδην Ανδρών που διεξήχθη παράλληλα με το Φεστιβάλ Βάδην.
Να θυμίσουμε ότι οι αγώνες, οι οποίοι ήταν αφιερωμένοι στο Σύλλογο ατόμων με σακχαρώδη διαβήτη «Ζωή Γλυκιά», πραγματοποιήθηκαν σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ, την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου, ενώ υποστηρίχθηκαν από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, και είχαν μέγα χορηγό την εταιρία «ΤΡΙΓΚΑΣ NEPHROS MON A.E.». Το σωματείο της Ολυμπιάδας Πάτρας ευχαριστεί ακόμα την εταιρία «Γερανοί Χρυσανθόπουλος», το εστιατόριο «DECK», την πατρινή εταιρία συμπληρωμάτων διατροφής «Upcycle Store», την εταιρία «Coffeebrands», τις μπανάνες «Dole» καθώς και το «the best» που ήταν ο μεγάλος χορηγός επικοινωνίας.
Από αριστερά η κ. Στέλλα Ζιώγα νεφρολόγος στην εταιρία «ΤΡΙΓΚΑΣ NEPHROS», η κ. Βασιλική Γούλα πρόεδρος του συλλόγου «Ζωή Γλυκιά» και ο κ. Παναγιώτης Τρίγκας, πρόεδρος της εταιρίας «ΤΡΙΓΚΑΣ NEPHROS» που ήταν και ο μέγας χορηγός της διοργάνωσης.
Απονομή νικητών από την κ. Δέσποινα Χρυσανθοπούλου (εκπρόσωπος εταιρίας «Γερανοί Χρυσανθόπουλος») στα 10.000μ βάδην Κ18 Αγοριών. 1ος Ελυσαίος Μπαρδάκης, 2ος Δημήτρης Κονιδάρης και 3ος Γιώργος Καυκαλιάς
ΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
20ΚΜ ΜΕΝ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ) | Intermediate Times | ||||||
Name | DoB | Club | Result | 5km | 10km | 15km | |
1 | ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 1988 | ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ | 1.28.50 | 22,23 | 44,32 | 1.06.54 |
2 | ΝΤΕΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 1984 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 1.34.00 | 23,32 | 46,4 | 1.09.57 |
3 | ΜΠΑΧΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ | 2003 | ΑΣ ΑΙΓΙΟΥ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ | 1.37.28 | 25,44 | 50,17 | 1.13.45 |
4 | ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ | 2003 | ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ | 1.38.22 | 24,34 | 49,01 | 1.13.19 |
5 | ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ | 2000 | ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ | 1.42.52 | 26,04 | 51,46 | 1.17.22 |
6 | ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΑΝΘΙΜΟΣ | 2001 | ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ | 1.43.23 | 26,19 | 51,46 | 1.17.21 |
ΤΣΑΜΟΥΔΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ | 1996 | Ο.Φ.Η. | DQ | ||||
ΒΑΪΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ | 1995 | ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ | DQ | ||||
ΣΤΑΜΕΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 1989 | ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ | DQ | ||||
ΛΥΤΡΑΣ ΜΑΡΙΝΟΣ | 1980 | ΟΑ ΚΟΥΡΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ | DQ | ||||
20ΚΜ WOΜΕΝ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ | 2000 | ΑΓΣ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΗ | 1.35.40 | 23,32 | 46,44 | 1.10.37 |
2 | ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ | 1996 | ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ | 1.39.27 | 23,55 | 48,43 | 1.14.09 |
3 | ΚΟΥΡΚΟΥΤΣΑΚΗ ΕΥΣΤΑΘΙΑ | 1998 | ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ | 1.45.16 | 26,00 | 52,04 | 1.18.43 |
4 | ΑΛΙΚΑΝΙΩΤΗ ΣΟΦΙΑ | 1998 | ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ | 1.54.32 | 28,30 | 56,50 | 1.25.02 |
5 | ΓΑΤΗ ΜΑΡΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΑ | 2002 | ΓΣ ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΙΩΝΙΑΣ | 1.55.45 | 28,05 | 56,32 | 1.26.04 |
6 | ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΖΑΦΕΙΡΙΑ | 2003 | ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ | 2.02.40 | 29,17 | 59,05 | 1.30.22 |
ΝΤΡΙΣΜΠΙΩΤΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ | 1984 | ΑΣΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ | DNF | ||||
10KM U20 MEN | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΚΡΙΤΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 2004 | ΑΣ ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ | 49,26 | 24,19 | ||
10KM U20 WOMEN | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | TUTU SORANA | 2003 | ROMANIA | 50,26 | 24,55 | ||
2 | ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | 2004 | ΓΣ ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΙΩΝΙΑΣ | 50,34 | 24,55 | ||
3 | ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ | 2004 | ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ | 1.01.30 | 28,12 | ||
10KM U18 MEN | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΜΠΑΡΔΑΚΗΣ ΕΛΥΣΑΙΟΣ | 2006 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 55,18 | 26,59 | ||
