Σκαρφάλωσε στην 4η θέση η Ακαδημία των Σπορ

Δευτέρα, Μάρτιος 20, 2023 - 11:00πμ
Επικράτησε 29-27 του Ποσειδώνα Λουτρακίου - Nίκη και για τις γυναίκες

Η Ακαδημία των Σπορ Πάτρας νίκησε στο Πελοποννησιακό ντέρμπι τον Ποσειδώνα Λουτρακίου με 29-27 και ανέβηκε στην 4η θέση της Α2 ανδρών εθνικής χάντμπολ.
Η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό του αγώνα, είχε μία διαφορά ασφαλείας 2-3 γκολ και αφού την κράτησε μέχρι και το τέλος πήρε την νίκη με 29-27.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφεραν παρότι πλησίασαν στο 55΄ σε 26-25.
Η ομάδα του Γιάννη Παπαγιαννόπουλο είχε αντίδραση και επιλογές στην αμυντική διάταξη της ομάδας του Λουτρακίου και κατάφερε να πάρει τη νίκη που μαθηματικά πλέον έμεινε στην κατηγορία αλλά και μόνη της στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ( υπερτερεί στους αγώνες της με τον Ποσειδώνα).
Η διοίκηση της ομάδας ευχαριστεί τους φιλάθλους που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για να ενισχύσουν τα Πατρινόπουλα καθώς και τους παίκτες του Λουτρακίου που σε αθλητικά πλαίσια προσπάθησαν να πάρουν το αποτέλεσμα.
Τέλος συγχαίρει τους αθλητές της και τους διαιτητές που ανταποκρίθηκαν σε έναν αγώνα ντέρμπι.
Πεντάλεπτα; 4-2,7-5,8-6,10-8,12-11,16-13[ημ],17-14,20-17,22-18,25-22,26-25,29-27.
Δίλεπτα 6-4. Πέναλτι 2/3-1/4.
Διαιτήτευσαν Καρυδάκης-Γιακαλής.
AΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Γιάννης Παπαγιαννόπουλος): Παντός 3, Σαρικάς, Διαμαντόπουλος, Χ. Παπαγιαννόπουλος 4, Αλ. Παπαγιαννόπουλος 5, Γεωργίου 6, Αγγελακόπουλος, Γιαννακούρας, Θεοδωρογλάκης, Τόμοβιτς 1, Σμυρνιώτης 5, Μπεκιάρης, Ευθυμίου, Γ. Παπαδιονυσόπουλος, Κολλύρης 5, Λάζαρης.
*Για τους αγώνες κατάταξης της Α2 γυναικών χάντμπολ η Ακαδημία των Σπορ κέρδισε στο Κερατσίνι την τοπική ομάδα του Ολυμπιακού με σκορ 22 – 26.
Τα 5 λεπτά ήταν: 2-3, 2-6, 4-7, 7-10, 9-12, 10-14, 12-16, 13-19, 16-21,19-23, 22 – 26.
Οι διαιτητές ήταν οι: Μυλωνάς – Θεοδώρου.
Ακαδημία των Σπορ ( Βασιλική Βουκελάτου): Αποστολοπούλου 2, Κωτσοπούλου 4, Ρώσση 5, Χαλά 4, Σιδηρόπουλου 11, Παπαγιαννοπούλου, Στασινού, Φραγγίδη, Παναγιωτακόπουλου, Στελλάτου, Καλογιαννίδου.