Τεράστιος Προμηθέας, θρίαμβο με ανατροπή στο φινάλε (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, Οκτώβριος 19, 2022 - 9:25μμ
Τρομερός στο τελευταίο δίλεπτο

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Προμηθέα Πάτρας στο EuroCup. Ο Μάκης Γιατράς είδε τον Τζο Γιανγκ να σταματά στους 34 πόντους και τους παίκτες του να κάνουν μία τρομερή προσπάθεια στην τελευταία περίοδο για να υποτάξουν τη Γκραν Κανάρια με 93-82.

Πράγματα και θαύματα από τον Προμηθέα Πάτρας στο EuroCup. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους από τη Γκραν Κανάρια λίγο μετά την ανάπαυλα, αλλά πραγματοποιώντας ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο (27-12) υπέταξε το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς με 93-82 και έκανε το 2/2 στο EuroCup.

Τεράστια εμφάνιση από τον Τζο Γιανγκ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/9 βολές), 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Ο Προμηθέας ξεκίνησε αρκετά καλά στον αγώνα, βρίσκοντας πολύτιμους πόντους από την περιφέρεια (4/8 τρίποντα) με τους Γιάνγκ και Κάουαν να ξεχωρίζουν επιθετικά. Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί αντιμετώπισαν μεγάλη δυσκολία στο μαρκάρισμα του Μπαλτσερόφκσι, ο οποίος μέτρησε 8 πόντους (4/4 δίποντα) στην πρώτη περίοδο.
Με τον Νίκολας Μπρουσίνο να πετυχαίνει 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ισορροπίες ανατράπηκαν και η Γκραν Κανάρια πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 7 πόντων, παίζοντας σαφώς πιο ομαδικά (14 ασίστ έναντι 5 του Προμηθέα).
Ο Τζο Γιάνγκ επέστρεψε... καυτός μετά την ανάπαυλα, πετυχαίνοντας 16 πόντους στην τρίτη περίοδο και κρατώντας τον Προμηθέα ζωντανό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πιρ, Τσέλικ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82
Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει στη Ρόδο τον Κολοσσό (22/10, 16:00) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League, ενώ οι Ισπανοί υποδέχονται τη Γρανάδα (22/10, 21:45) για την 5η στροφή της ACB.