Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, Ιανουάριος 18, 2019 - 11:21πμ

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Cup με δύο νίκες επί της Μπουγιουκσεχίρ, αμφότερες με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν απόψε τους Τούρκους στη ρεβάνς της νίκης τους στην Πόλη και απλώς επιβεβαίωσαν τα αρχικά προγνωστικά, που τους ήθελαν φαβορί της σειράς.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του πρωταθλητή Ελλάδας περιλαμβάνει τώρα στάση τη Βουλγαρία, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουργκάς με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί το διάστημα 28-30 Ιανουαρίου στη γειτονική χώρα και ο επαναληπτικός στο Ρέντη, μεταξύ 12-14 Φεβρουαρίου. Σπουδαία εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους» έκανε ο Αλεξίεφ, που ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 59% στην επίθεση, ενώ τον ακολούθησαν με 12 ο Γκάβιν Σμιτ και με 11 ο Μάρκους Μπέμε.

«Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πως μπήκαμε στο παιχνίδι, αλλά μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση. Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τη Βουλγαρία, έχει καλούς ξένους παίκτες και Βούλγαρους με εμπειρία από την εθνική τους ομάδα.

Θα γίνουν δυνατά παιχνίδια και θέλουμε με όπλο την έδρα μας με τον κόσμο μας να φτάσουμε στα ημιτελικά» σχολίασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Τοντόρ Αλεξίεφ, υπογράμμισε: «Χρειαζόμασταν δυο σετ για να περάσουμε στην επόμενη φάση, κάτι που ήταν ο βασικός μας στόχος και τα πήραμε. Παίξαμε καλά μετά το δεύτερο σετ, συγκεντρωμένοι στον στόχο μας και τώρα κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλο.

Όσο περνάει ο καιρός και εγώ θα είμαι ακόμα καλύτερος, καθώς είναι μικρό το διάστημα που επέστρεψα. Είμαι χαρούμενος που είμαι και πάλι εδώ».

Ο Μάρκους Μπέμε, από την πλευρά του, ανέφερε: «Περιμέναμε ο αντίπαλος να είναι πολύ σκληρός σε αυτό το παιχνίδι, καθώς εμείς χρειαζόμασταν μόνο δυο σετ. Αυτό φάνηκε στην αρχή του αγώνα. Μετά το πρώτο σετ η απόδοσή μας ανέβηκε, βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε στην κατάκτηση των δυο σετ που μας έδωσαν την πρόκριση αρχικά και στη νίκη στη συνέχεια. Συνεχίζουμε το ίδιο συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-22, 25-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας  6 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 67% υπ., 33% αρ.), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 12% αρ.), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.), Στεφάνου -λ (36%υπ.-21%αρ.) / Χριστοφιδέλης , Ζουπάνης, 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης -λ,Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ., 20% αρ.)

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ., 47%β αρ.), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 36% αρ.), Εμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ, Σαχίν -λ (47%υπ.-20%αρ.) / Σονάτ -λ (25% υπ.), Πεκσέν, Κιν