Θέαμα και ουσία η Βραζιλία, νίκες για Πορτογαλία, Ελβετία, "Χ" η Ουρουγουάη (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, Νοέμβριος 24, 2022 - 11:01μμ
Τι έβαλε ο μάγκας!

Η Βραζιλία δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Σέρβων, ωστόσο βρήκε τη λύση με τον Ρισάρλισον, ο οποίος πέτυχε το γκολ του τουρνουά έως τώρα στο 73' και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ 2022.

Ο φορ της Τότεναμ πέτυχε ένα μαγικό γκολ στο 73'. Έπειτα από γύρισμα του Βινίσιους με υπέροχο κοντρόλ, γύρισε το σώμα του στον αέρα και με απίθανο ανάποδο τελείωμα πέτυχε το καλύτερο γκολ του Μουντιάλ μέχρι τώρα.

Αρχικά προηγήθηκε το 1-0 του φορ της Τότεναμ με το οποίο έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 62'. Ο Βινίσιους έκανε ένα σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Βάνια Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς τον σταμάτησε, όχι όμως και τον Ρισάρλισον που πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Βραζιλιάνοι κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να λυγίσουν τους Σέρβους, οι οποίοι είχαν τον Άντριγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ στη βασική σύνθεσή τους. Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς έχασε την ευκαιρία με τον Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς στο 70' και έκτοτε δεν πέτυχε κάτι παραπάνω στο ματς.

Στο πρώτο μέρος η Βραζιλία είχε την κατοχή της μπάλας και οι Σέρβοι προσπαθούν να αμυνθούν και να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων. Η σημαντικότερη προσπάθεια της σελεσάο έγινε στο 14ο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

Σταδιακά όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Τίτε ανέβαζαν την πίεσή τους, είχαν όμως πρόβλημα στη διάσπαση της πολυπρόσωπης άμυνας των Σέρβων, στοχεύοντας κατά κύριο λόγο στον Βινίσιους.

Ωστόσο ο Βάνια Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς ήταν εκεί όπου χρειάστηκε, ήτοι στα σουτ των Κασεμίρο στο 21' και Ραφίνια στο 35', ενώ πρόλαβε με ωραία έξοδο τον Βινίσιους πριν απειλήσει. Τελευταία τελική προσπάθεια των Βραζιλιάνων ήταν στο 41', όταν το σουτ του Βινίσιους μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Βραζιλία μπήκε και πάλι φουριόζα και ο Ραφίνια σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Αφού έκλεψε την μπάλα από τον Γκούντελι μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Σέρβος κίπερ τον σταμάτησε σε θέση τετ-α-τετ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Νεϊμάρ είδε μια εκτέλεση φάουλ να κόβεται από το τείχος, ενώ στο 55' ένα σουτ μέσα από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά πριν βρει τη λύση η σελεσάο, ο Άλεξ Σάντρο με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάνια Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, ένα σουτ που αν είχε βρει στόχο, δύσκολα θα είχε αποσοβηθεί.

Οι Σέρβοι αντέδρασαν έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό, όμως ο Μαρκίνιος απομάκρυνε την κεφαλιά του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς. Μετά το δεύτερο γκολ όμως οι Σέρβοι παραδόθηκαν στις ορέξεις της απίθανης σελεσάο που στο δεύτερο μέρος παρέδωσαν υπέροχη εικόνα και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Βραζιλία: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ, Βινίσιους, Ρισάρλισον

Σερβία: Βάνια Μίλινκοβιτς - Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς, Λούκιτς, Γκούντελι, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, Μλαντένοβιτς, Τάντιντς, Μίτροβιτς

Πορτογαλία - Γκάνα 3-2: Έδειξε μέταλλο στην ιστορική βραδιά του Ρονάλντο

Η Πορτογαλία δεν την πάτησε όπως προηγούμενα φαβορί της διοργάνωσης που προηγήθηκαν απέναντι σε αντίπαλο που δεν απειλούσε. Η Γκάνα πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, όμως ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και το 3-2 δεν χαλασε τη βραδιά του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο 37χρονος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ κι έγινε ο μοναδικός παίκτης με γκολ σε πέντε διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα. Η ισοφάριση του Αντρέ Αγιού ανησύχησε τους Ίβηρες στο 2ο ημίχρονο, όμως δύο γκολ σε δύο λεπτά των Ζοαό Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο από ασίστ του Φερνάντες "κλείδωσαν" τη νίκη (παρά τη μείωση του σκορ από τον Οσμάν Μπουκαρί).