2 | ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | 2005 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 57,57 | 28,41 | ||
3 | ΚΑΥΚΑΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 2005 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 1.01.31 | 29,43 | ||
5KM U18 WOMEN | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΤΣΙΜΙΓΚΑΤΟΥ ΜΥΡΤΩ | 2005 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 26,33 | |||
2 | ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΣ | 2006 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 26,48 | |||
3 | ΑΔΑΜΗ ΑΝΝΑ | 2005 | ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ | 28,39 | |||
4 | ΧΑΤΖΙΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ | 2006 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 33,29 | |||
5 | ΤΣΙΟΥ ΜΑΛΕΒΗ | 2006 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 36,25 | |||
5KM U16 BOYS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 2007 | ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ | 30,01 | |||
3KM U16 GIRLS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΚΩΣΤΑΚΗ ΑΝΝΕΤΑ | 2008 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 18,43 | |||
2 | ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΪΡΑ | 2008 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 18,44 | |||
3 | ΚΑΡΑΤΖΑ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ | 2007 | ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ | 19,06 | |||
4 | ΤΣΑΝΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ | 2008 | ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 | 20,39 | |||
5 | ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΙΑ | 2008 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 21,07 | |||
6 | ΚΡΑΒΑΡΙΩΤΗ ΝΕΦΕΛΗ | 2008 | ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 | 21,42 | |||
7 | ΖΕΝΤΑΦΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 2008 | ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ | 22,04 | |||
8 | ΓΙΑΝΝΑΔΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ | 2008 | ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ | 22,04 | |||
2KM U14 BOYS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΣΧΟΙΝΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,17 | |||
2 | ΣΧΟΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΗΣ | 2009 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,51 | |||
3 | ΑΓΚΑΛΛΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | 2010 | ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | 8,25 | |||
2KM U14 GIRLS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΤΣΙΑΝΑΒΑ ΜΑΡΙΑ | 2009 | ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ | 5,15 | |||
2 | ΜΑΚΡΗ ΜΑΡΙΑ | 2009 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,02 | |||
3 | ΔΙΠΛΑ ΜΑΡΙΝΑ ΖΩΗ | 2009 | ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ | 6,17 | |||
4 | ΚΥΡΙΑΖΙΔΗ ΜΑΡΙΑ ΕΛΙΖΑ | 2009 | ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 | 6,31 | |||
5 | ΠΕΡΑΤΙΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ | 2009 | ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ ΓΣ | 6,35 | |||
6 | ΜΑΚΡΗ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ | 2009 | ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | 6,36 | |||
7 | ΣΕΡΕΜΕΤΗ ΙΩΑΝΝΑ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,36 | |||
8 | ΜΠΟΧΤΗ ΕΛΕΝΗ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,38 | |||
9 | ΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,46 | |||
10 | ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝ. | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,51 | |||
11 | ΤΣΕΡΙΩΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,52 | |||
12 | ΜΑΡΙΑ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,59 | |||
13 | ΚΑΒΒΑΔΙΑ ΝΑΝΣΥ | 2009 | ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ ΓΣ | 7,16 | |||
14 | ΚΕΚΙΑΪ ΑΝΤΖΕΛΑ | 2009 | ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ ΓΣ | 7,17 | |||
15 | ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΥΡΤΩ | 2010 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 7,18 | |||
16 | ΚΟΤΣΟΡΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ | 2010 | ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | 8,35 | |||
1KM U12 BOYS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ | 2011 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 7,53 | |||
1KM U12 GIRLS | |||||||
Name | DoB | Result | |||||
1 | ΚΩΤΣΙΑΝΤΗ ΜΑΡΙΑ | 2011 | ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ | 6,52 | |||
2 | ΑΓΚΑΛΛΙΟΥ ΜΑΡΙΝΑ | 2013 | ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ | 7,56 |