Στο βάθρο και πάλι Ντεντόπουλος, Καυκάς και Μπαχός (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, Μάρτιος 11, 2023 - 2:47μμ
Ντεντόπουλος και Καυκάς έχοντας στην μέση την Ντρισμπιώτη, νικήτρια στις γυναίκες

Στο βάθρο των νικητών, όπως όλα αυτά τα χρόνια, ανέβηκε και πάλι το γκρουπ βαδιστών της Ολυμπιάδας, αυτή τη φορά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην στο Άστρος Κυνουρίας, που έγινε το Σάββατο το πρωί.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Ντεντόπουλος με 1.31.28 και την τρίτη ο Γιάννης Καυκάς (Ολυμπιάδα) με 1.32.20, αλλάζοντας δηλαδή θέση από ότι στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα 35 χλμ, όπου ο Καυκάς ήταν 2ος και ο Ντεντόπουλος 3ος. Τρίτο νταμπλ μεταλλίων για το σπουδαίο αυτό δίδυμο στα πανελλήνια πρωταθλήματα του 2023, αφού είχε προηγηθεί και το «1-2» στον κλειστό (1ος Καυκάς - 2ος Ντεντόπουλος).

Ο αθλητής έπεσε στο 13ο χιλιόμετρο (ζαλίστηκε) ωστόσο κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του πετυχαίνοντας μία ακόμα διάκριση στην επανεμφάνισή του στον στίβο, δύο δεκαετίες σχεδόν αφότου σταμάτησε!

Και οι δύο προπονούνται με την Ντίνα Μπορνιβέλλι.

7ος ήταν ο Ανδρέας Μπαχός του Αθηνόδωρου Αιγίου (προπονητής ο Νίκος Τσιοφύλας) που όμως ήταν 3ος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων (Κ23).

Την 4η θέση στις Γυναίκες πήρε η πατρινή Σοφία Αλικανιώτη και την 7η Φωτεινή Μπαντούνα (Ολυμπιάδα).

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έγινε με δύσκολες συνθήκες, αφού ο δυνατός αέρας ταλαιπώρησε αθλητές και αθλήτριες.

Να σημειωθεί πως ήταν το 4ο πανελλήνιο πρωτάθλημα της σεζόν, αφού ήδη είχαν διεξαχθεί Μαραθώνιος, 35 χλμ βάδην και κλειστός. Αύριο θα διεξαχθεί το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και ακολουθούν ο Ημιμαραθώνιος, το πανελλήνιο πρωτάθλημα Ορεινού, τα 10.000μ. στο Αίγιο κ.ο.κ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Αχαιών:

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ
* 2ος Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος (Ολυμπιάδα) στα 20 χλμ βάδην με 1.31.48.0.
* 3ος Γιάννης Καύκας (Ολυμπιάδα) στα 20 χλμ βάδην με 1.32.20.0.
* 7ος Ανδρέας Μπαχός (Αθηνόδωρος) στα 20 χλμ βάδην με 1.40.05.0.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
* 3ος Ανδρέας Μπαχός (Αθηνόδωρος) στα 20 χλμ βάδην με 1.40.05.0.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
* 4η Σοφία Αλικανιώτη (Εθνικός ΓΣ) στα 20 χλμ βάδην με 1.44.57.0.
* 6η Φωτεινή Μπαντούνα (Ολυμπιάδα) στα 20 χλμ βάδην με 2.10.26.0.

Ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος έφτασε τα 29 μετάλλια σε πανελλήνια πρωταθλήματα στίβου στην καριέρα του και είναι 4ος στη σχετική λίστα με τους πολυμεταλλιούχους Αχαιούς όλων των εποχών, μετά τα 40 του Γιώργου Παναγιωτόπουλου (ΠΓΕ), τα 33 του Σπύρου Ανδριόπουλου (Πάτραι) και τα 31 του Αντώνη Κουτρίκη (Έσπερος, Ολυμπιάδα)/

Τέλος, ο Γιάννης Καυκάς έφτασε τα 8 στην καριέρα του και ο Ανδρέας Μπαχός, επίσης τα 8.