Στην τρίτη θέση ο ΝΟΠ

Σάββατο, Ιούλιος 7, 2018 - 9:55μμ

Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος της Α2 πόλο των ανδρών κατέλαβε ο Ναυτικός όμιλος Πατρών. Η ομάδα της Πάτρας, δείχνοντας την ανωτερότητα της στα κρίσιμα σημεία επικράτησε με 14-9 της Νίκης Βόλου στο κολυμβητήριο του Περιστερίου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με σωστές επιθετικές επιλογές έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 3-3.

Στην συνέχεια η Νίκη Βόλου μπήκε πιο δυνατά και με τους Δανιήλ και Γλούμη μπόρεσε και πήρε προσωρινά ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με 3-5. Οι Πατρινοί όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν έσφυξαν την άμυνα τους έτρεξαν ένα σερί και το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 9-6.

Στην επανάληψη οι Βολιώτες προσπάθησαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μπόρεσαν και μείωσαν προσωρινά σε 10-8, όμως μέχρι εκεί καθώς οι Πατρινοί ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν στην νίκη.

ΝΟΠ – Νίκη Βόλου 14-9 (3-3, 6-3, 1-2, 4-1)