Η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του 8ου ομίλου έπειτα από την 1η αγωνιστική και τη Δευτέρα μπορεί ακόμα και να εξασφαλίσει την πρόκριση απέναντι στην Ουρουγουάη, την ώρα που η Γκάνα αντιμετωπίζει τη Νότια Κορέα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77' Λεάο), Οτάβιο (56' Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88' Ράμος), Ρονάλντο (88' Μάριο), Μπ. Σίλβα (88' Παλίνια).
ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66' Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2' Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2' Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77' Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77' Ζ. Αγιού).

Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 0-0: Λευκή ισοπαλία με μεγάλη ευκαιρία Ουί Τζο και δύο δοκάρια της σελέστε

Από έναν βαθμό πήραν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα στην πρεμιέρα τους στο Μουντιάλ 2022. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0, με τον Ουί Τζο Χουάνγκ να έχει σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει και τη σελέστε να έχει δύο δοκάρια.

Την επόμενη αγωνιστική η Ουρουγουάη αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (28/11, 21:00) και κλείνει τον όμιλο κόντρα στην Γκάνα (2/12, 17:00). Από την άλλη η Νότια Κορέα έχει ματς απέναντι σε Γκάνα (28/11, 15:00) και έπειτα με Πορτογαλία (2/12, 17:00).

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης πήρε "φωτιά" προς το φινάλε του. Η Ουρουγουάη είχε στιγμή στο 19ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Φεντερίκο Βαλβέρδε, με τους Νοτιοκορεάτες σταδιακά να παίρνουν την κατοχή της μπάλας και να αναζητούν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί.

Η ομάδα του Πάολο Μπέντο είχε πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 34ο λεπτό. Ο Ουί Τζο Χουάνγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την μικρή περιοχή και με τη μία σούταρε δίχως να βρει εστία από πλεονεκτική θέση. Λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα στο 45ο λεπτό η Ουρουγουάη απάντησε.
Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Βαλβέρδε, ο Γοδίν σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας της Νότιας Κορέας.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Νότια Κορέα πήρε την κατοχή της μπάλας, κυκλοφορούσε με τον Ίνμπομ Χουάνγκ να έχει ενεργό ρόλο, χωρίς ωστόσο η ασιατική ομάδα να βρίσκει λύσεις. Έτσι, όσο κυλούσε ο χρόνος η Ουρουγουάη άρχισε επίσης να παίρνει μέτρα ψάχνοντας τη δική της στιγμή.
Στο 81ο λεπτό ο Νούνιες έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και τον Καβάνι να προσπαθεί επίσης να μπει στη φάση.

Στο 90ο λεπτό η Ουρουγουάη είχε νέο δοκάρι, το δεύτερο της στο παιχνίδι. Ο Βαλβέρδε εξαπέλυσε βολίδα έξω από την περιοχή, όμως το δοκάρι δεν του έκανε το χατίρι. Στη συνέχεια ο Σον απάντησε, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Σκορ δεν υπήρξε έως το φινάλε και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Ουρουγουάη: Ροσέτ, Κάσερες, Γκοδίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79' Βίνια), Μπεντανκούρ, Βεσίνο (78' ντε λα Κρουζ), Βαλβέρδε, Πελίστρι (88' Βαρέλα), Νούνιες, Λ. Σουάρες (64' Καβάνι).

Νότια Κορέα: Σέουνγκ Γκιου Κιμ, Μουν Χουάν Κιμ, Γιουνγκ Γκουόν Κιμ, Μιν Τζάε Κιμ, Τζιν Σου Κιμ, Τζουνγκ, Σάνγκ Χο Να (75' Κανγκ ιν Λι), Λι (75' Σον Τζου Χο), Ίνμπομ Χουάνγκ, Σον, Ουί Τζο Χουάνγκ (74' Γκε Σουνγκ Τσο).

