Σημαντικό "διπλό" για τον Προμηθέα

Σάββατο, Φεβρουάριος 3, 2018 - 4:30μμ

Ο Προμηθέας πήρε μία σημαντική νίκη σήμερα στη Λάρισα με 81-89  επί του τοπικού Φάρου, για το μεγάλο πρωτάθληματου μπάσκετ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μάκη Γιατρά παραμένει σε τροχιά τετράδας. Οι Πατρινοί πήραν την νίκη κυριαρχώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο εμφανίστηκαν πιο εύστοχοι και με περισσότερη ενέργεια και σωστές αποφάσεις, ενώ τα πρώτα 30 λεπτά οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, δίνοντας μεγάλες μάχες.

Το 1ο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με γρήγορο ρυθμό και τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ο Γυμναστικός και ο Προμηθέας σούταραν καλά απ’ έξω (6/14 τρ. και οι 2), με τους Πατρινούς να είναι πολύ εύστοχοι στα δίποντα (69% με 11/16), αλλά άστοχοι στις βολές (5/9). Μάλιστα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 39-45 43΄΄ πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο του Φένερ στην εκπνοή.

Ο Γυμναστικός Λάρισας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και προηγήθηκε με 57-49 στο 25΄, αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε στον πόντο στο 29΄ (62-61) και μπήκε στην τελευταία περίοδο υπολειπόμενη για 3 πόντους (64-61). Το 4ο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στον Προμηθέα, που μ’ ένα σερί 9-1 προηγήθηκε με 70-65 στο 32΄ κι έλεγξε το παιχνίδι στη συνέχεια, παρότι η ομάδα της Λάρισας μείωσε στον πόντο (71-72) στο 34΄. Μάλιστα, οι Πατρινοί προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (83-73) στο 36΄30΄΄ μετά από 2 συνεχόμενα τρίποντα του Χρήστου Σαλούστρου, για να φτάσουν στο 9ο φετινό ροζ φύλλο και την 4η εκτός έδρας νίκη τους, που τους διατηρεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League.

Αξίζει ν’ αναφέρουμε το εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας για τον Προμηθέα στα δίποντα, που σούταρε με 68% (22/32), ενώ και στα τρίποντα η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εύστοχη, σουτάροντας με 40% (10/25). Αξιοσημείωτο, επίσης, είναι πως η πατρινή ομάδα πέτυχε την 5η νίκη της απέναντι σε ομάδα της Θεσσαλίας, παραμένοντας αήττητη στην Α1, αφού έχει νικήσει 3 φορές τα Τρίκαλα και 2 φορές το ΓΣ Λάρισας Φάρο. Τέλος, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στην εντυπωσιακή πολυφωνία της πατρινής ομάδας, καθώς 6 παίκτες τελείωσαν για 2η συνεχόμενη φορά το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Νίκος Γκίκας πέτυχε to 4o double-double του (11 πόντοι, 10 ασίστ) και προηγείται στην σχετική κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45 (ημιχ.), 64-61, 81-89.

Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπέιντερ 8 (2), Παπαμακάριος, Μαραγκός 6 (8ρ.), Μουράτος 7 (5ασ.), Διαμαντάκος, Σάφτενααρ 17 (3), Βαβάτσικος 8 (2), Φένερ 10 (2), Παπαντωνίου 21 (3τρ., 6 ασ.), Κίλι 2, Μπάλογκαν 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 2, Τουτζιαράκης 12 (6ρ.), Σκούφης, Γκίκας 11 (2τρ., 10ασ.), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 18 (3τρ., 6ρ.), Χολ 11 (1), Μέρι, Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (7ρ.).

Θυμηθείτε τη διακύμανση του σκορ.

1ο δεκάλεπτο:

11-10 O Προμηθέας είναι πίσω στο σκορ με 11-10 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης με τον Φάρο.

13-10

13-15

18-16

23=25

25-25 Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στη Λάρισα με τον Προμηθέα να είναι ισόπαλος με 25-25 με τον Φάρο.