Το ρεκόρ του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στον πάγκο της Παναχαϊκής * Ολοι οι προπονητές (1923 - σήμερα)

Πέμπτη, Οκτώβριος 11, 2018 - 4:55μμ

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά (που μόλις αρχίζει) βρίσκεται στον πάγκο της Παναχαϊκής ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος.

Τούτο, αφενός μεν αποπνέει υγεία και φανερώνει σταθερότητα στο τμήμα, αφετέρου είναι σπάνιο γεγονός για τα «κοκκινόμαυρα» χρονικά.

Και δεν αναφερόμαστε μόνο στα τελευταία τραγικά χρόνια, με κάτι απίθανους τύπους να κάνουν τον προπονητή ή να έχουμε προπονητή μίας εβδομάδας ή να έχουμε το παγκόσμιο ρεκόρ των 17 προπονητών μέσα σε 4 σεζόν (!!), αλλά και σε παλαιότερες πιο υγιείς περιόδους, πάντα η αλλαγή τεχνικού ετησίως ήταν καθεστώς!
Θα πρέπει να φτάσουμε στη δεκαετία του '90 για να δούμε κάτι παρόμοιο, την εποχή που ο Κώστας Κατσουράνης (αυτός που επέλεξε και στηρίζει Οφρυδόπουλο) ξεκινούσε να παίζει μπάλα.

Κι ήταν μια εξαετία που η Παναχαϊκή (πρόεδρος ο Άρης Λουκόπουλος) άλλαζε προπονητή ανά τρία χρόνια! 1994 έως 1996 ο Χρήστος Αρχοντίδης και από το 1996 έως το 1998 ο Ανδρέας Μιχαλόπουλος.

Δείτε αναλυτικά τον πίνακα με όλους τους προπονητές της ποδοσφαιρικής ομάδας της Παναχαϊκής από το 1923 έως σήμερα:

1.

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1924-1927

2

Βέρνερ Στόλτενοφ

Γερμμανός

1927

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1928

3.

Γιάννης Λουλουδάκης

Ελληνας

1929

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1929-1930

4.

Πέτρος Πρελορέντζος

Ελληνο-Ιταλός

1930

5.

Θόδωρος Νικολαΐδης

Ελληνας

1931

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1931

6.

Κώστας Σακελλαρίου

Ελληνας

1931

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1932-1933

7.

Ζόζεφ Μπέργκε

Ούγγρος

1933

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1934-1937

8.

Χρήστος Σβολόπουλος

Ελληνας

12/10/1937-

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1937

Χρήστος Σβολόπουλος

Ελληνας

1938

Νίκος Αθανασίου

Ελληνας

1938

9.

Παντελής Γκίκας

Ελληνας

1938

Χρήστος Σβολόπουλος

Ελληνας

1939

10.

Εισαγγελεύς

Ελληνας

11.

Aντώνης Μανταλόπουλος

Ελληνας

25/2/1949-

12.

Τάκης Παπαρσενίου

Ελληνας

1953-1955

13

Kώστας Δαμαλάς

Ελληνας

1956-1958

-

Τάκης Παπαρσενίου

Ελληνας

1958-1959

-

Αντώνης Μανταλόπουλος

Ελληνας

1959-1960

-

Τάκης Παπαρσενίου

Ελληνας

10/8/1960-8/9/1960

14.

Κώστας  Νεγρεπόντης

Ελληνας

9/9/1960-6/1961

15

Zώγας

Ελληνας

1961

-

Κώστας Δαμαλάς

Ελληνας

6/1961-21/8/1961

16.

Θανάσης Τσακιρίδης

Ελληνας

22/8/1961-1962

17.

Μαρτσελίνο

Ιταλός

1962

-

Kώστας Δαμαλάς

Ελληνας

1962-1963

-

Αντώνης Μανταλόπουλος

Ελληνας

1963-31/12/1964

18.

Μπάζιο Ντρένοβατς

Γιουγκοσλάβος

1/1/1965-1966

-

Tάκης Παπαρσενίου

Ελληνας

1966-1969

19.

Nταν Γεωργιάδης

Ελληνας

1969-1970

20.

Kώστας Kαραπατής

Ελληνας

1970-1971

21.

Τομ Eγγλεστον

Aγγλος

1971

22.

Tίμος Πατρώνης

Ελληνας

1971

23.

Λιούμπισα Σπάιτς

Γιουγκοσλάβος

15/11/1971-1973

24.

Γουίλφ Mακ Γκίνες

Aγγλος)

1973-1974

22.

Τζιν Γιανέφσκι

Γιουγκοσλάβος

1974-1975

25.