Ελβετία - Καμερούν 1-0: Ο Καμερουνέζος Εμπολό έδωσε τη νίκη στους Ελβετούς

Με νίκη μπήκε στο Μουντιάλ του Κατάρ η Ελβετία. Ο Σακίρι και η παρέα του μπορεί να μην ενθουσίασαν, ωστόσο με γκολ του Εμπολό στο 48' κατάφεραν να επικρατήσουν 1-0 του Καμερούν. Οι Ελβετοί στο επόμενο παιχνίδι τους θα παίξουν απέναντι στη Βραζιλία (28/11, 18.00) και την τρίτη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία (02/12, 21.00). Το Καμερούν από την άλλη στη δεύτερη αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Σερβία (28/11, 12:00), ενώ κλείνει τις υποχρεώσεις του στη φάση των ομίλων απέναντι στη Βραζιλία (02/12, 21.00). Το ματς: Οι Ελβετοί θέλησαν να μπουν πιο επιθετικά στο ματς, με το Καμερούν να τους δίνει μέτρα στο γήπεδο. Ήταν φανερό ότι η ομάδα της Αφρικής έψαχνε να βρει τρόπο να χτυπήσει στην αντεπίθεση και στο 10' είχε την πρώτη μεγάλη της φάση. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό ο Εμπεουμό μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το σουτ με τον Ζόμερ να τον νικά, στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Εκαμπί ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Οι Ελβετοί ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν, ενώ την ίδια ώρα το Καμερούν όποτε έβρισκε χώρους δημιουργούσε καλές στιγμές. Τόσο ο Ονγκλά, όσο και ο Εκαμπί είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά ο Ζόμερ στην πρώτη περίπτωση και ο Βίντμερ στη δεύτερη τους στέρησαν το γκολ. Στην αντίπερα όχθη σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Ελβετία είχε να αντιπαρατάξει δύο κεφαλιές των Ελβέντι και Ακάνζι από στατικές φάσεις. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα με τους Ελβετούς να ανοίγουν το σκορ στην πρώτη τους φάση. Στο 48' ο Σακίρι γύρισε την μπάλα από τα δεξιά με τον Εμπολό αμαρκάριστος μέσα από την μικρή περιοχή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε διότι κατάγεται από το Καμερούν. Στη συνέχεια του παιχνιδιού η Ελβετία είχε τον απόλυτο έλεγχο και είχα ακόμα μερικές στιγμές για να φτάσει σε ένα ακόμα τέρμα, ωστόσο ο Ονανά κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 1-0. Ελβετία: Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάνζι, Ελβέντι, Ροντρίγκες, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72' Οκαφόρ), Σο (72' Φρέι), Βάργκας (81' Ρίντερ), Εμπολό (72' Σεφέροβιτς) Καμερούν: Ονανά, Ενγκοράν, Τολό, Καστελέτο, Ενκουλού, Γκουέ, Ανγκουίσα, Ονγκλά (68' Οντούα), Εκαμπί (74' Ενκουντού), Εμπεουμό (82' Ενγκμαλέου), Τσουπό-Μοτίνγκ (74' Αμπουμπακάρ) Το ψήφισμα Το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο καλεί τη FIFA να βοηθήσει να αποζημιωθούν οι οικογένειες των μεταναστών εργατών που έχουν χάσει τη ζωή τους κατά τις προετοιμασίες για το Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ. Το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ενέκρινε σήμερα (24/11) ψήφισμα το οποίο καλεί τη FIFA να βοηθήσει να αποζημιωθούν οι οικογένειες των μεταναστών εργατών που έχασαν τη ζωή τους, καθώς και των εργατών που υπέστησαν παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, κατά τη διάρκεια των προετοιμασιών για το Μουντιάλ 2022. Ευρωβουλευτές κάλεσαν επίσης τις αρχές του Κατάρ να διεξαγάγουν πλήρη έρευνα για τις καταπατήσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων κατά την περίοδο πριν από την έναρξη του Μουντιάλ. Το ψήφισμα εξέφρασε επίσης λύπη για τις αναφορές σχετικά με καταπατήσεις δικαιωμάτων της κοινότητας ΛΟΑΤΚΙ+ στο Κατάρ και κάλεσε τη χώρα να αποποινικοποιήσει τις σχέσεις μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου. Μερικοί ευρωβουλευτές φορούσαν το περιβραχιόνιο “OneLove” το οποίο αρχηγοί επτά ευρωπαϊκών εθνικών ομάδων που συμμετέχουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου αναγκάστηκαν να αφαιρέσουν έπειτα από πίεση της FIFA. Η κυβέρνηση του Κατάρ δεν απάντησε μέχρι στιγμής σε αίτημα του Reuters για σχόλια. Αφότου η FIFA ανέθεσε τη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ το 2010 η χώρα άλλαξε ορισμένους από τους εργασιακούς της νόμους και ενόψει του Μουντιάλ, οι διοργανωτές είπαν κατ΄επανάληψη ότι οι πάντες είναι καλοδεχούμενοι — αν και το Παρατηρητήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Human Rights Watch – HRW) ανέφερε πως άτομα ΛΟΑΤΚΙ+ συνελήφθησαν κατά την περίοδο πριν από την έναρξη της διοργάνωσης.