Συντριβή του Προμηθέα με 100-72 από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, Νοέμβριος 28, 2022 - 12:00πμ
Είχε πολύ δύσκολο έργο εξαρχής

Με 39 πόντους και 16/18 σουτ στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έβαλε νωρίς τις βάσεις της άνετης επικράτησης στην Πάτρα. Γουόκαπ, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ έκαναν απίθανα πράγματα για το 100-72, με τον Σλούκα να μένει προληπτικά εκτός αγώνα.

Θεωρητικά, ο εκτός έδρας αγώνας με τον Προμηθέα ήταν ένα από τα ματς που ο Ολυμπιακός είχε κυκλώσει στο πρόγραμμά του ως ένα από τα πιο απαιτητικά στην κανονική περίοδο της Basket League. Πρακτικά, όμως, οι Πειραιώτες δεν είχαν αντίπαλο το απόγευμα της Κυριακής (27/11) στην Πάτρα. Διέλυσαν με 100-72 την ομάδα του Μάκη Γιατρά, έκαναν 7/7 στην Α1 και πηγαίνουν με εξαιρετική ψυχολογία στους αγώνες με την Αναντολού Εφές (1/12) και τον Παναθηναϊκό (5/12) για EuroLeague και Α1.

Απίθανα πράγματα από τον Σακίλ ΜακΚίσικ (22 πόντοι, 2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), απίθανα πράγματα από τον Σάσα Βεζένκοβ (22 πόντοι, 5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), με 13 ασίστ έκλεισε τον αγώνα ο Τόμας Γουόκαπ. Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σλούκας που προφυλάχθηκε, ενώ περιορισμένο χρόνο συμμετοχής είχε ο Μουστάφα Φαλ που στα επόμενα ματς θα έχει σαφώς πολλή περισσότερη δουλειά. Στο 2-3 έπεσε ο Προμηθέας (1-1 εντός και 1-2 εκτός έδρας), που έκανε κακή εμφάνιση από την πρώτη περίοδο και θα προσπαθήσει να ξεπεράσει το συντομότερο δυνατό αυτή τη βραδιά.

Με τον ΜακΚίσικ στο δύο και τον Μπλακ στο πέντε άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, σε ένα καταπληκτικό πρώτο πεντάλεπτο (18-23) στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν 8/8 τρίποντα! Οι Πειραιώτες έπαιξαν απίθανο μπάσκετ, είχαν εννέα ασίστ για το 18-28 στο έβδομο λεπτό, πήγαν στο 0-15 για το 18-35 στο 8' και στο φινάλε της περιόδου μέτρησαν 16/18 σουτ (10/11 δίποντα και 6/7 τρίποντα) για να γράψουν με μία πεντάδα ένα από τα πιο εντυπωσιακά δεκάλεπτα της φετινής τους χρονιάς.

Η δεύτερη πεντάδα είχε Λούντζη, Κάναν, Λαρεντζάκη και Μπόλομποϊ, δεν ήταν όμως το ίδιο φαντασμαγορική. Η διαφορά έμεινε ψηλά, ο Κάναν έβαλε τα σουτ, απλώς ο ρυθμός έπεσε με τον Μπαρτζώκα να κρατάει στον πάγκο τον Σλούκα και τον Φαλ και να πηγαίνει σε ροτέισον εννέα παικτών. Στο ημίχρονο το 37-57 δεν άφηνε περιθώρια στους γηπεδούχους, την ώρα που οι Πειραιώτες μετρούσαν 10/16 τρίποντα, τον Γουόκαπ στις 10 ασίστ και τον Βεζένκοβ στους 15 πόντους. Ο Γιατράς, από την πλευρά του, έβλεπε ένα απογοητευτικό 5/15 δίποντα και αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών (10/12).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στο β' μέρος. Έβαλε 4/4 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο, έστειλε τη διαφορά στους 25, είδε τον ΜακΚίσικ να φτάνει στα 6/6 από την περιφέρεια, τον Φαλ να μπαίνει στο ματς, να γράφει το 46-79 στο 27' και τον Βεζένκοβ να συνεχίζει για το 48-85 στο 28'. Το ματς δεν είχε πια ενδιαφέρον, στο κομμάτι του ανταγωνισμού, με τους Πειραιώτες να διασκεδάζουν, να απολαμβάνουν τη βραδιά και έτσι να χαρίζουν απίθανο θέαμα σε όσους παρακολουθούσαν τον αγώνα.

Ο Μπαρτζώκας άφησε στο παρκέ τους Κάναν, Λούντζη, Λαρεντζάκη, Πάπα, Μπλακ μέχρι το φινάλε, ο Γιατράς άδειασε κι εκείνος τον πάγκο του, ο Κάναν έπιασε την κατοστάρα και στο τέλος όλοι έφυγαν από το Τόφαλος ευχαριστημένοι. Ή μάλλον, σχεδόν όλοι...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-88, 72-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), Βεζένκοβ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/40 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 3/4 βολές, 35 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/29 δίποντα, 17/30 τρίποντα, 3/4 βολές, 26 ριμπάουντ (26 αμυντικά - κανένα επιθετικό), 33 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στα Άνω Λιόσια με την ΑΕΚ (3/12 στις 19:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (5/12 στις 19:15).