Μπέλα Πάλφι

Γιουγκοσλάβος

1975-15/12/1975

-

Τίμος Πατρώνης

Ελληνας

1975-1976

26.

Σωτήρης Λεγάτος

Ελληνας

1976-14/3/1976

-

Λιούμπισα Σπάιτς

Γιουγκοσλάβος

15/3/1976-1976

-

Tίμος Πατρώνης

Ελληνας

1976

27.

Ντούσαν Πάγεβιτς

Γιουγκοσλάβος

1976-1/3/1977

28.

Αντώνης Γεωργιάδης

Ελληνας

1/3/1977-30/6/1977

-

Λιούμπισα Σπάιτς

Γιουγκοσλάβος

1977-1978

29.

Λες Σάνον

Aγγλος

1978

30.

Φράτζεσεκ Φάντροκ

Ολλανδός

1978-28/2/1979

-

Τίμος Πατρώνης

Ελληνας

1/3/1979-31-3-1979

-

Kώστας Kαραπατής

Ελληνας

1/4/1979-30/6/1979

31.

Σωτήρης Λεγάτος

Ελληνας

1979-1980

32.

Πάνος Mάρκοβιτς

Ελληνας

27/1/1980-9/8/1980

33.

Aντι Πίντερ

Γερμανός

9/8/1980-27/8/1980

-

Σωτήρης Λεγάτος

Ελληνας

28/8/1980-15/12/1980

34.

Πίτερ Στούμπε

Γερμανός

16/12/1980-5/4/1981

-

Σωτήρης Λεγάτος

Ελληνας

6/4/1981-30/6/1981

-

Kώστας Kαραπατής

Ελληνας

1/7/1981-1981

35.

Bασίλης Δανιήλ

Ελληνας

15/2/1982

36.

Θανάσης Zαφειρόπουλος

Ελληνας

1982-9/7/1982

37.

Nτέζο Mπούτζακ

Oύγγρος

10/7/1982-7/3/1983

-

Θανάσης Zαφειρόπουλος

Ελληνας

8/3/1983-30/6/1983

38.

Aνδρέας Mιχαλόπουλος

Ελληνας

1983-31/1/1985

39.

Γιαν Πετκόφσκι

Πολωνός

1/2/1985-26/11/1985

40.

Bασίλης Στραβοπόδης

Ελληνας

26/11/1985

-

Πάνος Mάρκοβιτς

Ελληνας

1986

-

Aνδρέας Mιχαλόπουλος

Ελληνας

1986-1987

-

Πάνος Mάρκοβιτς

Ελληνας

1988

41.

Nίκος Aλέφαντος

Ελληνας

19/8/1988

42.

Δημήτρης Kίζας

Ελληνας

20/8/1988-27/8/1988

43.

Aντον  Pουντίνσκι

Γερμανός

27/8/1988-21/10/1989

44.

Πέτρος Λεβεντάκος

Ελληνας

21/10/1989

-

Bασίλης Στραβοπόδης

Ελληνας

1989

-

Aνδρέας Mιχαλόπουλος

Ελληνας

1989-1993

45.

Pομπ Γιάκομπς

Oλλανδός

1/7/1993-22/3/1994

46.

Γιάννης Παυλάκης

Ελληνας

23/3/1994

47.

Xρήστος Aρχοντίδης

Ελληνας

1994-1996

-

Aνδρέας Mιχαλόπουλος

Ελληνας

1996-1998

48.

Σταύρος Διαμαντόπουλος

Ελληνας

1998-1999

49.

Tάκης Kυριακόπουλος

Ελληνας

1998-22/6/1999

50.

Mόγιας Pάντονιτς

Γιουγκοσλάβος

23/6/1999-4/1/2000

-

Nίκος Aλέφαντος

Ελληνας

5/1/2001

-

Xρήστος Aρχοντίδης

Ελληνας

2001

51.

Bαγγέλης Bλάχος

Ελληνας

2001-2002

52.

Nίκος Kουρμπανάς

Ελληνας

2002

53.

Σπύρος Λιβαθινός

Ελληνας

2002

54.

Nίκος Aναστόπουλος

Ελληνας

2002-30/6/2002

55.

Bιτσέντζο Γκουερίνι

Iταλός

1/7/2002-2/10/2002

56.

Hλίας Aρμόδωρος

Ελληνας

3/10/2002-7/12/2002

57.

Θόδωρος Πατρώνης

Ελληνας

8/12/2002-23/2/2003

58

Δημήτρης Γκένας

Ελληνας

24/2/2003-28/9/2003

-

Θόδωρος Πατρώνης

Ελληνας

29/9/2003-1/2/2004

59.

Νίκος Αργυρούλης

Ελληνας

14/9/2004-29/9/2004

60.

Χρήστος Τσίκας

Ελληνας

29/9/2004-2/10/2004

-

Νίκος Κουρμπανάς

Ελληνας

3/10/2004-31/1/2005

61.

Βασίλης Παπαχρήστου

Ελληνας

1/2/2005-28/7/2005

62.

Νίκος Θεοδωρακόπουλος

Ελληνας

29/7/2005-18/8/2005

63.

Κεν Γουόρντεν

Αγγλος

18/8/2005-13/9/2005

64.

Λεωνίδας Γαρδικιώτης

Ελληνας

14/9/2005-20/10/2005

65.

Νίκος Παναγιώτου

Ελληνας

21/10/2005-23/10/2005

-

Βασίλης Στραβοπόδης

Ελληνας

24/10/2005-2/11/2005

66.

Ιβαν Γιοβάνοβιτς

Σέρβος

3/11/2005-10/4/2006

-

Βασίλης Στραβοπόδης

Ελληνας

11/4/06-15/6/2006

67.

Τότης Φυλακούρης

Ελληνας

16/6/2006-29/11/2006

68.

Βέλικο Ντόβενταν

Σέρβος

30/11/2006-27/12/2006

-

Νίκος Κουρμπανάς

Ελληνας

28/12/2006-27/6/2007

69.

Γιώργος Στράντζαλης

Ελληνας

28/6/2007-15/11/2007

70.

Μπάμπης Σπανοσωτηρόπουλος

Ελληνας

16/11/2007-19/11/2007

71.

Βασίλης Ξανθόπουλος

Ελληνας

20/11/2007-25/2/2008

-

Βασίλης Στραβοπόδης

Ελληνας

26/2/2008-11/3/2008

72.

Αγγελος Ποστέκογλου

Ελληνο-Αυστραλός

12/3/2008-21/12/2008

73.

Παναγιώτης Τζαναβάρας

Ελληνας

22/12/2008-2009

74.

Μπάμπης Τενές

Ελληνας

2009

75.

Δημήτρης Σπανός

Ελληνας

2009-2010

76.

Ευγένιος Γκέραντ

Ολλανδός

2010

77.

Γιώργος Μαραντάς

Ελληνας

2010

78.

Ηλίας Φυντάνης

Ελληνας

2011

79.

Μουράτ Σεροπιάν

Ελληνο-Αρμένιος

2012

-

Ηλίας Φυντάνης

Ελληνας

2012

-

Μουράτ Σεροπιάν

Ελληνο-Αρμένιος

2012

80.

Βαγγέλης Καράτσης

Ελληνας

2012

81.

Βασίλης Βούζας

Ελληνας

2012

82.

Γιάννης Παπακώστας

Ελληνας

2012

-

Ηλίας Φυντάνης

Ελληνας

2013

83.

Ανδρέας Ζήκος

Ελληνας

2013

84.

Γιώργος Κουτσής

Ελληνας

2013

85.

Σωτήρης Αντωνίου

Ελληνας

2013

-

Βαγγέλης Καράτσης

Ελληνας

2013

86.

Αγγελος Διγκόζης

Ελληνας

2013

87.

Τιμόθεος Καβακάς

Ελληνας

2014

88.

Νίκος Παπαδόπουλος

Ελληνας

2014

-

Ηλίας Φυντάνης

Ελληνας

2014

-

Δημήτρης Σπανός

Ελληνας

2015

89.

Στάθης Σταθόπουλος

Ελληνας

2016

-

Ηλίας Φυντάνης

Ελληνας

2016

90.

Σωκράτης Οφρυδόπουλος

Ελληνας

2016-σήμερα

* Η Παναχαϊκή ιδρύθηκε (ως Παναχαϊκός Γυμναστικός Σύλλογος) το 1891.

* Μέχρι το 1899 το ποδόσφαιρο ήταν άγνωστο σπορ στην Πάτρα, μόλις στις 28/1/1899 έχουμε το πρώτο φιλικό παιχνίδι στην πόλη. Ήταν μεταξύ μελών του Παναχαϊκού και του πληρώματος του αγγλικού πλοίου Boxier.

* Η έρευνα  δεν έχει ολοκληρωθεί, εκκρεμεί η περίοδος από το 1898 έως το 1923 που ο ΠΓΣ συγχωνεύτηκε με την Γυμναστική Εταιρεία.

* Υπάρχουν ακόμα ελλείψεις για τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια.

ΤΑΣΣΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Σχεδιασμός & Ανάπτυξη: ΙΜΕ Πληροφορική