Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Ράπτη

Πέμπτη, Φεβρουάριος 7, 2019 - 10:01πμ

Δεύτερη νίκη μέσα σε πέντε μέρες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος επικράτησε 3-0 σετ (25-18, 25-20, 26-24) της ΑΕΚ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Κορυφαίος για τους «πράσινους» σε ακόμα μία αναμέτρηση ήταν ο 19χρονος Πατρινός ακραίος, Αλέξανδρος Ράπτης.

Οι «πράσινοι» πήραν με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ με την Ένωση να κάνει πολλά λάθη κυρίως στην επίθεση (55%-40%). Στο σετ που έγινε μάχη, στο τρίτο, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 24-22 με επίθεση του Πελεκούδα ωστόσο οι γηπεδούχοι «έσβησαν» τα δύο πράσινα ματς μπολ ισοφαρίζοντας με τον Ιμπραχίμοφ σε 24-24.

Ο Χαραλαμπίδης έχασε την ευκαιρία με πρώτο χρόνο να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ και στην επόμενη φάση του μπλοκ του Παναθηναϊκού στον Παπαδόπουλο έγραψε το 26-24 σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση του «τριφυλλιού» στην οκτάδα του θεσμού.

Ράπτης με 16 πόντους (62% επ.) και Γιορντάνοφ (12π.) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ του ΠΑΟ με τον Δανό πασέρ Γιάκομπσεν να κάνει καλό ματς. Από την ΑΕΚ ο Στοίλοβιτς είχε 14 πόντους και ο Ιμπραχίμοφ 10.

Στο 12-11 του τρίτου σετ, o Μυλωνάκης χρέωσε τον Χαραλαμπίδη με κόκκινη κάρτα μετά τον πόντο που πήρε και κόκκινη - κίτρινη αποβολή στον πρόεδρο του ΤΑΑ ΑΕΚ Μανο Μακρή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Αμφότεροι διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση του Γιάκομπσεν (πιαστό) στο ξεκίνημα της φάσης που όμως κατέληξε σε πόντο στην ΑΕΚ.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 20-25, 24-26) σε 81'

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (5/7 επ.), Μπουρκόφσκι 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (5/22 επ.), Στοΐλοβιτς 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 74% υπ. - 52% άριστες), Ιμπραχίμοφ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ. - 55% άριστες), Κρέτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/28 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/10 επ., 56% υπ. - 28% άριστες), Πανταλέων 7 (7/12 επ.), Ράπτης 16 (13/21 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. - 10% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος.